در اولین جلسه كمیسیون هنر و معماری مطرح شد:

لزوم توجه بیشتر صدا و سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی

لزوم توجه بیشتر صدا و سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی آبی طرح: اولین جلسه كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید در خانه موسیقی برگزار گردید.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست ضمن تبریك سال نو به هنرمندان اظهار داشت: وضعیت هنر امروز از جنبه هایی قابل بررسی است، از جنبه ای عده ای هنر را در وضعیت مناسبی نمی بینند و تشتت در هنر دیده می شود و از نگاهی اقبال به هنر از جانب جوانان قابل توجه است كه اگر تدابیر مدیریتی و خلاقیت های هنری كنار هم قرار گیرد می تواند مسیر هنر را هموار كند. لزوم دارد كه مدیران و نهادهای هنری با استدلال، اولویت و لزوم هنر را در كنار نیازهای ضروری دیگر برای برنامه ریزی تثبیت كنند و با رویكرد فعالانه حمایت ها و منابع بیشتری را برای هنر جذب كنند.
وی با اشاره به اینكه متأسفانه از ظرفیت های هنر به نحو مناسب استفاده نكرده ایم اظهار داشت: موسیقی میراث فرهنگی كشور است و برای حفظ آن میراث فرهنگی برنامه عملیاتی نیاز است و لزوم دارد نهادهای مختلف مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت علوم، خانه موسیقی و… تعامل و همكاری جدی داشته باشند. اگر برای حفظ موسیقی، هنرمندان و استادان و نهادها با همدلی اقدام نكنند، تهاجم فرهنگی سیل گونه همه داشته های فرهنگی را از بین می برد. كمیسیون هنر و معماری تلاش می كند تعاملی را با مجلس شورای اسلامی و نهادهای مختلف برای حفظ میراث ناملموس ما، همچون موسیقی فاخر و تعالی بخش برقرار كند.
ایمانی خوشخو در ادامه اظهار داشت: كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی تابحال فعالیت هایی داشته است و سند سینما اخیرا در این كمیسیون نهایی شد و در ماه های آینده جهت بررسی و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود. پس از سند سینما، ویرایش نهایی سند موسیقی انجام می شود تا برای تصویب به شورای عالی برود.


رئیس كمیسیون هنر و معماری با اشاره به نقش صدا و سیما اظهار داشت: متأسفانه در صدا و سیما در زمینه های مختلف همچون موسیقی نگاه فرهنگی كمتر مشاهده می شود.
ایمانی خوشخو در پاسخ به پیشنهاد اساتید خانه موسیقی اظهار داشت: جوایز معتبر در شاخه های مختلف هنر اهمیت دارند و می توانند بر فضای هنر تأثیرگذار باشند، به این منظور خانه موسیقی می تواند طرح جایزه ای معتبر در زمینه موسیقی اصیل و فاخر ایرانی را تدوین و به كمیسیون ارائه كند تا كمیسیون با بررسی و تصویب آن زمینه انجام این كار را فراهم آورد.
داریوش پیرنیاكان هم در این نشست اظهار داشت: تصویب سندی كه برای موسیقی تدوین شده است و من هم در تدوین آن نقش داشتم و طراحی و اجرای جایزه ای معتبر در موسیقی می تواند به فضای موسیقی كمك نماید. اما یكی از بخش هایی كه در موسیقی تأثیرگذار است و نمی توان نقش آنرا نادیده گرفت، صدا و سیماست و لزوم دارد كه كمیسیون هنر و معماری در زمینه موسیقی صدا و سیما را درگیر كند. متأسفانه سهم صدا و سیما در وضعیت نامناسبی كه موسیقی امروز دارد كم نیست و ما اعلام خطر می نماییم كه با این رویه هنر و موسیقی از بین می رود.
حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی هم در این نشست اظهار داشت: خلأ جایزه های معتبر هنری همچون موسیقی در ایران احساس می شود و لزوم دارد كه این خلأ برطرف شود در غیر این صورت كشورهای دیگر این خلأ را پر می كنند.
محمد سریر هم در این نشست اظهار داشت: برخی از موضوعات همچون مسایلی در موسیقی به سرعت قابل حل نیست و به بررسی و زمان نیاز دارد.
هوشنگ كامكار در ادامه اظهار داشت: تا زمانی كه تكلیف موسیقی از نظر قانونی در كشور مشخص نشود، نهادها همچون كمیسیون هنر و معماری نمی توانند مسایل موسیقی را برطرف كنند.
داود گنجه ای هم در این نشست اظهار داشت: كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاه مهمی دارد و می تواند راهی را برای رفع مسایل موسیقی پیش بگیرد و در این زمینه خانه موسیقی بعنوان مهم ترین مرجع موسیقی كشور نقش مؤثری دارد كه باید از ظرفیت آن استفاده گردد.
در ادامه اعضای كمیسیون هنر و معماری نظرات خویش را درباره مسایل و رخدادهای هنری و موسیقی بیان نمودند.


1398/01/30
13:17:14
5.0 / 5
3825
تگهای خبر: آموزش , استاد , سینما , طراح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است