در بزرگداشتی در جشنواره جهانی فیلم فجر مطرح شد:

علی اكبر صادقی میراث دار هنر اساطیر ایران است

علی اكبر صادقی میراث دار هنر اساطیر ایران است آبی طرح: آیدین آغداشلو با اشاره به اینكه ˮاستادكار بودن جایزه یك عمر كار علی اكبر صادقی استˮ اظهار نمود: این هنرمند در طول سال ها كار موفق شد خودش را میراث دار بر حق هنر اساطیری ایرانی كند. تبار او به حماسه های شاهنامه ای و اسطوره ای می رسد. من كسی را جز او نمی شناسم كه این میراث داری را حفظ نموده باشد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، مراسم بزرگداشت علی اكبر صادقی با حضور چهره هایی جون آیدین آغداشلو، ابراهیم حقیقی، ابراهیم فروزش، محمدرضا كریمی صارمی، فاطمه معتمدآریا، علیرضا تابش و … امروز عصر (دوم اردیبهشت ماه) در پنجمین روز از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد
فاطمه معتمد آریا كه اجرای این مراسم را باز برعهده داشت درباره علی اكبر صادقی با اشاره به سال های حضور این هنرمند در كانون پرورش فكری اظهار داشت: ابتدا فكر می كردم چون از بچه های كانون هستم مرید او هستم اما بعد متوجه شدم محل تولد و زندگی مان هم یكی بوده است. آنچه مرا بزرگ كرد تا به اینجا برسم و دیدگاه پیدا كنم انیمیشن های آقای صادقی در كانون بود؛ محلی كه هیچ آرتیست بدی از آن خارج نشده است. ما همه مدیون اتفاقاتی هستیم كه آنجا رخ داد. او با انیمشین های خود، كتاب هایش نشان داد می شود كودكی را برای همیشه حفظ كرد ولی راجع به چیزهای جوی حرف بزنی. من اینها را از كارهای آقای صادقی یاد گرفتم.


سپس آیدین آغداشلو در سخنانی درباره اكبر صادقی اظهار داشت: من قدیمی ترین دوست زنده او هستم. او یك عمر به خوبی كار كرده است و این قابل ستایش است. بیشتر از ۶۰ سال است كه همدیگر را می شناسیم.
او درباره جایگاه هنری این پیشكسوت بیان كرد: علی اكبر صادقی در طول سال ها كار كردن موفق شد خودش را میراث دار بر حق هنر اساطیری ایرانی كند و او با استادی بی چون و چرایی خود به این مهم دست یافت. تبار او به حماسه های شاهنامه ای و اسطوره ای می رسد. من كسی را جز او نمی شناسم كه این میراث داری را حفظ نموده باشد. جایگاه كنونی او بسیار به حق است و حرفی را زدم كه می توانم پای آن بایستم. برخی كارهای او بنظر می رسد از اسطوره دور می شود اما شخصیت اصلی ام میراث داری بر حق آن است. تعلق خاطر او به اساطیر علت این اتفاق است. باید او را درست در جای خودش دید. خیلی ها پس از او این كار را انجام دادند اما مستمر ادامه نیافت. ولی اكبر صادقی در آن ماند و در متن زندگی اش بود. وی در كار خودش حل شده است و صورتش را در چارچوب پهلوانان تصویر می كند.
این هنرمند افزود: علی اكبر صادقی نقاش توانای درجه یكی است و استادكار است و پاداش یك عمر كارش را ضمن آن گرفته است. او از كارش لذت برده و كیف كرده و همین استادكار بودن جایزه یك عمر كار او است.


در ادامه ابراهیم حقیقی درباره شخصیت و جایگاه این هنرمند اظهار نمود: من همیشه یاد مرتضی ممیز را در ذهن دارم. او علاوه بر آنكه معلم گرافیك من بود افراد زیادی را به من معرفی نمود و خودم را به این جهت مدیون او می دانم. او علاوه بر تمام بازیگوشی هایش و گوش كردن به موسیقی های هوی متال و زدن میخ به همه چیز، یك حرفی را مدام می گوید و یادش نرفته، پهلوانان و دلبرانی كه در بین آثارش از عشق می گویند و مهر پایداری كه در تمام آثارش است و همه مخاطبان را اینچنین عاشق خود كرده است.



ابراهیم فروزش باز در سخنانی بیان كرد: آشنایی ما به اواخر دهه ۴۰ می رسد. باید بگویم نیرویی كه در كانون می آید و راه دیگران را باز می كند چقدر مایه مباهات كانون است. در این مدت آتلیه كوچكی داشتیم مردی ملبس به لباس نیروی هوایی به كانون می آمد. بعدها فهمیدم كه او به دعوت كانون در دوران سربازی به آنجا می آمدند. با عنایت به كارهای او باید بگوییم بچه های ما، انیمشین را خودشان كشف كردند.
او سپس به بعضی از آثار سینمایی و انیمشین های وی اشاره نمود.
محمدرضا كریمی صارمی باز در سخنانی عنوان كرد: حدود ۴۰ سال است كه عضو كانون هستم و چندین سالی است كه با آقای صادقی در ارتباط هستم. من هر زمان درگیر مشكلات می شوم به آتلیه آقای صادقی سر می زنم و آنجا آرام می شوم.
در این میان علی اكبر صادقی به طنز اظهار نمود: من اصلاً كامپیوتر و موبایل بلد نیستم و علت آن هم این است كه نمی خواهم وقتم را بگیرد. من در تابحال فقط مدت كوتاهی تدریس كردم. اما هر دانشجویی به جهت اینكه من استاد راهنمایش باشم با جان و دل كار می كنم و این وظیفه من است.
او همین طور خاطره ای تعریف كرد و اظهار داشت: قرار بود داوری فیلم های انیمشین را انجام بدهم. به همسرم گفتم ما كارمان تا ساعت ۵ تمام می شود اما این اتفاق نیفتاد و طول كشید و در آن زمان از همكارم خواستم شماره خانه ما را به گوشی موبایل كه همسرم در جیبم گذاشته بود بگیرد.
رضا كیانیان باز بعنوان آخرین سخنران در سخنان كوتاهی اظهار داشت: من از جدیدترین دوستان شما هستم و زمانی كه شما را دیدم مانند بچه های دبیرستانی ذوق كرده بودم.
سپس درانتها این مراسم بزرگداشت تندیسی از جانب جشنواره جهانی فیلم فجر به علی اكبر صادقی اهدا شد.



پس از مراسم بزرگداشت ۶ فیلم انیمیشن كوتاه «من آنم كه…»، «گلباران»، «رخ»، «هفت شهر»، «ملك خورشید» و «زال و سیمرغ» در بخش «فیلم های كلاسیك مرمت شده» سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور این هنرمند به نمایش درآمد.
علی اكبر صادقی در سال ۱۳۴۸ از دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۴۹ از طرف كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان بعنوان یكی از نخستین هنرمندانی كه واحد فیلم و انیمیشن را راه اندازی كردند در این بخش مشغول به كار شد. او از اعضای هیأت داوران بیشتر از ۱۰ دوره از دوسالانه بین المللی پویانمایی تهران بوده و جوایز متعددی را برای انیمیشن ها و طراحی هایش دریافت كرده است.
علی اكبر صادقی در سال ۱۳۸۸ از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سبب خدماتش به فرهنگ و هنر ایران بعنوان چهره ماندگار ارائه شد.
صادقی جوایز بسیاری را همچون مدال طلا از هفتمین جشنواره بین المللی فیلم های كودكان و نوجوانان تهران در سال ۱۹۷۲، نشان افتخار و تقدیرنامه از جشنواره فیلم كوتاه تامپره در فنلاند در سال ۱۹۷۳، مدال برنز دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم كراكو در سال ۱۹۷۴، تقدیرنامه و نشان افتخار از جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن در نیویورك در سال ۱۹۷۵، مدال نقره از یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم شیكاگو در سال ۱۹۷۵ دریافت كرده است.
در سال ۲۰۱۸ موزه هنرهای معاصر تهران با اختصاص تمام فضای موزه به آثار و میراث هنری او، از مقام این هنرمند تجلیل نمود.
اكثر فیلمنامه های این هنرمند برمبنای روایت های فولكور نوشته شده است.
سی وهفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میركریمی در تهران در حال برگزاری است.




1398/02/03
15:43:01
5.0 / 5
4083
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است