آبی طرح از یك پژوهشگر هنر پرسید

چرا نقاشی قهوه خانه ای استمرار نداشت؟

چرا نقاشی قهوه خانه ای استمرار نداشت؟ آبی طرح: یك پژوهشگر هنر یكی از دلیل استمرار نیافتن نقاشی قهوه خانه ای خصوصاً با موضوعات دینی را محدودیت های مذهبی عنوان و اظهار نمود كه از نظر فرهنگ عمومی نمایش بعضی از این آثار در مراسم ها و مكان های مذهبی با محدودیت هایی مواجه بوده است و همین امر منجر به كاهش تقاضا برای خلق چنین آثاری شد.


سجاد باغبان ـ مدیر گالری ساربان ـ در گفت وگویی با ایسنا در پاسخ به این پرسش كه چرا گالری ها به برگزاری نمایشگاه های مناسبتی با سوژه محرم و وقایع عاشورا كمتر گرایش دارند، اظهار نمود: یكی از دلیلهای اصلی این است كه اساساً اغلب گالری های خصوصی نمایشگاه های مناسبتی برگزار نمی كنند. هم اكنون نیز فكر می كنم تنها دو یا سه گالری نمایشگاه هایی با مضمون محرم برگزار كرده اند.
او افزود: بطور كلی برگزاری نمایشگاه های هنری با مناسبت های ملی و مذهبی در تعریف گالری های خصوصی وجود ندارد. اغلب مدیران گالری در این تنظیم جدول سالیانه، مناسبت ها را مبنای برنامه ریزی قرار نمی دهند.
این پژوهشگر هنر با اشاره به اینكه «گالری های خصوصی بیشتر رویكرد اقتصادی دارند»، اشاره كرد: این مساله تنها شامل حال مناسبت محرم نمی گردد و بعنوان مثال در روزهای نوروز نیز از آنجایی كه اغلب افراد درگیر رسم و رسومات یا در سفر هستند، شانس فروش آثار هنری خیلی كم است و طبیعی است كه نمایشگاهی هم برگزار نمی گردد. در این میان گالری هایی كه وظایف فرهنگی بیشتری بر دوش دارند، همانند فرهنگسراها یا نگارخانه های وابسته به دولت و نهادهای عمومی همانند وزارت ارشاد، شهرداری، فرهنگستان هنر و حوزه هنری و... بیشتر به برگزاری نمایشگاه های مناسبتی تمایل دارند.
نمونه ای از نقاشی قهوه خانه ای


منبع:

1398/06/18
23:29:58
5.0 / 5
4192
تگهای خبر: فرهنگ , فرهنگسرا , فروش , گالری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است