افتتاح موسسه تمدن های اسلامی فرانسه با اثر ۲ هنرمند ایرانی بعلاوه ویدئو

افتتاح موسسه تمدن های اسلامی فرانسه با اثر ۲ هنرمند ایرانی بعلاوه ویدئو به گزارش آبی طرح موسسه تمدن های اسلامی فرانسه در لیون (IFCM)، با رونمایی از اثر «درخت زندگی» كه توسط دو هنرمند ایرانی ساخته شده است، راه اندازی شد. در این مراسم مقامات بلند پایه فرانسه همچون وزیر كشور، شهردار لیون، نمایندگان سفارت جمهوری اسلامی ایران و سفرای كشورهای اسلامی حضور داشتند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، اثر هنر مفهومی (كانسپچوال آرت) لیلا فرزانه و كامران افشار نادری به نام «درخت زندگی» با ابعاد قابل ملاحظه ای كه دارد در ورودی این موسسه قرار گرفته است.
كریستوف كاستانر ـ وزیر كشور فرانسه ـ در توئیتی درباره این اثر بیان كرده است: «برای درك بهتر فرهنگ های اسلامی باید به همگان اجازه داد تنوع دیدگاه در آنرا متوجه شوند و فضایی برای تبادل و اشتراك آن داشته باشند. IFCM می تواند پلی بین تمدن ها و فلسفه های آن باشد كه به شكلی یك فرصت و یك موفقیت است.»
«درخت زندگی» تنها اثر هنری است كه حالا در موسسه تمدن های اسلامی لیون نصب شده و در مواردی بعنوان نماد این موسسه هم به كار رفته است.
درخت زندگی پنلی از جنس كاشی منقوش دست ساز و فولاد آینه ای به ابعاد ۹، ۵۰ در ۳.۵۰ است كه توسط كامران افشار نادری و لیلا فرزانه و تیمی متشكل از هنرمندان، معماران، صنعتگران و مهندسان ایرانی در مدت یك سال و نیم كار تولید و در سال اصلی ورودی موسسه به صورت دائم نصب شده است.

درخت زندگی همچون نمادهای باستانی ایرانی و در رابطه با اسطوره درخت مقدس است كه در قرآن و دیگر ادیان و تمدن های باستان هم به آن اشاره شده است. درخت زندگی سمبول تولد، رشد، مرگ و تولد مجدد است و همه ادیان و تمدن ها می توانند با آن ارتباط برقرار كنند.
این اثر متشكل از ۳۵۰۰ قطعه كاشی دست ساز و مزین به نقوش خطاطی ایرانی در زمینه سبز و آبی است كه بر مبنای هندسه ایرانی معروف به «سرمه دان كند»، به صورت معرق كنار هم چیده شده اند. بر روی كاشی ها ۳۶۰ هرم چند وجهی نامنتظم متشكل از فولاد آینه ای (اینوكس) و كاشی كار شده اند. وجود آینه های برجسته سبب شده است كه اثر نسبت به شرایط متغییر نور طبیعی، نور پردازی داخلی و افراد واكنش نشان دهد. بازدید كنندگانی كه هنگام حركت به اثر نگاه می كنند، به نظرشان می آید كه برگ های درخت حركت می كنند و ازاین رو درخت زندگی همواره زنده به نظر می آید.

در ادامه ویدیویی از فضای این موسسه و اثر هنری «درخت زندگی» را مشاهده می كنید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/webm

1398/07/09
14:02:02
5.0 / 5
3826
تگهای خبر: اثر هنری , زندگی , صنعت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است