برگزاری نمایشگاه عكس یك هنرمند ایرانی در گرجستان

برگزاری نمایشگاه عكس یك هنرمند ایرانی در گرجستان به گزارش آبی طرح سعید فلاح فر به دعوت حمید مصطفوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، نمایشگاه عكس «كاخ­ نشین» را به موزه تاریخ تفلیس می برد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، فلاح ­فر درباره نمایشگاه عكس «كاخ­ نشین» توضیح داده است: كاخ­ نشینی تنها یك واژه نیست. فرهنگی است برآمده از آرا و باورهای اجتماعی، آمیخته با ایدئولوژی، اقتصاد، سیاست، اخلاق و... انگشت گذاشتن بر روی «كاخ­ نشینی». ورود به اموری است كه هر شاخه آن به ریشه ای و به گوشه ای متصل است و در درازای تاریخ این سرزمین، هر روز معنایی دیگر دارد.
او افزود: تهران هم با كاخ های متعدد، از این خاطره تهی نمانده است. مجموعه تصاویر «كاخ نیاروان» اشارت اول است از مجموعه كاخ های سلطنتی تهران. در فرهنگ ایرانی كاخ ها آیینه عبرت تاریخ اند. كاخ های ایرانی علاوه بر نمونه های منحصر به فرد هنر و معماری، حامل بار اجتماعی و حتی نشانه های روشن سیاسی و اقتصادی و جهان بینی حكومت ها محسوب می شوند. از كاخ های باشكوه هخامنشیان در تخت جمشید و هگمتانه، كاخ اردشیر و سروستان در دوره ساسانیان تا عالی قاپو و گلستان و سعدآباد تا «باستی هیلز» این روزها در لواسانات تهران با برج و باروهای نامرئی اش، همه نمادی از تمایلات و فرهنگ سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و اخلاقی ایرانی ها در طول تاریخ است.
سودابه كردی، مدیر اجرایی این نمایشگاه هم در این زمینه اظهار داشت: در مبحث كاخ ـ موزه ها، «عكس» برادر تنی «موزه» است و این مجموعه بهانه ای برای معرفی بخشی از جاذبه های میراث فرهنگی و هنری ایران با اشاره ای به تاریخ پرفراز و نشیب معاصر كشور است. سكوت عمدی و تنوع وضعیت فصلی و تصویری تصاویر انتخاب شده هم كنایه ای است به ذات تحولات ناگزیر و ناپایداری آنچه پهلوی ها ابدی می پنداشتند.
او خاطرنشان كرد: درك موقعیت این كاخ جز با مطالعه تاریخ و مرور تصاویر تاریخی و سیاسی، جز با تحلیل وقایع تاریخی و سیاسی و... ممكن نیست و برگزاركننده امیدوار است، فراتر از جاذبه های بصری، این انگیزه را برای مخاطب فراهم آورد.
كردی اظهار داشت: تصاویر مجموعه «كاخ نشین» ناظر به این تلقی اجتماعی از مفهوم كاخ نشینی بوده و برداشتی فرهنگی ـ تاریخی از این عناصر شهری و حكومتی را مد نظر دارد. بخصوص این كه مجموعه نیاوران بعنوان سمبل حكومت پهلوی در تاریخ معاصر ایران و جهان شناخته می شود كه با سقوط آن یكی از بزرگترین انقلاب های قرن رقم خورد.
نمایشگاه عكس «كاخ نشین» هشتم اكتبر (مطابق با ۱۶ مهرماه ۱۳۹۸) با حضور هنرمندان، مدیران فرهنگی و علاقه مندان به عكاسی و تاریخ معاصر افتتاح می شود و نمایش آن تا تاریخ ۱۹ مهر ماه ادامه دارد.


1398/07/14
22:40:00
5.0 / 5
4225
تگهای خبر: تصویر , جاذبه , عكاس , عكاسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است