چاپ نسخه ای از دیوان حافظ بعد از ۱۰۷ سال

چاپ نسخه ای از دیوان حافظ بعد از ۱۰۷ سال آبی طرح: «دیوان حافظ» به خط میرزا محمود ادیب مصطفوی همزمان با یادروز حافظ در مهرماه 1398، بعد از 107 سال در شیراز منتشر گردید.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، این دیوان كه اولین بار در سال ۱۳۳۴ هجری قمری توسط میرزا محمود ادیب بن علی بن نقی مصطفی شیرازی در چاپخانه مظفری بمبئی چاپ شده بود، بعد از ۱۰۷ سال، بار دیگر به گونه چاپ عكسی از روی نسخه خطی به خط میرزا ادیب مصطفوی انتشار یافته است.
كوروش كمالی سروستانی در قسمتی از مقدمه ای كه بر این كتاب نگاشته است، آورده است: «میرزامحمود ادیب مصطفوی، خوشنویس و ادیب نام آور دوران قاجاریه و پهلوی اول است كه با ذوق هنری و فراست ادبی، با خامه‌ی زرین و مانای خود، علاوه بر كتابت مرقعات و دعاهای بسیار، به خط نستعلیق خوش، دیوان حافظ، كلیات سعدی، بحورالالحان فرصت الدوله شیرازی، سفرنامه رضاقلی میرزا، یوسف و زلیخا، بستان الفرصه و درّه نجفی را نگاشته و بر این رواق زبرجد، مهر دوام و بقا زده است. فرصت الدوله شیرازی در مقدمه بحورالالحان در ستایشش می نویسد: «آقا میرزامحمود خوشنویس ممدوحه السجایا، محموده الخصایل كه جالس بالش خطاطی و رقم است و فارس ابرش خوشخرامِ قلم و شیوه مرضیه ایشان بهترین شیوه هاست...». میرزامحمود ادیب به فراست، برادرزاده خود علی نقی مصطفوی را كه بعد از مرگ پدر، سرپرستی اش را به عهده دارد، ترغیب می كند تا چاپخانه‌ی مصطفوی را به سال ۱۲۸۵ هـ. ش. در شیراز بنیان نهد تا از این روی، اولین چاپخانه سربی شیراز سامان یابد و اینك بعد از یكصد و ده سال، نوادگان آن بزرگان، آقایان جعفر و محمود مصطفوی و فرزندان ایشان با مدیریت عاشقانه و خلاقانه خود چاپخانه و انتشارات مصطفوی را بعنوان نمادی فرهنگی و تأثیرگذار اداره می كنند و بازچاپِ دیوان حافظ، بعد از كلیات سعدی، یكی از نمونه های درخور تأمل كارنامه‌ی فرهنگی این خاندان است».
كمالی در ادامه نوشته است: «حافظ ادیب» بیست سال بعد از «حافظ محمد قدسی» كه به سال ۱۳۱۴ هـ. ق در بمبئی به چاپ رسیده بود، منتشر می شود و این دو حافظِ نگاشته شیرازیان، بر طبق نسخه های مورد استناد خود، در بازخوانی و گزینش بهترین و مقبول ترین و حافظانه ترین قرائت ها در روزگار خود، بیشتر از همه توفیق داشته اند. از این روی، چاپ مجدد نگاشته میرزامحمود ادیب مصطفوی، كاری درخور و فرصتی مغتنم برای بازخوانی كارنامه حافظ نگاری و حافظ پژوهی شیرازیان و نیز تحقیق و پژوهش پیرامون نسخه های مورد استفاده از دیوان حافظ است.
منبع:

1398/07/23
14:43:08
5.0 / 5
3928
تگهای خبر: چاپ , عكس , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است