شبیه سازی آثار باستانی تخریب شده توسط داعش

شبیه سازی آثار باستانی تخریب شده توسط داعش آبی طرح: از دو نسخه بازسازی شده از مجسمه های باستانی «آشوری» كه توسط نظامیان داعش نابود شده بودند، در دانشگاه «موصل» رونمایی گردید.


به گزارش آبی طرح به نقل از آرت دیلی، مجسمه های اصلی «لاماسو» (گاو بال دار) برای قرن های متوالی برای تزئین سالن كاخ در شهر باستانی « نمرود» مورد استفاده قرار می گرفتند. یكی از این مجسمه ها برای سال های متوالی در موزه «موصل» نمایش داده می شد، اما نظامیان داعش بعد از یورش بردن به شمال عراق در سال ۲۰۱۴، مجسمه های اصلی «لاماسو» را نابود كردند.
بااینكه سربازان ارتش عراق «موصل» را در اواسط سال ۲۰۱۷ پس گرفتند، اما موزه «موصل» و مجسمه های « لاماسو» واقع در این موزه ویران باقی ماند.
اما متخصصان اسپانیایی بتازگی موفق شده اند با استفاده از تصویربرداری سه بعدی از تكه های خردشده مجسمه های «لاماسو» موزه «موصل»، دو نسخه شبیه سازی شده از این مجسمه ها را خلق كنند. روز گذشته از این مجسمه ها در دانشگاه «موصل» رونمایی گردید.
سفیر اسپانیا در عراق بیان كرد: «خلق این مجسمه های شبیه سازی شده را می توان امیدی برای بازگشتن شرایط عادی به شهر موصل درنظر گرفت.»
«احمد قاسم» استاد رشته تاریخ دانشگاه « موصل» نیز با اشاره به نمادین بودن مجسمه های « لاماسو» بیان كرد: «سر این مجسمه نماد خرد، بال های شان نماد سرعت و بدن شان كه آمیخته ای از شیر و گاو است نماد قدرت است.»
اما «آدام لو» یكی از اعضای تیم اسپانیایی خالق این اثر معتقد می باشد مجسمه های «لاماسو» شبیه سازی شده، حالا نماد مفاهیم بیشتری است.1398/08/06
11:16:40
5.0 / 5
4178
تگهای خبر: استاد , تصویر , سه بعدی , مجسمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است