در ششمین روز جشنواره سینماحقیقت رقم خورد؛

ادای دین هنرمندان نام آشنا به مستندساز پیشكسوت

ادای دین هنرمندان نام آشنا به مستندساز پیشكسوت آبی طرح: ششمین روز از جشنواره سینماحقیقت (18 تا 25 آذر) با نمایش مستند «قصری با دیوارهای قرمز» ساخته عباس زریجی و با حضور شماری از هنرمندان نام آشنا در گرامیداشت داود روستایی مستندساز پیشكسوت و فقید ادامه یافت.مستند قصری با دیوارهای قرمز كه نام خودرا دقیقا از مستندی به همین نام ساخته داود روستایی وام گرفته، عصر امروز (شنبه ۲۳ آذر) در سالن یك چارسو با حضور شماری از بازیگران پیشكسوت مانند مهتاج نجومی و عزت الله رمضانی فر همین طور طیبه سیاوشی نماینده مجلس شورای اسلامی به نمایش درآمد.
این مستند ۵۴ دقیقه ای به زندگی داود روستایی در سال های اخیر می پردازد كه ۳۰ مهر گذشته دنیای فانی را وداع گفت.

فیلم «قصری با دیوارهای قرمز» ساخته داود روستایی تنها فیلم مستند بجای مانده از محله «شهرنو» تهران است كه این چون سایر فیلم های وی برای همیشه در محاق توقیف ماند.

روستایی از اولین فیلمسازانی بود كه آثارش در جشنواره برلین و لوكارنو به نمایش در آمد. این سینماگر ایرانی بیشتر از هفتاد فیلم مستند ساخته است.

روستایی در مستندی كه عباس زریجی از وی ساخته است، تصویری از خزان یك عمر تلاش در عرصه فیلمسازی خصوصاً فیلمسازی مستند به دست می دهد و خاطرات سال های رفته و دلیلهای توقیف فیلم هایش مانند قصری با دیوارهای قرمز توسط ساواك و دیگر نهادهای امنیتی را توضیح می دهد.

زریجی در این اثر نگاهی واقع گرایانه و دور از رمانتیسم به عمر رفته یك كارگردان مستند ایرانی دارد و توانسته قبل از آنكه دیر شود آخرین تصاویر را از وی بگیرد.
سیزدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت از ۱۸ تا ۲۵ آبان در پردیس سینمایی چارسو به دبیری محمد حمیدی مقدم برپاست.

سیزدهمین و جشنواره بین المللی سینماحقیقت در بخش مسابقه ملی شامل ۶۲ فیلم است. از این تعداد ۲۷ فیلم به گونه مستند كوتاه، ۱۵ فیلم به گونه مستند نیمه بلند و ۲۰ فیلم به گونه مستند بلند اختصاص دارند كه كامران شیردل، یونس شكرخواه، سیف الله صمدیان، پیروز كلانتری، حبیب احمدزاده، محمدحسین مهدویان و مونا زندی داوری برای انتخاب برترین مستندها را در این بخش به عهده دارند.

همچنین در بخش مسابقه بین الملل امسال كه حدود شش هزار فیلم از بیشتر از ۱۰۰ كشور جهان متقاضی شركت در آن بوده اند، ۵۴ فیلم در ۷ بخش مسابقه و غیررقابتی پذیرفته شده اند. زلاتینكا روسوا، كارول پیشاروك و مهرداد اسكویی داوران این بخش هستند.

در بخش مسابقه بین الملل به تفكیك ۸ مستند كوتاه، ۸ مستند نیمه بلند و ۸ مستند بلند نمایش دارند. همین طور نمایش های ویژه ۸ فیلم و پرتره شامل ۸ فیلم می شود.

جایزه شهید آوینی ویژه نمایش و تقدیر از فیلم های مستند منتخب حوزه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در منطقه نیز برای ششمین سال متوالی، بعنوان بخش ویژه جشنواره بین المللی سینماحقیقت برگزار می گردد و امسال ۲۹ فیلم در آن شركت دارند و داوری این بخش به عهده محمدمهدی طباطبایی نژاد، مسعود فراستی و مهدی قربان پور است.


1398/09/23
18:02:20
5.0 / 5
3898
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است