دبیر كل مجمع تقریب مذاهب:

هم افزایی مسلمانان به سونامی قدرت اسلامی مقابل استكبار می انجامد

هم افزایی مسلمانان به سونامی قدرت اسلامی مقابل استكبار می انجامد به گزارش آبی طرح دبیركل جدید تقریب مذاهب اسلامی از لزوم تبادل خدمات شبكه ای در جهان اسلام سخن، گفت و اضافه كرد: با استفاده از ظرفیت های جهان اسلام می توان سونامی قدرت اسلامی را مقابل استكبار جهانی به راه انداخت.حجت الاسلام حمید شهریاری روز چهارشنبه با اشاره به محتوا و شكل تقریب مذاهب و همین طور رویكرد آینده مجمع تقریب مذاهب اسلامی، اظهار داشت: برنامه ما برمبنای اصول و چارچوب هایی است كه از طرف رهبر معظم انقلاب در سخنانشان مطرح شده كه شامل چهار محور و مستند به آیات قرآن و عقلانیت سلیم است.

وی اضافه كرد: پرهیز دولت ها، جوامع و اقوام از تعرض به یكدیگر كه این تعرض شامل سه مرحله درگیری، جنگ و منازعه می باشد و ما باید از این منازعات و مشاجرات پرهیز نماییم و به سمت وحدت حركت نماییم. در مرحله بعدی همكاری اسلامی و اتحاد در مقابل دشمن مشترك كه اسلام را نمی خواهد و قصد تفرقه و در واقع نابودی جهان اسلام را دارد باید همكاری تنگاتنگی میان مذاهب و فرقه های اسلامی ایجاد نماییم.

شهریاری از هم افزایی بعنوان سومین محور یاد كرد و اضافه كرد: در حوزه علم، ثروت، امنیت و قدرت سیاسی و سایر حوزه ها كه امروز جهان اسلام دارای ظرفیت های گسترده ای است كه می توانیم در كنار فناوری های روز این ظرفیت را به یك سونامی قدرت اسلامی مقابل استكبار جهانی تبدیل نماییم. این سه محور به ازای وحدت اسلامی قرار می گیرد و محور چهارم در سخنان رهبر معظم انقلاب تاسیس تمدن نوین اسلامی است كه هدف نظام می باشد.

ما در صدد هستیم این محتوای تقریبی را با راهكارهای ملموس و عملیاتی در صحنه جهانی تبدیل نماییم. باید راهبردهایی نوشته شود كه این چهار هدف را تبیین كند تا بتوانیم در شبكه جهانی آنرا عملیاتی نماییم و اقداماتی كه باید شكل بگیرد برنامه ریزی هایی است كه ما در آینده خواهیم داشت.

پیروی از الگوی وحدت بخش قرآنی
شهریاری درباره صورت و شكل تقریب مذاهب گفت: تقریب مذاهب به معنای آن نیست كه از مواضع اعتقادی و تاسیسات دینی عملیاتی خود دست برداریم و برای نزدیك شدن باید موضع دیگری را تعریف و تدوین نماییم و با اجماع بر آن، موضع سوم را منشاء حركت خود قرار دهیم. همه باید به آن موضع سوم برسیم كه عبارت است از الگو و سرمشق بودن پیامبر اكرم(ص) برسیم.
وی با اشاره به آیه ۲۱ سوره احزاب اظهار داشت: در هر جایی كه هستیم باید به سمت پیامبر(ص) حركت نماییم. چون او كسی است كه اسلام را تبیین كرده و راه عمل را نشان داده و آینده را ترسیم كرده كه چگونه حركت نماییم. اگر به سمت او حركت نماییم به شكلی خواسته یا ناخواسته به هم نزدیك می شویم.
معاون قوه قضاییه، اضافه كرد: پیروی از پیامبر اكرم(ص) تكلیف همه ماست و در آیه موردنظر نیز اشاره شده كه این الگو را برای كسانی قرار دادیم كه ایمان به خدا و امید به روز قیامت دارند و دنیا را محور خودشان قرار نداده اند.

رویكرد آینده مجمع تقریب برای معماری جدید
دبیركل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: ما یك معماری جدید و نوسازی به فرموده رهبر انقلاب كه در حكم اشاره كردند، تكلیف داریم. شاید یكی از دلایلی كه بنده برای این مسئولیت انتخاب شدم این باشد كه نوگرایی و معماری نوین را قبلا در حوزه محصولات مركز تحقیقات علوم كامپیوتری علوم اسلامی و فضای مجازی ایجاد كردیم.
وی ادامه داد: تاسیس شورای عالی فضای مجازی در كنار ۲ شورای عالی یعنی شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی امنیت ملی یك معماری جدید بود كه از سال ۸۸ شروع شد و در سال ۹۰ تاسیس شد.
شهریاری اضافه كرد: در دستگاه قضا نیز سندی برای تحول قوه قضاییه در ۳۰ صفحه نوشته شد و نشان دادیم كه می توان معماری جدید را برای دستگاه قضایی ایجاد كرد كه بخش های گسترده ای از آن اجرایی شده است.
وی ادامه داد: ما نشان سازی را در كنار این نوسازی دنبال كردیم؛ به شكلی كه در دروه مدیریت مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی نشان نور و در دوره فضای مجازی نیز یك نشان ایجاد كردیم و در قوه قضاییه نیز نشان عدالت الكترونیك را در قانون آوردیم.
شهریاری افزود: در تقریب مذاهب نیاز به نوگرایی و نشان سازی داریم كه در طول سال آینده تلاش خواهیم كرد بر اساس سه محور ایجاد نماییم.
وی با بیان خاطره ای از تبلیغ خود در مساجد اهل سنت در نیوزلند بیان داشت: در خیلی از موارد زمانی دشمنان اسلام میان ما قرار می گیرند كه ما همدیگر را به خوبی نمی شناسیم و بنا بر این گردش اطلاعات بسیار مهمست.
این استاد حوزه از گفت و گو و توجه به رسانه تقریب بعنوان محور دوم یاد كرد و اظهار داشت: امروز دنیای رسانه حاكم است و برای تبادل اطلاعات باید از رسانه استفاده نمود. تعامل و همكاری میان ملت های مسلمان در زمینه های آموزشی، پژوهشی، سیاسی، اقتصادی و سایر زمینه ها لازم است و معیار آینده كارهای ما بر این اساس و نشان سازی خواهد بود.
وی مرحله سوم را تراكنش و مبادله دانست و گفت: ظرفیت های گیرنده و دهنده در جهان اسلام وجود دارد و از دارایی های بسیار مسلمانان می توان بهره برد و دراین زمینه نیاز به شبكه سازی داریم.
شهریاری با اشاره به كارهای خود در خراسان شمالی و تجربیاتی كه با اهل سنت كسب كرده، اشاره كرد: باید ابزارهای شبكه ای را در جهان اسلام فراهم نماییم تا نوسازی در فضای تقریب صورت گیرد.

تشكیل اتاق فكر با حضور نخبگان تقریبی، تقویت مراوده اثربخش با علمای جهان اسلام خصوصاً علمای اهل سنت داخل كشور و حركت به سمت تجمیع امكانات برای اجرای طرح های موفق از دیگر نكاتی بود كه دبیركل جدید مجمع تقریب مذاهب اسلامی به آن اشاره نمود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۴ آذر طی حكمی حجت الاسلام حمید شهریاری را به دبیركلی مجمع تقریب مذاهب اسلامی منصوب كردند.


مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سال ۱۳۶۹ با دستور حضرت آیت الله خامنه ای و انتصاب دبیر كل و اعضای شورای عالی از طرف معظم له شروع به كار كرد. شورای عالی مجمع، در نخستین گام، اساسنامه و ساختار مجمع را تصویب نمود و اركان آنرا بر سه اساس علمی و فرهنگی و ارتباطات داخلی و بین المللی بنا گذاشت. این شورا در سال دهم فعالیت خود، استراتژی مجمع را تصویب كرد.
رسالت مجمع جهانی تقریب عبارت است از: «ارتقای سطح آشنایی و آگاهی و تعمیق تفاهم بین پیروان مذاهب اسلامی و تقویت احترام متقابل و تحكیم رشته های اخوت در میان مسلمانان بدون هیچ گونه تمایزی از لحاظ تعلقات فرقه ای، قومی یا ملی آنان به منظور رسیدن به امت واحدة اسلامی.»
این مجمع متشكل از ده ها تن از علمای مذاهب اسلامی در كشورهای مختلف جهان است كه بعنوان منادی تقریب و وحدت در جهان اسلام و زمینه ساز تعامل میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی تلاش می كنند.
از مهمترین اهداف تشكیل مجمع تقریب مذاهب اسلامی می توان به كمك برای احیا و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی و دفاع از حریم قرآن و سنت پیامبر اكرم(ص)، كوشش در راه ایجاد آشنایی و تفاهم بیشتر بین علما، متفكران و پیشوایان مذهبی جهان اسلام در زمینه های اعتقادی، فقهی، اجتماعی، سیاسی و همین طور گسترش اندیشه تقریب در میان اندیشمندان جهان اسلام و انتقال آن به توده های مسلمان و آگاه كردن آنان از توطئه های تفرقه انگیز دشمنان اسلام یاد كرد.
رفع بدبینی ها و شبهات بین پیروان مذاهب اسلامی، كوشش در تحكیم و اشاعه اصل اجتهاد و استنباط در مذاهب اسلامی، تلاش در ایجاد هماهنگی و تشكیل جبهه واحد در مقابل توطئه های تبلیغاتی و تهاجم فرهنگی دشمنان اسلام برمبنای اصول مسلم اسلامی از دیگر اهداف وجودی این مجمع است.

اعضای شورای عالی مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی از میان علما، متفكران و شخصیت های مذاهب معتبر اسلامی توسط ولی امر مسلمین برای شش سال منصوب می شوند كه تعداد اعضای این شورا از ۱۵ تا ۲۱ نفر است.

جلسات شورای عالی با حضور اكثریت اعضای موجود در ایران رسمیت پیدا می كند و مصوبات آنان با اكثریت حاضران معتبر است و دعوت به جلسات به عهده دبیركل است.

اعضای ایرانی شورای عالی مجمع تقریب مذاهب را آیت الله محمدعلی تسخیری، محسن اراكی، محمد اسحاق مدنی، عبدالكریم بی آزار شیرازی، سید حسن ربانی، محمد حسن اختری، محمود محمدی عراقی، نذیر احمد سلامی، ماموستا عبدالرحمن خدایی، عباسعلی سلیمانی، سید موسی موسوی، محسن قمی و محمدباقر خرمشاد می سازند و عبدالهادی آونگ از مالزی، احمد محمد الشامی از یمن، احمد بن حمد الخلیلی از عمان، عبدالرحیم علی از سودان، محمد سلیم العوا از مصر، سیدساجد علی نقوی از پاكستان و محمد العاصی آمریكا دیگر اعضای این شورا هستند.
1398/10/04
16:00:37
5.0 / 5
3819
تگهای خبر: آموزش , استاد , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است