پژوهشگر:

استاد شهیدی جوهر حیات انسان را در حكمت می دانست

استاد شهیدی جوهر حیات انسان را در حكمت می دانست به گزارش آبی طرح نویسنده و پژوهشگر عرفان اسلامی با اشاره به اینكه علامه سیدجعفر شهیدی با درك علوم حوزوی و دانشگاهی صاحب نظر، نقاد، فقیه، آگاه به مسائل سیاسی روز بود، اظهار داشت: وی جوهر حیات انسان را در حكمت می دانست.


به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی مراكز فرهنگی هنری مطنقه۸ و فرهنگسرای گلستان، اسماعیل منصوری لاریجانی در ویژه برنامه «یاد استاد» به مناسبت گرامیداشت دوازدهمین سالروز در گذشت علامه «سید جعفر شهیدی» نویسنده، مترجم و پژوهشگر فقید اظهارداشت: استاد در زندگی به خاندان (ع) تكیه می كرد و این امر در آثارش مشهود است.
وی اظهار داشت: علامه شهیدی با تاكید بر جمله ای از نهج البلاغه در خصوص «الحكمتُ قالت المومن» جوهر حیات انسان را در حكمت می دانست، انسان مومن شیعه اگر ظرف وجودش را با حكمت پر نكند در این دنیا ضرر كرده است، نماز شب فراوان باشد، حج فراوان رفتی، مدرسه زیاد ساختی اما اگر صدف جانت را با گوهر حكمت پر نكردی ضرر كردی.
منصوری لاریجانی با اشاره به آیه ۱۷۲ سوره اعراف «أَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ قَالُوا بَلَی» دنیا دهلیزی برای آخرت است، اضافه كرد: نخستین سوالی كه فردای قیامت از ما می شود «الست بربكم قالو بلی» است، ما مأموریت اصلی خودمان را فراموش كردیم. بزرگترین وظیفه ما در دنیا دعوت مردم به خداوند است در هر مقام و موقعیتی كه هستیم، زمانی می توانیم این دعوت را به جا آوریم كه خود حامل حكمت الهی باشیم.
این نویسنده و پژوهشگر بیان نمود: این همه حوزه، منبر، مسجد، دانشگاه، مدرسه و هیات هست اما چرا كسی از آن بهره نمی برد؟ آیا حاصل ۵۰ سال تحقیق علامه شهیدی و بزرگان دیگر این است كه همه از دین فراری باشند؟ هیچكس نمی تواند حامل حكمت الهی باشد مگر خدا قلب او را با ایمان پر كُند، قلبی كه آكنده از خودستایی، دنیاپرستی، شهوت و حرام است از حلاوت زهد و نور خدا دور است، سینه های پاك، اندیشه های ورزیده، عرفان، برهان حامل پیام اهل بیت(ع ) می شوند.
وی با تاكید بر مطالعه تالیفات دكتر شهیدی اضافه كرد: شیعه هم حكمت نظری هم حكمت عملی دارد، سردار شهید سلیمانی حكمت عملی داشت شاید حكمت نظری را نخوانده بود، مادران و پدران ما سواد نداشتند اما شب و روز ذكر خاندان (ع) بر لبانشان بود، سردار سلیمانی تمام نشد.
منصوری لاریجانی بیان نمود: همانطور كه در حج بدن را احرام می بندیم سحرها با اشك احرام می بندیم با حكمت الهی و توسل به خاندان از آنها كجاوه حكمت بخواهیم تا رستگار شویم.
این نویسنده و پژوهشگر، كتابخانه دكتر شهیدی را نگینی در میدان ۵۸ نارمك تهران دانست كه الهام بخش ارزش های اخلاقی و فرهنگ همه كشور است.
غلامرضا امامی نویسنده، مترجم و پژوهشگر هم در این آیین اظهار داشت: امتناع دارم در تجلیل زندگان و ترحیم رفتگان سخن بگویم چون گاهی به ستایش و تملق می رسد.
وی درباره سه بخش از زندگی استاد شهیدی اظهارداشت: نوجوان بودم در مشهد به دبیرستان علوی می رفتم در كتابخانه كتاب «جنایات تاریخ» نظرم را جلب كرد، استاد در این كتاب بی توجه به دوران اسفبار و سختگیری های ساواك به مبحث ترور با طعنه های بسیار به رژیم وقت پرداخته بودند كه مدتی بعد آگاه شدیم این كتاب از كتابخانه ها جمع آوری و استاد هم مدتی بازداشت شده بود.


میراحسان شهیدی، هدیه استاد در راه خدا و بقای وطن
این نویسنده و پژوهشگر در بیان خصوصیت های استاد شهیدی تصریح كرد: باید از این استاد درس ها بگیریم، او به دنیا بی تفاوت بود، به خاطر می آورم هدیه ای از نگارش كتاب هایش دریافت كرد كه برای دست اندركاران جمع آوری لغت نامه دهخدا خرج كرد.
امامی اظهار داشت: استاد شهیدی نماز اول وقت می خواند، بالاترین اخلاص این بزرگوار این بود كه میراحسان نوجوانی بیش نبود كه در جبهه دفاع مقدس برای خدا و بقای وطن شهید شد و مفقودالاثر ماند و استاد هیچ گاه در محافل صحبت نمی كرد چون كه معتقد بود هدیه ای كه در راه خداوند دادی نباید بازگو كنی.
وی اضافه كرد: استاد درجه اجتهاد خویش را نزد آیت الله خویی، طباطبایی بروجردی كسب و با این درجه به قم می رود، استاد شهیدی از دوستان نزدیك موسی صدر بود با اشرافی گری، اختلاس و دزدی مبارزه می كرد.
امامی بیان نمود: استاد شهیدی كتاب های ابوذر غفاری از چهره های صدر اسلام كه با عثمان برای ثروت های بسیارش مبارزه كرد، مهدویت در اسلام، بی اطلاعی برخی عالمان از حوادث روز، دو نامه سیدجمال الدین اسدآبادی به میرزای شیرازی را ترجمه كرد.
این نویسنده و پژوهشگر اظهارداشت: استاد شهیدی مجله فروغ علم؛ مجله روشنفكری اسلامی آن زمان را به چاپ رساند، در رشته دكترای ادبیات به تحصیل پرداخت، علامه دهخدا به خاطر همراهی با دكتر مصدق مدتی به زندان افتاد و جمع آوری سه میلیون برگه با مبحث لغت نامه فارسی را به علامه شهیدی واگذار كرد.
امامی اظهار داشت: استاد شهیدی ریاست موسسه دهخدا را برعهده گرفت و این كار را به اتمام رساند، همانظور كه ترجمه اولای نهج البلاغه وی در كنار ترجمه های دكتر مبشری و مرحوم آیتی زبانزد است، اتمام شرح مثنوی شریف كار فروزانفر، تحقیق درباره دیوان خاقانی، شركت در كنفرانس های جهانی، خدمت به مفتی مصر در راه ترغیب افراد به مذاهب اسلامی همچون فعالیتهای این استاد گرانقدر است.
وی در انتها به بیان جمله پرمغزی از استاد شهیدی «فرهنگ چیزی نیست كه اگر ویران شود با ده ها و صدها سال تلاش ترمیم شود» بسنده كرد.
ژرفای اندیشه و به روز بودن ذهن استاد شهیدی
رئیس فرهنگسرای گلستان هم در این آیین اظهارداشت: دكتر شهیدی از محضر آیت الله خویی، آیت الله بروجردی در قم بهره بردند، استاد تمام علوم انسانی بود و مرحوم دهخدا از او بعنوان انسان كم نظیر نام می برد.
سعید رنجبریان اظهار داشت: وقتی در نهمین كنفرانس اندیشه های اسلامی در سنگال در مورد اهداف حج صحبت شد؛ استاد شهیدی گفتند عربستان نیازی به گوشت های قربانی ندارد و آنها را دفع می كند بیایید پول ذبح گوسفندان را برای فقرای هر كشور جمع آوری نماییم، این همان ژرفای اندیشه و به روزبودن ذهن استاد شهیدی است.
وی اضافه كرد: گاهی با پیش فرض های ذهنی غلط و عدم آگاهی مرتكب قضاوت های نادرستی می شویم، آنچه همیشه در عمق ذهن ما بوده اینكه امام سجاد(ع) در فقر، بیماری، غل و زنجیر به سر می برده اما وقتی دعای ابوحمزه ثمالی را می خوانیم ما را به منطق و درك درست و دوری از داوری و قضاوت های شخصی نادرست سوق می دهد، استاد شهیدی سال ها در رثای اهل بیت(ع) قلم زد؛ اساتید، فرهیختگان، بزرگان، اندیشمندان عالمان و هنرمندان تا وقتی آثارشان هست زنده و ماندگار می مانند.
در آخر با حضور منصوری لاریجانی، مهدی باقری قائم مقام دفترنشر و فرهنگ اسلامی، امامی و رنجبریان، از خانواده و نوه علامه سیدجعفر شهیدی تجلیل شد.
ویژه برنامه «یاد استاد» به مناسبت گرامیداشت دوازدهمین سالروز در گذشت علامه «سیدجعفر شهیدی» نویسنده، مترجم و پژوهشگر فقید عصر چهارشنبه در كتابخانه دكتر شهیدی برگزار گردید.


شهیدی سال ۱۲۹۷ در شهر بروجرد متولد شد، وی از شاگردان برجسته علی اكبر دهخدا و بدیع الزمان فروزانفر در دانشگاه تهران بود و سال ۱۳۴۰ دكترای خویش را در رشته ادبیات فارسی و تاریخ دریافت كرد.
شهیدی همینطور در حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف زیرنظر سیدحسین طباطبایی بروجردی، سیدابوالقاسم خویی به تحصیل ادامه داد و موفق به كسب درجه اجتهاد شد.
وی، رئیس مؤسسه لغت نامه دهخدا و مركز بین المللی آموزش زبان فارسی، استاد تمام دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و از پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی، فقه و تاریخ اسلام بود.
شهیدی به جز همكاری در تدوین فرهنگ معین و لغت نامه دهخدا، چهار عنوان ترجمه، سه عنوان تصحیح و تعداد زیادی تألیف دارد كه شماری از كتاب های وی به زبان های خارجی ترجمه شدند و جایزه دریافت نمودند.
شهیدی نخستین كتابش را در نجف در رد احمد كسروی نوشت، سه جلد «جنایات تاریخ» توسط ساواك توقیف شد اما بعدها بعضی مطالب انتقادی را از چاپ بعدی حذف نمود.
این پژوهشگر دیماه ۱۳۸۶ در تهران دارفانی را وداع گفت.منبع:

1398/10/27
12:34:32
5.0 / 5
3593
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , استاد , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است