همزمان با روز جهانی كتاب كودك؛

آغاز فعالیت شورای كتاب كودك در اینستاگرام

آغاز فعالیت شورای كتاب كودك در اینستاگرام به گزارش آبی طرح شورای كتاب كودك، مقارن با روز جهانی كتاب كودك فعالیت خویش را در فضای اینستاگرام آغازكرد.


كانال اینستاگرامی شورای كتاب كودك به آدرس https: //instagram.com/cbc.۱۳۴۱ با محتوایی پربار و متنوع درباره روز جهانی كتاب كودك و مطالبی دیگر، از ساعاتی دیگر شروع به كار خواهد نمود.
روز جهانی كتاب كودك ۲ آوریل (برابر با ۱۴ فروردین) به افتخار زادروز هانس كریستین اندرسن (به دانماركی: Hans Christian Andersen) نویسنده داستان های كودكان نامگذاری شده است.
هر سال در این روز توسط دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان (IBBY) مراسم باشكوهی به مناسبت برای بزرگداشت مقام كتاب كودك و ادبیات كودك و نوجوان در كشورهای جهان جشن گرفته می شود و مدیریت آنرا این دفتر كه از سال ۱۹۵۳ میلادی در سوئیس شروع به كار كرده است برعهده دارد.
مراسم این روز هر سال در یكی از كشور جهان كه عضویت دارد برگزار می گردد و این كشور پوستر و پیام روز جهانی كتاب را تهیه می كند.
روز جهانی كتاب كودك از سال ۱۳۴۹ در ایران به رسمیت شناخته شده است و وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۵۰ روز ۱۴ فروردین هر سال را روز جهانی كتاب كودك در ایران اعلام نمود.
مراسم بزرگداشت این روز هر سال در یكی از كشورهای عضو برگزار می گردد و ایران هم در سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲) برگزاركننده این مراسم بود.
امسال به علت انتشار كرونا مراسم بزرگداشت این روز برگزار نشده و نویسندگان و فرهیختگان مختلف همچون نوش آفرین انصاری دبیر شواری كتاب كودك، پژمان رحیمی زاده تصویرگر نامزد ایرانی جایزه جهانی اندرسن ۲۰۱۶ و از ۵ تصویرگر برتر ادبیات كودكان جهان، كیوان عبیدی آشتیانی مترجم و برنده دیپلم افتخار دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان ۲۰۲۰ IBBY، حمیدرضا شاه آبادی نویسنده و برنده جایزه كتاب جمهوری اسلامی ۱۳۹۸، عباس جهانگیریان نویسنده و برنده دیپلم افتخار دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان ۲۰۲۰ IBBY، به دعوت شورای كتاب كودك برای مراسم مجازی به مناسبت این روز جهانی پیام تبریك منتشر نمودند.


1399/01/15
13:15:58
5.0 / 5
2732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است