عكاسی موبایلی لزوم این روزهاست

عكاسی موبایلی لزوم این روزهاست به گزارش آبی طرح عكاس و مستندساز پیشكسوت، اظهار داشت: با هدفمندی و عمق دادن به سوژه ها می توان آنها را زیبا دید و نباید شادی را صرفاً در لبخند زدن و خندیدن خلاصه كرد.سیف الله صمدیان عكاس پیشكسوت و رئیس پیشین هیأت مدیره انجمن عكاسان ایران درباره اهمیت عكاسی به روابط عمومی سومین جشنواره عكس تلفن همراه «هشت»، اظهار داشت: وقتی مدیومی به نام عكاسی وقتی به دست بشر افتاد، یكی از ركن های اصلی تاریخ نویسی جهان شد. چون چشم آن چیزی را كه می دید قبول می كرد؛ البته در خیلی از عرصه ها متأسفانه همچنان روی كانال شنیداری تاكید داریم. این در حالیست كه عكس یك زبان جهانی است و یك نفر فقط با یك عكس بوسیله فضای مجازی می تواند بدون حتی بیان یك كلمه، مجموعه ای از اطلاعات را به دیگران منتقل كند.

وی اضافه كرد: پس از عكاسی آنالوگ، انقلاب دیجیتال پدید آمد و پس از آن هم جهش دیگری با ساخت تلفن های هوشمند و عكاسی موبایلی به وجود آمد، چون گستره بسیار و مشتركان بالایی دارد؛ بطوریكه می گویند كل عكسهایی كه در عرض ۲ دقیقه در جهان گرفته می شود، به اندازه تمام تصاویر قرن ۱۹ میلادی است!

صمدیان كه سابقه داوری در دومین جشنواره عكس تلفن همراه «هشت» را در كارنامه دارد، افزود: حالا در بیشتر خانواده ها عكاس داریم، چون حداقل دو ـ سه نفر گوشی هوشمند دارند و عكاسی می كنند. بدین سبب ما میلیون ها درگیر هنر عكاسی داریم، حال برخی آنرا به صورت خودنگاری خودشیفته و بیمارگونه یا حرص درآور از دیگران ـ در اینستاگرام ـ انجام می دهند، اما برخی دیگر تصاویر خلاقانه و ماندگار برای تاریخ بشر ثبت می كنند. این ماندگاری گاهی تا آنجا پیش می رود كه عكاسی موبایلی از عكاسی با دوربین های حرفه ای جلو می زند، چون اولاً كیفیت دوربین های تلفن همراه بسیار بالا رفته است، ثانیاً در هر لحظه همراه فرد هستند و می توانند به لحظه ـ حتی اگر كسی قانون شكنی كند و بخواهد در حین رانندگی عكاسی كند ـ سوژه ها را شكار كنند.

وی درباره «شادی و موضوع سومین جشنواره «هشت» اشاره كرد: شادی از فرد شروع نمی گردد، به او ختم می شود ولی از دل فرهنگ جامعه به وجود می آید. اگر فرضاً در تهران قدم بزنیم، چقدر فضاهای بانشاط و نمود القاكننده شادی داریم؟ شادی و نشاط را نباید صرفاً در خنده دید، ورزش كردن در یك پارك هم نمودی از شادی است. البته شادی و نشاط موضوعی نیست كه همیشه دیده شود، چون سال های سال باید برای مهندسی شهری و فضاهای اجتماعی نظیر سینما و سالن كنسرت برنامه ریزی نماییم تا شادی زیر پوست شهروندان برود.

صمدیان با ذكر خاطره ای از حضورش در ریودوژانیرو برزیل و عكاسی از هواداران فوتبال اظهار داشت: فلامنسیو تیمی پرطرفدار در این كشور است و جالب اینكه بیشتر هواداران آن زن هستند. وقتی در استادیوم آنها حضور پیدا كردم، تصور می كردم آنها بالای یك غذای خوشمزه ایستاده اند و لحظه به لحظه از قُل خوردن آن لذت می برند و شاد می شوند. این مساله در تمام ۹۰ دقیقه جاری و ساری بود و گاهی غمی كه از شادی هم زیباتر بود، آنجا دیده می شد. می خواهم بگویم با هدفمندی و عمق دادن به سوژه ها می توان آنها را زیبا دید و نباید شادی را صرفاً در لبخند زدن و خندیدن خلاصه كرد.منبع:

1399/01/17
23:59:01
5.0 / 5
2672
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است