خلق پرتره از ضربات چكش بر بومی از جنس شیشه

خلق پرتره از ضربات چكش بر بومی از جنس شیشه آبی طرح: یك هنرمند سوییسی در ابتكاری جالب بجای استفاده از بوم و قلم مو، از ضربات هدفمند چكش روی شیشه پرتره های فوق العاده خلق می كند.


هنرمندان معاصر در خلق آثار خود از تكیه بر ابزار و تكنیك های رایج فاصله گرفته اند و بعضی از آنها در امتداد همین سنت شكنی ها حتی از دور از ذهن ترین اشیا نیز بعنوان جایگزینی برای بوم نقاشی استفاده می نمایند. یكی از این هنرمندان خوش ذوق سایمون برگر (Simon Berger) سوییسی است كه شیشه را بعنوان بوم نقاشی خود انتخاب نموده است و بجای رنگ از چكش و اسكنه برای خلق پرتره های خود استفاده می نماید.
به گزارش بیزینس اینسایدر، سایمون سه سالی می شود كه از این نوع پرتره ها خلق می كند. برای این كار باید چكش با چنان ظرافتی به شیشه كوبیده شود كه ترك های به وجود آمده در انتهای كار یك چهره بسازند. این كار گاه فقط در یك دفعه تلاش انجام می شود و گاه نیاز به تكرار چندباره ضربات روی شیشه های مختلف دارد؛ یك ضربه اشتباه كافیست تا كل كار خراب شود.اول از هر چیز برای درك پرتره های سایمون باید بوم عجیب نقاشی او را درك كنید. از آنجایی كه شیشه تك رنگ است، نخستین راز خلق این پرتره ها در آن است كه بوسیله ایجاد سایه روشن به شیشه بُعد بخشیده شود. این پروسه درست شبیه كشیدن نقاشی با مدادرنگی بر روی یك بوم سفید است. برای ایجاد سایه و عمق بیشتر، نقاش باید مداد را محكم تر فشار داده و آنرا چندین بار در محل موردنظر حركت دهد. سایمون نیز حدودا همین كار را می كند منتها با چكش.
قبل از آن كه چكش به شیشه كوبیده شود، به یك عكس پرتره نیاز است. سایمون شروع به عكسبرداری از مدلهای خود كرده و كنتراست عكس نهایی را به شكلی تنظیم می كند تا وضوح بیشتری داشته باشد و سپس یك طرح اولیه از آنرا بر روی شیشه ترسیم می كند. در مرحله بعد ضربات چكش بر روی شیشه شروع می شود.


این هنرمند بوسیله آزمون و خطا به این سبك رسیده است؛ بدین سبب حالا دقیقا می داند كه برای آن كه به عمقی كه مدنظر دارد برسد، دقیقا باید چندبار به شیشه ضربه بزند. اما همه چیز به این جا ختم نمی گردد. او باید فشاری را كه در هر ضربه به شیشه وارد میكند نیز دقیقا تحت كنترل داشته باشد برای اینكه شیشه برخلاف بوم های سنتی، با یك فشار اضافی خواهد شكست و در این صورت باید همه چیز را از اول آغاز كرد. سایمون برای به حداقل رساندن خطر شكستن شیشه در حین كار، از شیشه لمینت استفاده می نماید كه چون یك لایه پلاستیكی دارد، از شیشه های معمولی مقاوم تر است و اگر ضربه ای به آن وارد شود، از هم نمی پاشد و انسجام خودرا حفظ می نماید. البته حتی این هم تضمین صددرصدی برای نشكستن بوم نیست.
وی در این زمینه می گوید: در حین كار شیشه های بسیاری می شكند. اما در این میان هر از گاهی یك اثر خوب خلق می شود و این راضی كننده است. این كه مردم از كشف چیزی كه هرجایی پیدا نمی گردد، لذت می برند نیز حس خوبی است.
یكی از آثار سایمون بر شیشه فروشگاهی معروف در سوییس


منبع:

1399/02/04
20:17:00
5.0 / 5
2845
تگهای خبر: طرح , عكس , فروش , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است