در روزهای كرونایی

داریوش كاردان 10 هنرمند را روی صندلی داغ نشاند

داریوش كاردان 10 هنرمند را روی صندلی داغ نشاند به گزارش آبی طرح در ایام پراضطراب كرونایی و قرنطینه خانگی، داریوش كاردان سلسله گفت وگوهایی با هنرمندان حوزه های مختلف انجام داد و از حال و هوایشان در این روزها پرسید؛ گفت وگوهایی كه بیش ار هر چیز قرار بود ضرب آهنگ امید را در جامعه بیشتر كند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، سلسله گفت وگوهای تلفنی داریوش کاردان در روزهای قرنطینه و کرونایی که به شکلی یادآور گفت وگوهای وی در برنامه «صندلی داغ» (به کارگردانی حمید آخوندی) بود، این دفعه به بهانه دیگری انجام شد تا شاید بتواند حال وهوای این روزهای مردم را در شرایط دشوار کرونا و ماندن در خانه تا اندازه ای تغییر دهد.
هر قسمت این برنامه که با همت پویش مشاهنر تولید می شد، در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هم منتشر گردید تا به شکلی این همنوایی هنرمندانه در تاریخ روزهای کرونایی ایران به ثبت برسد.
اولین گفت وگوی کاردان با علی نصیریان انجام شد که نصیریان در این گفت وگوی نرم از اینکه چطور روزهای قرنطینه خانگی خویش را سپری می کند، سخن گفت.
این هنرمند پیشکسوت در بخشی از صحبت های خود خاطرنشان کرد که دولت باید فکری به حال معیشت مردم کند و اجازه ندهد که شیوع کرونا در بین مردم بیشتر شود. نباید این مورد را ساده گرفت.
اسرافیل شیرچی دومین هنرمند بود. این هنرمند خوشنویس که پیش تر هم در سخنانی امیدبخش خطاب به مردم، آنها را به ماندن در خانه ها فراخوانده و جمله ی «در کنار همیم» را با قلم خوشنویسی، خطاطی و به مردم تقدیم کرده بود، این باز هم در گفت و گوی خود با داریوش کاردان، در سخنانی کوتاه اما امیدبخش مردم را به ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی تشویق کرد.
این هنرمند پیشکسوت در بخشی از گفت وگوی خود، اظهار نمود که از زمانی که این روزهای ناگوار شروع شد، سفری را به نهان آغاز کردم و شعرهای ناب مولانا، حافظ و سعدی را خطاطی کردم.
او افزود: کاردان عالم اتفاقی را رقم زد که آدم های اندکی صبر کنند. تا زمانی که دستور حکیمان بر این است همه باید در خانه بمانند و به مرور می توانند با تجهیزات کامل سر کار بروند تا مشکلات قوت آنها هم رفع گردد.
کاردان بعد از مصاحبه با علی نصیریان و اسرافیل شیرچی (هنرمند خوشنویس) به سراغ ایرج راد رفته و از او درباره حال و روزش در این روزهای کرونایی پرسید که او هم اظهار نمود که در این روزها گاهی آثار خویش را مرور می کند و برخی خاطرات را زنده می کند.
راد همینطور خاطرنشان کرد: بشر با همه توامندی ها، دانش، احساس قدرت، خودخواهی و خودشیفتگی هایی که داشته و دارد، نمی تواند با یک ویروس روبرو شود و این خیلی عجیب است. ما گاهی درس نمی گیریم و چقدر خوب بود که اگر همه ما انسان ها می توانستیم در کنار هم خوب زندگی نماییم و دنیا جای بهتر بود و به دور از جنگ.
راد افزود: ما به این دنیا آمده ایم و مسئولیتی داریم که باید آنرا انجام بدهیم و در عین حال لذت ببریم. ما موهبت هایی داشتیم که قدر آنها را نمی دانستیم.
شاهین فرهت (آهنگساز، استاد موسیقی دانشگاه تهران و دبیر جشنواره موسیقی فجر) از دیگر هنرمندانی بود که در این روزها با داریوش کاردان مصاحبه کرد.
فرهت در بخشی از گفت وگوی خود با اشاره به اینکه «آمدن ویروس کرونا وضعیت محیط زیست را بهتر کرده است»، درباره حال و هوای این روزهای خود در روزهای قرنطینه خانگی، اظهار نمود که در منزل موزیک می نویسم، پیانو می نوازم، فیلم می بینم، ورزش می کنم و از خانه هم بیرون نمی روم.
او خاطرنشان کرد: آروزی من برای هموطنان عزیز سلامتی است و امیدوارم همه در منزل بمانیم تا زمانی که این بیماری رو به افول برود. آنهایی که مجبورند به بیرون از خانه بروند همانند پلیس ها و کادر درمانی، واقعا فداکاری می کنند. اما آن کسی که می تواند بماند، اما به خاطر اینکه حوصله اش سر می رود باید کمی رنج بکشد تا هم خودش سالم بماند و هم بقیه. البته کسانی که با فرهنگ سر و کار دارند حوصله شان سر نخواهد رفت.
همینطور کاردان در گفت وگویی کوتاه با عبدالحسین مختاباد (خواننده) درباره حال و روزش در این روزهای کرونایی پرسیده است. مختاباد در بخشی از این گفتگو اظهار نمود: من از اواخر بهمن تابحال در خانه هستم. همیشه خانه را دوست داشتم چون در خانه کتاب می خوانم، ساز می زنم و موسیقی می نویسم و به صورت کلی اهل بیرون رفتن نیستم.
او خاطرنشان کرد: این شرایط سبب شده که زندگی برخی گرفتار مشکل شود و این ناراحت کننده است. مشکل ما از بین رفتن نهادهایی است که در این شرایط می توانستند جدای از نهادهای دولتی به مردم و مشکلاتشان رسیدگی کنند. در همین کمپین هنرمندان که برای این روزها و در کنار مردم بودن، راه افتاده است، بعضی از اعضا به نان شبشان هم محتاج هستند.
داریوش کاردان در ادامه مصاحبه های خود به سراغ مریم نشیبی ـ گوینده رادیو و تلویزیون ـ رفت. نشیبی در بخشی از گفت وگوی خود، خاطرنشان کرد: گاهی اگر سنگ در راه رودخانه نباشد، صدای آب شنیده نمی گردد. ما اغلب قدر نعمت هایی که داریم همانند سلامتی را نمی دانیم. در این شرایطی که پیش آمده، عزیزان حوزه بهداشت و درمان تلاش می کنند تا با این شرایط مبارزه کنند و ما باید دست به دست آنها بدهیم و تا آنجایی که مقدور است، رعایت نماییم.
کاردان در ادامه با اردشیر کامکار (آهنگساز و نوازنده) درباره حال و هوای این روزهایش صحبت کرد.
کامکار در بخشی از گفت وگوی خود، اظهار نمود: ما در شرایط قرنطینه خانگی هستیم و باید طبق دستورات نظام پزشکی و کادر درمانی که این روزها زحمت می کشند، عمل کنیم؛ تا شاید با این معضلی که جهان را گرفته، مبارزه نماییم.
علی اصغر شاه زیدی، خواننده پیشکسوت از دیگران هنرمندانی بود که حال و احوالش در ایام کرونایی را برای داریوش کاردان روایت کرد.
این خواننده پیشکسوت در بخشی از این گفتگو، اظهار نمود: انسان باید به داشته هایش فکر کند و آنها را به کار بگیرد. کنسرت برگزار کردن و ثبت و ضبط کردن موسیقی بحث جداگانه ای است، چونکه موسیقی یک کاربری دیگر هم دارد که وقتی تنها هستیم به کار می آید.
وی همینطور اظهار نمود: در خانه ماندن برایم عادت شده و دیگر دوست ندارم بیرون بروم. کرونا با همه بدی ها و خوبی هایی که داشت سبب شد که آدم به خودش و کارهایش فکر کند. امیدوارم این مورد به خوبی جمع شود و مردم به حال و روز خوشی برسند.
شاه زیدی بیان نمود: کادر درمانی امروز همه مشکلات را به جان می خرند تا بتوانند به مردم کمک کنند و ان شاءالله این مأموریت کرونا هر چه زودتر تمام شود.
همینطور سامان احتشامی (آهنگساز و نوازنده) در بخشی از این گفت وگوی خود با داریوش کاردان خاطرنشان کرد که بیشتر وقت خویش را به برگزاری کلاس های آنلاین موسیقی و تماشای فیلم های تاریخ سینمای جهان و ایران می گذراند.
این آهنگساز و نوازنده همینطور درباره افزایش مشکلات معیشتی برخی افراد در روزهای کرونا، اظهار نمود: ما مردم باید خودمان به یکدیگر کمک نماییم. الان ۳۰ سال است که هیچ دولتی از من دلجویی نکرده یا شغلی برای من درست نکرده است. اگر هم شغلی بوده، خودم برای خودم ساخته ام. اگر هر کسی بتواند به افرادی که در نزدیکش هستند کمک کنند، وضعیت بهتری خواهیم داشت.
حسین بهروزی نیا (نوازنده) هم در بخشی از گفت وگوی خود با داریوش کاردان تصریح کرد: در این شرایط به وجود آمده، دولت ها به مردم کمک می نماید. شاید اگر تحریم ها نبودند دولت ایران هم می توانست به مردم کمک نماید. من هم در این روزها تصمیم گرفتم که با عنایت به موقعیت و مردم در خانه بی کار نباشم و به همین خاطر کاری را برای شرایط این روزها ثبت و پخش و آنرا به کادر درمانی تقدیم کردیم.1399/03/06
16:00:32
5.0 / 5
2282
تگهای خبر: آهنگ , آهنگساز , استاد , پیانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است