انتقاد از طرح قبرهای سه طبقه در قطعه نام آوران!

انتقاد از طرح قبرهای سه طبقه در قطعه نام آوران! عباس توفیق، مدیر مسئول نشریه فكاهی «توفیق» و برادر زنده یاد حسن توفیق با انتشار یادداشتی، از جایگاه طنزنویسان در ایران و جهان سخن گفته و از طرح قبرهای سه طبقه در قطعه ناآوران بهشت زهرا (س) گله كرده است!


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، وی در ابتدای یادداشت خود نوشته است: «در جهان به طنزپردازان جایزه های مهم روزنامه نگاری، هنری و ادبی می دهند. تنها یکی از این جوایز جایزه بسیار پرارزش پولیتزر است. در هلند هر ساله به بهترین هنرمندان، متفکران و فرهنگیان سراسر دنیا جوایز بسیار بهادار ای اهدا می کنند که به جایزه نوبل هلندی معروف شده است. در سال ۲۰۰۵ میلادی از ۱۰ نفر برندگان این جایزه ها، هشت نفرشان از طنزپردازان جهان بودند و جایزه ی اول آن که یک صد هزار یورو بود به یک کاریکاتوریست آفریقایی داده شد. در آمریکا به آرت بو خوالد که در ایران هم بسیار معروف بود جایزه پولیتزر دادند و او را به عضویت آکادمی هنرها و ادبیات آمریکا برگزیدند. به کاریکاتوریست تندروی معروف پال کانراد سه بار جایزه پولیتزر دادند.
یکی از مجله های فکاهی آمریکا "Mad Magazine " که در سال فقط ۸ شماره منتشر می شود، حدود ۲ میلیون تیراژ دارد و در دهمین سال انتشارش در مجلس سنای آمریکا گفته شد: به مناسبت دهمین سال انتشار مجله Mad، دهه ی گذشته را باید دهه ی Mad بنامیم.»
او اظهار کرده است: «در بیش از یک صد سال پیش، در منطقه قفقاز در شمال ایران (محل کشورهای فعلی آذربایجان و گرجستان و... ) روزنامه طنزآمیز گرانقدر ایرانی ملانصرالدین فقط ۲۰ سال انتشار یافته است. مدیر و سردبیر آن ایرانی بوده اند. اغلب مطالب آن نیز درباره ایران و ایرانیان مهاجر مقیم قفقاز و انقلاب مشروطیت ایران بود و بیش از نیمی از نسخه های آن در ایران به فروش می رسیده است. بعد از تعطیلی روزنامه ملانصرالدین و فوت مدیر و سردبیر آن، کشور گرجستان چاپخانه آنرا موزه کرد و کشور همسایه ما آذربایجان علاوه بر اینکه منزل مدیر آنرا موزه کرد، ۴ مجسمه بسیار بزرگ شادروان جلیل محمد قلی زاده، ناشر و مدیر آن و شادروان میرزا علی اکبر صابر، طنزسرا و سردبیر روزنامه ملانصرالدین را ساخته و در شهرهای مختلف باکو و نخجوان در مقابل بناهای یادبود آنان نصب کرده است.»توفیق با برشمردن خاصیت های نشریه فکاهی «توفیق» و جایگاه آن در دنیای مطبوعات و میان مردم، خاطرنشان کرده است: روزنامه فکاهی و طنزآمیز توفیق آنقدر در دل مردم جای داشته و ملی و مردمی و محبوب بوده که حالا با وجود گذشت نیم قرن از توقیف و تعطیلی آن، هنوز نام آن بر خیلی از قلم ها و زبان ها جاریست... آن وقت هنگامی که حسن توفیق مدیر این روزنامه محبوب در می گذرد، با کمال تاسف و بسیار متاسفانه رئیس شورای شهر تهران ـ که بعنوان نماینده ی مردم باید حافظ آبرو و افتخارات شهر تهران باشد ـ برای "تجلیل!" از او دستور می دهد جنازه اش را در "یک سوم یک قبر" دفن کنند!...توفیق در بخش پایانی یادداشت خود، اظهار کرده است: «هنگامی که برای رفع این بی حرمتی به جنازه برادرم از ایشان تقاضا می کنم که تا انتقال جنازه ی برادرم به آرامگاهی مستقل، دستور فوری صادر کنند که از دفن جنازه دیگری بر روی جنازه ایشان، اکیدا اجتناب کنند، به جهت اینکه نتوانیم جنازه را بجای دیگری انتقال دهیم، برخلاف تقاضای من و برخلاف قانون بدون رضایت ورثه برادرم، فورا جنازه دیگری را بر روی جنازه برادرم دفن می کنند!... علاوه بر همه ی این بی حرمتی ها، رئیس محترم شورای شهر تهران- با همه پیگیری های ما- حتی جواب نامه بسیار مؤدبانه بنده را هم نمی دهند. این درد را مشخص نیست به که باید گفت؟»

* مطالب درج شده در این گزارش نظر خانواده متوفی (حسن توفیق) است و خبرگزاری ایسنا آمادگی دارد پاسخ های احتمالی به این یادداشت را منتشر کند.1399/03/27
15:36:39
5.0 / 5
2326
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است