گفت وگو با احسان گنجی ـ كارتونیست

كاریكاتورهایی كه آب روی آتش جنگل ها ریختند

كاریكاتورهایی كه آب روی آتش جنگل ها ریختند یك كارتونیست بر این باور است كه «بسیاری از هنرمندان این حوزه به جنگل سوزی های اخیر واكنش نشان دادند كه موثر بود و توانستند اهمیت این مسئله را به جامعه و مسئولان نشان دهند. درباره جنگل ها مطمئن هستیم كه خیلی از آثار در وسعت نسبتا خوبی منتشر و سبب ایجاد حساسیت در مسئولان شدند تا آنها هم در مقام پاسخگویی قرار بگیرند.»


احسان گنجی که با خلق چند اثر به جنگل سوزی های اخیر زاگرس واکنش نشان داده است، درباره انگیزه پرداختن به موضوعات اجتماعی همچون جنگل سوزی ها، به ایسنا می گوید: انگیزه شخصی ام بیشتر از اینجا نشأت گرفته بود که فرزند کوه ها و جنگل های زاگرس هستم و می دانم که این جنگل ها و مراتع چه پیوند عمیقی با زندگی و معیشت مردم دارند؛ اینکه زندگی مردم آن منطقه تا چه اندازه به آب وهوا و محیط زیست بستگی دارد و به خاطر محرومیت شدید عملا چیز دیگری به غیر از محیط زیست برای آنها باقی نمانده است. در واقعا محیط زیست آخرین بازمانده های امکاناتی است که برای مردم آنجا وجود دارد.
او ادامه می دهد: همین موضوعات سبب شد که فکر کنم چنانچه اگر همین آخرین امکانات را هم از دست بدهیم، خسارت جبران ناپذیری به مردم آن منطقه وارد می شود و به همین سبب هم لازم بود که ما هم بعنوان هنرمندان کاریکاتوریست اقدامی انجام بدهیم تا هم به عملکرد نامطلوب مسئولان و هم به برخی رفتارهای خطرناک شهروندان انتقاد کرده باشیم.
این کارتونیست همینطور درباره واکنش هنرمندان به تحولات و مسائل روز جامعه، خاطرنشان می کند: به صورت کلی به تمام مشکلاتی که بشر با آنها دست و پنجه نرم می کند، از زوایای مختلف پرداخته می شود؛ نویسنده ها می نویسند، عکاس ها عکس می گیرند، کاریکاتوریست ها کاریکاتور می کشند و.... در این میان خوشبختانه برای ما کاریکاتوریست ها، رسانه های اجتماعی موقعیت نسبتا خوبی را فراهم نموده است. به هر حال از آنجائیکه کاریکاتور از ضریب نفوذ نسبتا خوبی برخوردار است، احتیاج به ترجمه ندارد، مبتنی بر کلام و حروف نیست و تصویر هم برای همه قابل درک است، عملا دامنه وسیع تری از مخاطب را پوشش می دهد و به همین خاطر هم تاثیرگذاری خوبی دارد.
گنجی یادآور می شود: بعنوان مثال خیلی از کاریکاتوریست ها به مبحث جنگل سوزی های اخیر واکنش نشان دادند که موثر بود و توانستند اهمیت این مسئله را به جامعه و مسئولان نشان بدهند. درباره جنگل ها مطمئن هستیم که خیلی از آثار در وسعت نسبتا خوبی منتشر و سبب ایجاد حساسیت در مسئولان شدند تا آنها هم در مقام پاسخگویی قرار بگیرند.


منبع:

1399/03/28
12:20:13
5.0 / 5
2138
تگهای خبر: تصویر , توریست , زندگی , عكاس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است