سلفی 20 از نخستین تجربه های برگزاری جشنواره آنلاین است

سلفی 20 از نخستین تجربه های برگزاری جشنواره آنلاین است به گزارش آبی طرح عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم كوتاه «سلفی 20»با اشاره به سازوكارهای برگزاری آنلاین (برخط) جشنواره ها، اظهار داشت: این جشنواره یكی از نخستین تجربه های سینمای ایران دراین زمینه است و تلاش نموده فیلمسازان حرفه ای و مردم را در این برهه به انجام فعالیت هنری و تجربه تشویق كند.حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه سلفی ۲۰ درباره برگزاری جشنواره های سینمایی همزمان با شیوع ویروس کرونا و همین طور محورها و موضوعات مورد توجه در این جشنواره اظهار داشت: متاسفانه سایه منحوس کرونا بر زندگی همه مردم دنیا سبب شده شیوه و سبک زندگی مردم گرفتار تغییر و تحولات جدی شود. این مساله بر سبک زندگی ما ایرانیان که در همه امور روزمره خودمان از الگوی ایرانی- اسلامی پیروی می نماییم اثر مخرب تری نسبت به سایر نقاط جهان داشته و از همین منظر همه حوزه های فرهنگ و هنر ما گرفتار لطمه و نقصان های جدی شده اند.

وی افزود: بنظر می رسد ایجاد نشاط در تولیدات هنری، توجه به سبک نوینی در خلق آثار مذکور و بالطبع برگزاری رخدادهایی مانند جشنواره سلفی ۲۰ در سطوح مختلف شهری، استانی و ملی می تواند یکی از راهکارهای ادامه حیات هنر باشد. البته در این بین سینما به سبب داشتن مخاطبان انبوه و باتوجه به این که پس از تلویزیون پرمخاطب ترین رسانه است، جایگاه و اهمیت ویژه ای پیدا می کند و البته این دست از جشنواره ها می توانند ریل گذاری جدید برای آینده سینما و تولیدات سینمایی ایجاد کنند.

برگزاری برخط رویدادهای هنری؛ مناسب ترین راهکار برای شرایط فعلی
این مدیر سینمایی درباره برگزاری آنلاین جشنواره ها نیز اشاره کرد: دوران کنونی دسترسی به اینترنت را برای بیش از ۹۰ درصد اقشار جامعه فراهم آورده است و مهم ترین راه ارتباطی مخاطبان با تولیدات و صنایع فرهنگی هنری بوسیله فضای مجازی در حال انجام می باشد. بااینکه شاید زیر ساخت ها در کشور ما گرفتار کمبود و نقصان هایی دراین زمینه باشد توجه خیل عظیمی از مخاطبان خصوصاً نسل جوان، حداقل در یک دهه اخیر به فضای مجازی و اینترنت بستر مناسبی را فراهم نموده تا برگزاری رخدادهای متنوع فرهنگی و هنری به شکل برخط یکی از مناسب ترین راهکارها دراین زمینه باشد.

وی درباره میزان آمادگی جامعه هنری برای برگزاری آنلاین جشنواره ها نیز توضیح داد: به هر حال نه فقط در ایران که در نقاط مختلف دنیا هم این آمادگی شاید به شکل ایده آل و صد درصد وجود نداشته باشد. خیلی از جشنواره های سینمایی معتبر در جهان هم آمادگی لازم برای مواجه شدن با چنین وضعیتی آن هم با این مدت زمان طولانی و نامعلوم را نداشتند و تلاش زیادی کردند به صورت آنلاین بخش هایی از جشنواره های خودشان را برخط برگزار کنند. اینکه تا چه میزان موفق بودند را باید به شکل دقیق با بررسی همه جوانب و شرایط مورد تحلیل قرار داد.

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی ادامه دد: در کشور ما نیز همین اتفاق رخ داده، ضمن اینکه باید بپذیریم در برگزاری جشنواره های سینمایی شاید هنوز دل نگرانی ها و احتیاط هایی هم به دلیلهای مختلف وجود داشته باشد که البته بسیار هم قابل توجه هستند. بدین سبب به جهت اینکه ببینیم چقدر برای برگزاری یک جشنواره برخط سینمایی آماده هستیم، باید معیارها و پارامترهای گوناگونی را در نظر بگیریم.

وی اشاره کرد: در جشنواره سلفی ۲۰ تدابیری حداکثری اندیشیده شده که یک جشنواره سینمایی آنلاین با در نظر گرفتن همه جوانب در حد وسع و امکانات و البته با بالاترین کیفیت و اثر گذاری اجرا شود. به سبب اینکه نمونه های مشابه تاامروز نداشته یا کمتر بوده، طبیعی است برگزاری جشنواره ای نظیر سلفی ۲۰ را در فضای آنلاین نیازمند آزمون و خطا می کند. همین طور باید در حین برگزاری آن نقصها را کشف و برطرف کرد، البته سعی شده درصد خطا تا کمترین حد ممکن پایین بیاید.

موضوعات سلفی ۲۰ فیلمسازی برای همگان را فراهم می کند
ایل بیگی با اشاره به محورهای اصلی سلفی ۲۰ که بطور کلی به چگونگی همزیستی با کرونا مرتبط می شود، عنوان کرد: باتوجه به نوع و شکل جشنواره و تنوع موضوعات و بخش های آن همین طور شرایط شرکت در این رخداد سینمایی که متناسب با شرایط جامعه و علاقه مندی های نسل جوان فیلمساز است پیش بینی می نماییم شاهد دریافت تعداد زیادی آثار در بخش های گوناگون جشنواره باشیم. ضمن اینکه تجارب شخصی بنده در حوزه فیلم کوتاه و سابقه سال ها حضورم در انجمن سینمای جوانان ایران و همنشینی با جوانان فیلمساز گواه است که بدون تردید شاهد آثار قابل تامل و کشف استعدادهای درخشانی در حوزه فیلمسازی از سراسر کشور خواهیم بود.

وی در آخر اشاره کرد: سینما برای همه است؛ عموم مردم از کودک و نوجوان گرفته تا بزرگسال و کهنسال. سلفی ۲۰ با رویکرد پاسخ به نیازهای هنری و فرهنگی و موضوعی بیشتر قریب به اتفاق مخاطبان طراحی شده است. یعنی خانواده ها، جوانان، دانشجویان، اهالی سینما، کودکان و نوجوانان، هنرمندان، دست اندرکاران محیط زیست و در یک کلام قاطبه علاقه مندان و تماشاگران سینما و سینماگران و استعدادهای سینمایی جامعه هدف ما در این جشنواره هستند.
اولین جشنواره فیلم کوتاه سلفی ۲۰ به دبیری مریم دوستی پاییز ۹۹ انجام می شود. آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه این جشنواره به آدرس بیستم شهریور ماه امسال است.منبع:

1399/05/25
14:04:25
5.0 / 5
1841
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است