مونسان در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیك روسیه خبر داد:

روادید در سفرهای گروهی ایران و روسیه كنسل شد

روادید در سفرهای گروهی ایران و روسیه كنسل شد آبی طرح: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیك روسیه اعلام نمود كه سفرهای گروهی میان 2 كشور ایران و روسیه بدون نیاز به ستاندن روادید انجام می شود كه شامل تورهای گردشگری یعنی گروه های متشكل از حداقل 5 نفر و حداكثر 50 نفر است.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، «علی اصغر مونسان» گفت: لغو روادید مشمول افراد به صورت انفرادی نمی گردد، بلکه شامل گروه های تور گردشگری یعنی گروه های متشکل از حداقل ۵ نفر و حداکثر ۵۰ نفر است. بدین سبب لغو روادید در چارچوب آژانس های گردشگری دو کشور برای تورهای ۵ تا ۵۰ نفره است.
وی اضافه کرد: فعلاً برنامه ای برای لغو ویزای انفرادی میان ۲ کشور وجود ندارد. طبیعی است که ابتدا منتظر نتیجه تجربه لغو روادید گروهی باشیم و بعد از آن اگر نیازی احساس شد به فکر روادید انفرادی نیز خواهیم بود که باید بوسیله وزارت امور خارجه اقدام گردد، اما بخشی که به ما مربوط است موضوع توسعه گردشگریست که بیشتر مربوط به ویزای گروهی و تورهای گردشگری می شود.
مزایای گردشگری ایران و روسیه

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران درباره پروازهای مستقیم میان ۲ کشور نیز بیان کرد: پروازهای میان ۲ کشور قبل تر نیز وجود داشته، اما در نظر داریم با لغو روادید گروهی پروازهای میان ۲ کشور افزایش یابد. بطور قطع پرواز مستقیم یکی از عناصر مهم توسعه گردشگری میان دو کشور است، بیشترین پروازهایی که هواپیماهای داخلی ما به مقاصد مستقیم روسیه دارند توسط هواپیمایی ماهان صورت می گیرد، اما تمام خطوط هوایی داخلی ما این علاقه مندی را دارند که به محض وجود بازار و مشتری، پروازهای مستقیم به مقاصد روسیه داشته باشند، بدین سبب هیچ مشکلی برای افزایش پروازهای ایرانی وجود ندارد.

مونسان در ادامه ضمن تاکید بر داشته های مشترک فرهنگی میان دو کشور درباره ظرفیت گردشگری میان ایران و روسیه گفت: فاصله نزدیک، زمان کوتاه سفر و مزایای سفر میان دو کشور برای مثال در زمینه گردشگران ایران علاقه مندی ایرانیان برای سفر به روسیه که این کشور را بعنوان یک مقصد مطلوب گردشگری قبول دارند، موزه های فراوان موجود در کشور روسیه، طبیعت و جذابیت های شهرهای این کشور و در زمینه گردشگران روسیه تنوع آب و هوایی فراوان کشور ایران، آفتاب زیاد که در کشور روسیه کم است، جزایر و سواحل بسیار عالی ایران، کویرهای مشهور ایران که کویر لوت جزو میراث جهانی یونسکو است، همراه با تورهای کویرنوردی فعال، کوه ها و جنگل های کشور ایران که همراه با فرهنگ و تاریخ کشورمان یک مجموعه قوی برای سفر به وجود می آورد.


او در ادامه اضافه کرد: حدود ۷۰۰ موزه فعال دولتی و غیردولتی در سطح کشور داریم، موزه هایی بسیار غنی که آثاری بیش از ۷ تا۱۰ هزار سال قدمت در آنها نگهداری می شود که در کنار آنها باید به ابنیه و سایت های تاریخی بی نظیر کشور ایران نیز اشاره نمود. ۲۴ اثر ثبت جهانی و ۳۴ هزار اثر ثبت ملی همراه با میراث ناملموس که شامل آداب و رسوم و سنن اقوام مختلف است.
وی گفت: تنوع غذایی که در کشور ایران وجود دارد و همین طور فعالیت جدیدی تحت عنوان بوم گردی که بسیار مورد توجه گردشگران اروپایی قرار گرفته در کشور رو به جلو است. این نوع گردشگری مبتنی بر گردشگری روستایی است که در آن توریست در یک محیط کاملا خانوادگی همراه با بومیان ما زمانی را سپری می کند و در تمام کارهای آنها مشارکت می کند. این نوع گردشگری در فضاهای روستایی و در خانه های بومی انجام می شود و مجموعه ای است که می تواند برای گردشگران روس جذابیت داشته باشد.
بوم گردی ها جاذبه ای جدید برای گردشگران خارجی
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: خیلی از بناهای تاریخی کشورمان تبدیل به اقامتگاه ها و هتل کاروانسراها شده اند که از نظر بنده از خیلی از هتل های پنج ستاره دنیا زیباتر هستند و تا حالا مورد اقبال فراوان توریستهای خارجی قرار گرفته اند.
مونسان همین طور صنعت گردشگری را از صنایع پویای جهان عنوان نمود که تاثیر شایان توجهی در گردش مالی میان دو کشور ایران و روسیه در شرایطی که تحریم های ایالات متحده آمریکا هر دو کشور را درگیر کرده، دارد.
او درباره شیوه معرفی و تبلیغات همچون فضاهای فرهنگی برای معرفی دو کشور به یکدیگر اظهار داشت: این مساله در صنعت گردشگری بسیار مهم است؛ خوشبختانه چندی است که پورتال جامع گردشگری کشور به نام «ویزیت ایران» را راه اندازی کردیم که به پنج زبان زنده دنیا فعالیت می کند، سعی شده تا در این پورتال تمام داشته های گردشگری ایران از بناهای تاریخی، طبیعت، روستاهای هدف گردشگری، میراث ملموس و میراث ناملموس تا حتی رویدادها و مناسبت های فرهنگی بارگذاری شود.
وی اشاره کرد: این پورتال مزایای بسیار خوبی همچون قابلیت جستجوی بالا دارد که برمبنای مکان یابی خدمت رسانی می کند. یعنی شما هر کجای ایران قرار داشته باشید، برمبنای شعاع درخواستی شما داشته های گردشگری محدوده را تماماً همراه با تصاویر با کیفیت در اختیارتان قرار می دهد.
مونسان اضافه کرد: این پورتال یکی از فضاهای مناسب برای آشنایی جهانیان همچون گردشگران روس با زیبایی های ایران است، البته که بعد از لغو روادید گروهی، بطور قطع تبلیغات ما در فضای مجازی روسیه افزایش می یابد. امیدواریم بتوانیم از فضاهای فیزیکی روسیه نیز برای این تبلیغات استفاده نمائیم. متقابلاً نیز آماده ایم تا چنین فضاهایی را در اختیار کشور روسیه قرار دهیم.
مسکو ابراز امیدواری کرد توافق لغو روادید با ایران نهایی شود
او در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت تبلیغات و معرفی صحیح جاذبه های گردشگری اضافه کرد: یکی از اقدامات بسیار خوبی که می توان دراین زمینه انجام داد دعوت چهره های شاخص فرهنگی، هنری و رسانه ای دو کشور برای معرفی جاذبه های گردشگری ست، قبل تر نیز کشور ایران دراین زمینه تجربه خوبی را داشت که فعالان عرصه گردشگری در فضای مجازی را دعوت کردیم و این افراد را با ایران آشنا کردیم تا در کشورهای هدف جذابیت های گردشگری ایران را معرفی کنند، بطور قطع برنامه ای مشابه برای بازار گردشگری روسیه نیز داریم.

مونسان بخ اهمیت احترام گردشگران هر دو کشور به قوانین یکدیگر اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از نکاتی که سازمان جهانی گردشگری نیز متذکر می شود اخلاق گردشگری یعنی توجه به آداب و رسوم، قوانین و سنن کشور مقصد است، یکی از مزایای گردشگری این است که افراد می کنند تا تجربه های جدید کسب کنند و آداب و رسوم سایر ملل را ببینند، تفاوت هایی که وجود دارد از دید ما نوعی مزیت است که افراد را با تجربه های جدید آشنا می کند و انتظار داریم که گردشگران هر دو کشور به قوانین یکدیگر احترام بگذارند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران همین طور درباره احتمال افزایش مجوز شکار خارجیان یا ایجاد فضاهای شکار برای گردشگران نیز بیان کرد: «محیط زیست، موضوع بسیار مهمی است که مردم ما توجه زیادی به آن دارند. توسعه گردشگری ایران بر اساس موضوع شکار نیست، یعنی به دنبال این نیستیم که با برنامه هایی مانند شکار به دنبال جذب توریست باشیم، چونکه نه فقط آورده گردشگری بالایی ندارد، بلکه به محیط زیست نیز لطمه می رساند، سازمان محیط زیست برمبنای مقررات و ضوابطی که دارد سالانه تعدادی مجوز به ایرانیان یا غیرایرانیان برای شکار ارائه می دهد اما بطور قطع محور کار ما این مساله نخواهد بود.»
گردشگری، اقتصاد سوم جهان
مونسان در ارتباط با تاثیر گردشگری بر اقتصاد دو کشور در شرایطی که ایران و روسیه هر دو تحت تحریم های ظالمانه ایالات متحده هستند، گفت: صنعت گردشگری امروزه اقتصاد سوم جهان است و پیش بینی ها بر این بود که روند رو به رشد گردشگری شتابان ادامه پیدا کند که متاسفانه شرایط کرونا بوجود آمد، خیلی از تحلیل گران تغییراتی را در اقتصادهای دیگر جهان پیش بینی می کردند.
وی اضافه کرد: برای مثال هوشمندسازی با سرعت رو به جلو است بدین سبب احتمال دارد صنعت بانکداری تغییرات شایان توجهی داشته باشد یا صنعت بیمه بر اثر افزایش هوشمندسازی و کاهش ریسک ممکنست جایگاه قبلی خودرا از دست بدهد، اما همه پیش بینی ها بر این بود که صنعت گردشگری با سرعت رو به جلو می رود، یعنی به هر میزان که اقتصاد جهانی رشد می کند و رفاه افزایش می یابد، گردش و سفر نیز افزوده می شود، بدین سبب هر چیز در دنیا که به سمت مجازی شدن پیش برود، گردشگری ملموس تر و فیزیکی تر می شود این روند شاید امروزه با کرونا گرفتار رکود و توقف شده باشد، اما بطور قطع افزایشی خواهد شد.
مونسان تصریح کرد: موضوع گردشگری امری بسیار مهم در اقتصاد جهانی است و جی دی پی بالایی را تشکیل می دهد، دو کشور ایران و روسیه هر دو پر جمعیت و پر توریست هستند، بطور قطع در شرایط فعلی که هر دو کشور در تحریم هستند گردشگری می تواند یک محرک عالی برای چرخش مالی میان ایران و روسیه باشد و نقش مهمی در پویایی اقتصاد ایفا کند؛ همین طور می تواند شغل های پایدار فراوانی را نیز به وجود بیاورد.منبع:

1399/08/01
21:42:38
5.0 / 5
1329
تگهای خبر: بیمه , توریست , جاذبه , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است