كارخانه ای در چغازنبیل ساخته نمی گردد

كارخانه ای در چغازنبیل ساخته نمی گردد به گزارش آبی طرح معاون میراث فرهنگی كشور با بیان این كه در حریم چغازنبیل كارخانه ای ساخته نمی گردد، اظهار داشت: كارخانه قند به خارج از حریم های این پایگاه با رعایت قوانین اعلام شده جابجا می شود.شروع به ساخت یک کارخانه قند در حریم درجه یک بنای تاریخی ثبت جهانی چغازنبیل، تلخی را به کام دوستداران و مسئولان میراث فرهنگی نشاند. این خبر از جایی شروع شد که در فضای مجازی خبری منتشر گردید در خصوص این که ساخت کارخانه قندی در حریم درجه یک چغازنبیل شروع شده است.

مشهورترین و بزرگ ترین زیگورات به جا مانده از دوران باستان، زیگورات چغازنبیل است، زیگورات ها جزو با اهمیت ترین پرستشگاه ها هستند که تعداد آنها به ۴۰ بنا در سراسر دنیا نمی رسد و چغازنبیل یکی از مشهورترین آنها در جهان است.

معبد چغازنبیل در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش، و ۳۵ کیلومتری غرب شهر باستانی شوشتر واقع است، این سازه در سال ۱۹۷۹ اولین اثر تاریخی از ایران بود که در لیست میراث جهانی یونسکو جای گرفت و جامعه بین المللی برای آن ارزش فوق العاده و استثنایی قایل شد.

خبرهای اخیر اما در فضای مجازی و اعتراض برخی دوستداران میراث فرهنگی خوزستان حاکی از خطری جدی در بیخ گوش این بنای جهانی است؛ بگفته علاقمندان میراث فرهنگی ساخت یک کارخانه قند آن هم در حریم درجه یک چغازنبیل می تواند ضربه جبران ناپذیری به آبروی میراث فرهنگی در ایران در مقابل یونسکو وارد کند.

میراث جهانی یونسکو مجموعه مکان های فرهنگی یا طبیعی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو است که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی این سازمان برگزیده شده و می شوند؛ سایت هایی که در لیست میراث جهانی قرار می گیرند برمبنای کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی متعلق به تمام انسان های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، محسوب می شوند و دولت ها موظف به حفظ و نگهداری این آثار هستند.

البته خیلی زود وزیر میراث فرهنگی به این خبر واکنش نشان داد؛ علی اصغر مونسان در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه راه اندازی هر گونه کارخانه در حریم درجه یک آثار میراث فرهنگی خصوصاً میراث جهانی، همین طور تسطیح، ریگلاژ و خاک برداری و تبدیل کشت سنتی به صنعتی در این محدوده ممنوعست اظهار داشت: استاندار خوزستان باید برای جلوگیری از ساخت کارخانه و تجاوز به حریم عرصه جهانی چغازنبیل جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه گارد ویژه ای هر گونه فعالیت در محدوده این عرصه جهانی را کنترل می کنند اضافه کرد: ضوابط حریم درجه یک چغازنبیل علاوه بر مصوبات ملی در یونسکو نیز به ثبت رسیده است و از جانب پایگاههای جهانی رصد می شود.

حالا امروز معاون میراث فرهنگی خبر خوبی داد در خصوص این که در محوطه این اثر باستانی کارخانه ای راه اندازی نمی گردد.کارخانه قند به خارج از حریم های پایگاه چغازنبیل جابه جا می شود
محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل با رعایت قوانین اعلام شده از طرف این پایگاه، توسط سرمایه گذار در حوزه اجرائی معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری با پیگیری پایگاه جهانی چغازنبیل و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان جابه جا می شود


منبع:

1399/08/24
14:07:45
5.0 / 5
1073
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است