وزارت گردشگری همچنان منتظر فهرست بیماران كرونائی

وزارت گردشگری همچنان منتظر فهرست بیماران كرونائی آبی طرح: درحالی كه در امتداد ممنوعیت سفر بیماران مبتلا به كرونا قرار بود فهرست اسامی این افراد در اختیار وزرات میراث فرهنگی و گردشگری قرار بگیرد تا حالا این اتفاق نیفتاده است و همچنان این نهاد منتظر این فهرست است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افراد مبتلا به کرونا تا دو هفته اجازه سفر ندارند.
وزارت بهداشت در دستورالعملی که با موضوع جلوگیری از جابه جایی مسافران به صورت هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای بدون دریافت نتیجه تست منفی کرونا به معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، مدیرعامل شرکت راه آهن، معاون گردشگری کشور و معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور ابلاغ گردید، یادآوری کرده است: بررسی های به عمل آمده در کشور نشان میدهد خیلی از مبتلایان به کرونا با وجود دریافت جواب آزمایش مثبت PCR و آگاهی از مبتلاشدن به بیماری، شرایط قرنطینه را رعایت نکرده و مبادرت به مسافرت با بهره گیری از وسایل حمل و نقل مسافربری می کنند؛ پس بمنظور قطع زنجیره انتقال این بیماری، زیرساخت فنی مربوطه برای استعلام الکترونیکی وضعیت ابتلای افراد به بیماری کرونا آماده سازی شده است.
با توجه به این که سرویس برخط استعلام الکترونیکی وضعیت مبتلاشدن به کووید-۱۹ ارائه شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بهره گیری از رابط نرم افزاری (وب سرویس) بر طبق پارامترهای ورودی (کد ملی و تاریخ سفر) نتیجه وضعیت ابتلای افراد در تاریخ ارسال شده را پاسخ می دهد، لازم است در تمام سامانه های مرکزی ارائه خدمات مسافربری و همین طور درگاه های فروش بلیت اینترنتی، پارامترهای مطروحه به ازای هر شخص متقاضی دریافت و استعلام برخط برای فرد صورت گیرد و چنان چه نتیجه استعلام الکترونیکی بر طبق تاریخ سفر مثبت اعلام گردید باید از فروش بلیط ممانعت به عمل آید.
در حالی که قرار بود این دستورالعمل از روز گذشته آغاز شود یعنی امکان فروختن بلیط هواپیما و قطار... به فردی که تست PCR اش در دو هفته گذشته مثبت بوده، وجود نداشته باشد، هنوز این اتفاق نیفتاده است.
حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تا حالا هیچ جلسه ای با آنها (مسولان وزارت بهداشت) در این خصوص برگزار نشده و هیچ کدام از مراکز فروش بلیط هواپیما و آژانس های هوایی امکان دسترسی به این سایت را ندارند.
حالا معاون گردشگری کشور از ارسال نامه ای به معاون وزارت بهداشت برای دسترسی مراکز فروش بلیط و البته دیگر تاسیسات گردشگری به فهرست بیماران کرونائی آگاهی داد.
در نامه تیموری به معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است: درباب دستورالعمل ممنوعیت جابه جایی مسافران مبتلا به کروناویروس بدون ستاندن تست کووید ۱۹، باتوجه به این که درحال حاضر تمام تاسیسات گردشگری اقامتی و پذیرایی در بستر سامانه جامع نظارت و اطلاعات این وزارتخانه موسوم به «سامانه جانا» فعالیت می کنند:
در چارچوب بند ۱ و سایر مفاد دستورالعمل فوق الذکر با توجه به این که سرویس برخط استعلام الکترونیکی وضیعت مبتلاشدن به کرونا از طرف آن وزارتخانه با بهره گیری از رابط نرم افزاری (وب سرویس) و بر طبق پارامتر (کد ملی و تاریخ سفر) نتیجه وضعیت ابتلای افراد را مشخص می کند، پیشنهاد می شود دسترسی لازم به این وزارتخانه اعطا شود تا تاسیسات گردشگری شامل هتل، متل، مهمانپذیر، واحدهای پذیرایی و... از وضعیت مسافران مبتلا به کرونا اطلاع پیدا کرده و ضمن رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، تمهیدات لازم را در این خصوص به عمل آورند و با قطع زنجیره از گسترش و شیوع بیشتر بیماری جلوگیری به عمل آید.
تیموری در گفت و گو با ایرنا با بیان این که وزارت گردشگری تمام تلاشش را برای همکاری با وزارت بهداشت در امتداد قطع زنجیره کرونا در کشور می کند، اظهار داشت: باید در تمام سامانه های مرکزی ارائه خدمات مسافربری و همین طور درگاه های فروش بلیت اینترنتی، پارامترهای مطروحه به ازای هر شخص متقاضی دریافت و استعلام برخط برای فرد صورت گیرد و چنان چه نتیجه استعلام الکترونیکی براساس تاریخ سفر مثبت اعلام شد، خدمتی ارائه نشود.
وی با اشاره به اینکه نامه اش به معاون وزارت بهداشت نیز در همین راستا بوده است، اظهار داشت: نه فقط آژانس های هوایی، بلکه باید دیگر تاسیسات گردشگری همچون هتل ها، بوم گردی و دیگر تاسیسات گردشگری این امکان را داشته باشند.
تیموری در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص این که چرا تا حالا این دسترسی ها ایجاد نشده و هم اکنون با توجه به این محدودیت های اعمال شده، فرد مبتلا به کرونا همین طور امکان سفر و مبتلا کردن دیگران به بیماری را دارد، اظهار داشت: ما اعلام آمادگی کردیم و بزودی این امکان مهیا می شود.
وی اضافه کرد: این پروسه یعنی قرار دادن این لینک در اختیار تاسیسات گردشگری زمان بر نیست و کار فنی زمان بری ندارد و بزودی و در ایام آینده از تردد بیماران کرونائی جلوگیری می شود.


1399/09/02
20:15:57
5.0 / 5
1091
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است