برگزاری همایش خوشنویسان جهان در ایران

برگزاری همایش خوشنویسان جهان در ایران به گزارش آبی طرح خوشنویسانی از کشورهای مختلف جهان آثار خویش را در نمایشگاه و همایش بین المللی راه ابریشم با عنوان «رقص قلم» به نمایش می گذارند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران، حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به اینکه اولین نمایشگاه و همایش بین المللی راه ابریشم با عنوان «رقص قلم» اول تا چهارم بهمن برگزار می شود، اظهار نمود: ایران مهد هنرهای والاست. بخصوص هنرهای که نسبتی با کتاب دارند. سال قبل با همت مردم و مدیران شهر همدان، کمیسیون ملی ایران میزبان ششمین نشست بین المللی راه ابریشم بود. در این جلسه اندیشه میراث معنوی راه ابریشم از جانب ایران مطرح و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.
او افزود: نمایشگاه خوشنویسی که در حاشیه این نشست برگزار گردید توجه کشورهای عضو را به این هنر والا معطوف کرد و یکی از مشترکات کشورهای عضو ابریشم، بهره مندی از هنر خوشنویسی است.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران با اشاره به اینکه این گردهمایی بر محور یک هنر ایده ای است که از جانب کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران پارسال عنوان شد، اظهار داشت: چه هنری ارجمندتر از هنر خوشنویسی که شناسنامه ما ایرانی ها و مورد علاقه و احترام مردم جهان است. از طرفی، ایران مهد هنر خوشنویسی است حقیقتی است آشکار و انکارناپذیر.
ایوبی با اشاره به اینکه مشهد مقدس میزبان اولین نمایشگاه و همایش بین المللی راه ابریشم است، خاطرنشان کرد: فراخوان کمیسیون ملی یونسکو مدت ها پیش به کشورهای مختلف فرستاده شد. آثار دریافتی بسیار پرشمار و گوناگون هستند. در این جشنواره، هنرمندان کشورهای گوناگون از تمدن ها و فرهنگ های گوناگون گردهم می آیند. صدها اثر به نمایش درخواهد آمد و علاوه بر نگارخانه مجازی کمیسیون ملی یونسکو، دیوارهای شهر مشهد، چند بنای باشکوه تهران، و بناهای تاریخی چندین شهر کشورمان نمایشگر این آثار به صورت جشن نور (ویدئومپینگ) خواهند بود.
او خاطرنشان کرد: در بخش علمی اساتید گوناگونی از نقاط مختلف جهان برای عرضه مقالات علمی در محورهای تعیین شده برای سخن گفتن از ارزش های والای هنر خوشنویسی در سرزمین خود، نام نویسی کرده اند. همینطور همراهی انجمن خوشنویسان ایران و انجمن خوشنویسان شهر مشهد، تلاش بسیار رایزنان فرهنگی و بخصوص همت شهرداری مشهد که میزبان اصلی این برنامه است، قابل ستایش و تقدیر است. برای برگزاری جشن نور هم نهادهای گوناگون مانند موزه دفاع مقدس، کاخ موزه گلستان و شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده اند.
ایوبی در انتها تصریح کرد: از سازمان زیباسازی شهر تهران هم خواسته ایم که با نمایش گزیده این آثار بر روی بیلبوردهای شهر تهران و نمایشگرهای این شهر، جایگاه هنر خوشنویسی در ایران را به نمایش بگذارند. از آقای دکتر حناچی، شهردار محترم شهر تهران هم به علت توجهی که به فرهنگ دارند انتظار حمایت همه جانبه دارم.
منبع:

1399/10/07
19:32:31
5.0 / 5
1011
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است