معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

آماده همكاری با كشورهای منطقه برای تهیه پرونده های ثبت جهانی هستیم

آماده همكاری با كشورهای منطقه برای تهیه پرونده های ثبت جهانی هستیم ایرنا- معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: آماده همکاری با کشورهای منطقه برای تهیه و ثبت پرونده های مشترک در لیست جهانی هستیم.


محمدحسن طالبیان چهارشنبه شب در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه و کنفرانس بین المللی خوشنویسی راه ابریشم در مشهد با عنوان "رقص قلم"، اضافه کرد: باید تلاش نماییم کشورهای منطقه از انسجام و رفاقت فرهنگی برخوردار شوند و در این راستا برای تهیه پرونده های مشترک با این کشورها و ثبت آن در لیست میراث جهانی اعلام آمادگی می نماییم.
وی ضمن اشاره به به نقش جاده ابریشم در توسعه و تبادل فرهنگی کشورهای منطقه افزود: جاده ابریشم از ۲۴ استان ایران عبور می کند که شاهراه خراسان هم بخشی از این راه تاریخی است.
معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مسجد گوهرشاد در مشهد و آثار بسیاری در هرات افغانستان و سمرقند و بخارا در تاجیکستان می توانند در لیست میراث جهانی ثبت شوند.
وی ضمن اشاره به سابقه تاریخی هنر خوشنویسی در ایران اضافه کرد: این هنر در دوره های ایلخانی و سلجوقی به اوج خود رسید و با پیدایش چاپ های سربی و دیجیتال کم فروغ شد اما به همت استادان خوشنویسی و نهادها و دستگاههای مختلف، هنوز هم خوشنویسی جایگاه والایی دارد.
طالبیان افزود: پرونده خوشنویسی با عنوان پاسداری از فرهنگ برای ثبت در لیست میراث جهانی به یونسکو ارسال شده که امیدواریم سال آینده در لیست میراث جهانی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه موزه بزرگ خراسان که با الهام از اثر تاریخی کاخ خوشید کلات طراحی و ساخته شده، به مرکز تبادل و تعامل فرهنگی تبدیل گشته است اظهار داشت: ۶۰ هزار شیء تاریخی در موزه بزرگ خراسان در حال ساماندهی است.
نمایشگاه جهانی خوشنویسی کشورهای جاده ابریشیم تا سوم فروردین ماه سال آینده به صورت مجازی و با حضور نمایندگان ۳۰ کشور جهان ادامه دارد که در آن ۲۳۴ اثر از نقاط مختلف جهان به نمایش درخواهد آمد.منبع:

1399/11/02
12:19:09
0.0 / 5
1013
تگهای خبر: استاد , چاپ , خوشنویسی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است