رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد:

براتعلی ابراهیمی صاحب سبك نوای سرحدی فریادی بود

براتعلی ابراهیمی صاحب سبك نوای سرحدی فریادی بود به گزارش آبی طرح خراسان رضوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد اظهار داشت: استاد براتعلی ابراهیمی صاحب سبک ˮنوای سرحدی فریادیˮ و از مفاخر موسیقی مقامی شهرستان تایباد روز گذشته در سن 88 سالگی از دنیا رفت.جابر آفریدون در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: استاد براتعلی ابراهیمی هم در منقبت خوانی و هم در رشته آواز موسیقی مقامی استان خراسان رضوی از چهره های شاخص و مفاخر استان خراسان رضوی بوده و صاحب سبک نوای سرحدی فریادی بود که جزء سبک های خاص در موسیقی است.

آفریدون با اشاره به سبب درگذشت این استاد موسیقی مقامی اظهار نمود: مرحوم ابراهیمی بیماری خاصی نداشت و روز گذشته، ۱۲ بهمن ماه، به سبب کهولت سن فوت کرد.

وی در ارتباط با بیوگرافی این پیشکسوت موسیقی مقامی اظهار داشت: مرحوم براتعلی ابراهیمی ساکن روستای جوزقان تایباد بود که به شغل کشاورزی و دامداری مشغول بوده و بعنوان یک چهره اخلاق مدار و هنری در منطقه شناخته می شد و در جشنواره های موسیقی زیادی شرکت کرده، مقام های زیادی هم کسب نمود.

آفریدون اظهار نمود: مرحوم ابراهیمی در حوزه نشر و گسترش آواز بومی، محلی و مقامی شهرستان خیلی تآثیرگذار بود و ایشان هم به لحاظ نوع آواز و هم اخلاق، در ماندگاری این هنر اصیل که آواز سرحدی و آواز مقامی خراسان بود، نقش به سزایی داشت.

آفریدون تصریح کرد: به پاس تجلیل از مقام مرحوم ابراهیمی در دی ماه سال ۱۳۹۶ مراسم نکوداشت این استاد موسیقی مقامی در زادگاهش روستای تاریخی جوزقان تایباد انجام شد.

وی افزود: در این مراسم که دکتر کیوان پهلوان، پژوهشگر موسیقی مقامی کشور و مسئولین استانی و شهرستانی حضور داشتند،، از ۶۰ سال حضور فعال این استاد در عرصه موسیقی مقامی تجلیل شد همین طور به ابتکار و همت انجمن مفاخر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد، پلاک افتخار چهره فرهنگ و هنر در سر درب منزل ایشان نصب گردید.

وی اضافه کرد: خوانندگان زیادی در شهرهای مختلف داریم اما سبک آواز ایشان که سبک سرحدی بود سبک بسیار خاصی بود بنا بر این مرحوم ابراهیمی جزء نوابغ و استعدادهای خاص موسیقی محلی بود و بعنوان یک پیشکسوت، بخصوص در جامعه امروزی که سبکهای موسیقی بدون ریشه و اصالت در جامعه نفوذ کرده است، ایشان الگویی برای جامعه موسیقی بودند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین رویکردها و سیاست های ما تقدیر و تجلیل از جایگاه مفاخر شهرستان است به خصوص پیشکسوتانی همچون مرحوم ابراهیمی که امیدواریم بتوانیم تا زمانی که این مفاخر و چهره های ماندگار در میان ما هستند قدرشان را بدانیم.

گفتنی است روستای جوزقان از روستاهای تاریخی شهرستان تایباد است که در ۳۵ کیلومتری شهرستان تایباد واقع شده است و علاوه بر مرحوم براتعلی ابراهیمی، استاد نظرمحمد سلیمانی و استاد آگاه از دیگر مفاخر این روستای تاریخی هستند.

این پیشکسوت موسیقی نواحی ایران و تایباد روز گذشته به سبب کهولت سن درگذشت.

منبع:

1399/11/14
02:50:32
0.0 / 5
654
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است