اقبال آذر ترنم تار بیگجه خانی و لطافت تصنیف عارف

اقبال آذر ترنم تار بیگجه خانی و لطافت تصنیف عارف به گزارش آبی طرح ایرنا- گروه اقبال آذر در سومین شب از سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از علاقمندان خود با موسیقی استاد بیگجه خانی و تصنیف های عارف پذیرایی کرد.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، اجرای گروه اقبال آذر در سومین شب از سی و ششمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر عصر امروز از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه به صورت مجازی پخش گردید.

در این اجرا که مانند سایر اجراهای جشنواره سی و ششم موسیقی فجر به علت شرایط کرونایی حاکم بر جمعه از پیش ضبط شده بود، گروه اقبال آذر قطعاتی نظیرپیش درآمد اثر استاد بیگجه خانی، تکنوازی تار توسط آناهیتا رمضانی، چهارمضراب دشتی اثر استاد بیگجه خانی، ساز و آواز دشتی، تصنیف گریه کن اثر عارف، ساز آواز، ضربی عشاق با همراهی سبحان مهدی پور، ساز و آواز و تصنیف ابوعطا( مطرب مجلس) را اجرا کرد.

این گروه نام خویش را به یاد ابوالحسن قزوینی (۱۲ آبان ۱۲۴۲ الوند قزوین − ۳ اسفند ۱۳۴۹ تبریز) معروف به «اقبال السلطان» و «اقبال آذر» خواننده موسیقی اصیل ایرانی و صاحب یکی از قوی ترین صداها در آواز ایرانی، اقبال آذر نامیده است.

اعضای گروه اقبال آذر در اجرای در ارتباط با سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر را سبحان مهدی پور خواننده و سرپرست، حمیدرضا برزویی نوازنده سنتور و تنظیم کننده قطعات، آناهیتا رمضانی نوازنده تار، احسان لیوانی نوازنده نی، پوریا کشاورز نوازنده کمانچه، مسعود پاد نوازنده عود، سهیل الله دادیان نوازنده تنبک و مائده اسمعیلی نوازنده دف و دایره تشکیل داده بودند.


جشنواره سی و ششم موسیقی فجر در یک نگاه
سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در بخش غیر رقابتی میزبان ۱۰۰ گروه موسیقی در حوزه موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک و تلفیقی است که برای حضور در جشنواره از راه فراخوان ثبت نام کردند، در اولین مرحله ۶۱ گروه انتخاب شدند و در نهایت ۱۰ گروه برای اجرا به جدول جشنواره راه یافته اند.
با عنایت به همه گیری ویروس کرونا و اضافه شدن بخش رقابتی، جدول برنامه ها تغییرات اجرایی نسبت به جشنواره های قبل دارد. بر مبنای تقسیم بندی هیات انتخاب در هر بخش، ۴۰ درصد گروه ها از بخش فراخوان و ۶۰ درصد گروه ها با تایید هیات انتخاب به جشنواره دعوت شدند.
همزمان با این جشنواره و در بخش جنبی، دومین دوره مسابقه موسیقی و رسانه و بخش پژوهشی از ۲۸ بهمن به دبیری حسن ریاحی برگزار می شود. این رویداد چهارم اسفند، بعد از آخرین اجراها در فضای مجازی، با معرفی برگزیدگان بخش رقابتی، جایزه موسیقی و رسانه، جایزه ترانه به کار خود آخر خواهد داد.
تجلیل از چهار هنرمند موسیقی کشورمان بانو ملیحه سعیدی و آقایان احمد علی راغب، حسن ناهید و محمدرضا اسحاقی گرجی همچون برنامه های جنبی این دوره از مهم ترین رویداد موسیقی کشورمان خوهد بود.
در دو روز گذشته گروه های ایستم از خراسان، کوئینتت زهی رسپینا به سرپرستی بهزاد عبدی، دوئت ویلا مادلنا از کشور اتریش، کوارتت زهی نماد به سرپرستی ستاره بهشتی و گروه ژاو، گروه خاوران، تریو(JAZZ) از کشور آلمان به سرپرستی تیموفولبرشت، گروه وحید اسداللهی، گروه موسیقی ماهیما به خوانندگی حجت اشرف زاده و کنسرت به یاد استاد به خوانندگی مظفر شفیعی از راه سایت رسمی جشنواره موسیقی فجر، سایت انجمن موسیقی ایران و تیوال پخش گردید.
در بخش جنبی سی و ششمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر دو نشست پژوهشی با عنوانهای سیر تطور ترانه با سخنان حسن علیشیری و مجید افشاری در تاریخ ۲۸ بهمن و صدمه شناسی موسیقی پاپ در دو دهه گذشته با سخنان محمدرضا چراغعلی و پدرام کشتکار در تاریخ ۲۹ بهمن ماه از رادیو گفتگو پخش شده است.
اجراهای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۸ بهمن شروع شده تا ۴ اسفند در سایت های سایت رسمی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، انجمن موسیقی ایران و تیوال، نواک، تماشا خونه و گپ فیلم پخش می شود.منبع:

1399/11/30
21:08:59
0.0 / 5
281
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است