چشمه علی شهرری در لیست میراث طبیعی كشور قرار گرفت

چشمه علی شهرری در لیست میراث طبیعی كشور قرار گرفت مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران اعلام نمود که در جلسه اخیر شورای ثبت میراث کشور، چشمه علی در لیست آثار طبیعی کشور قرار گرفت.


پرهام جانفشان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: در این جلسه چشمه علی و نه محوطه و پهنه تاریخی اش که قبل از این ثبت ملی شده بود در لیست آثار طبیعی کشور ثبت گردید.
وی با اعلان اینکه در صدد هستیم تا با اتخاذ امکان سنجی های لازم نیز طرحی را برای توریست پذیر کردن این اثر در دستور کار خود قرار دهیم، اظهار داشت: در نشست های آتی خود این رویکرد را انجام دهیم تا این اثر طبیعی بیشتر برای مردم شناخته شود.
گفتنی است که چشمه علی شهرری سومین اثر طبیعی استان تهران شمرده می شود که بعد از آبشار و درخت امامزاده سنگان در لیست آتار طبیعی کشور ثبت شده است.
چشمه علی (گویش محلی: چشملی) یک از نقاط باستانی، دیدنی و گردشگری شهر ری بشمار می رود که در منطقه ۲۰ شهرداری تهران قرار دارد. این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی شهر ری واقع شده است. چشمه علی از میان صخره ای بزرگ خارج شده و به سمت جنوب و سپس جنوب شرق جاری است.
براین اساس مجموعه چشمه علی با قدمت بیش از تاریخ باستان ایران در ۲۵ فروردین ۱۳۱۳ با شماره ۲۰۲ در لیست آتار ملی کشور قرار گرفته بود.


1399/12/13
15:13:34
0.0 / 5
618
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است