موافقت با راه اندازی شبكه دانشگاه های اكو

موافقت با راه اندازی شبكه دانشگاه های اكو به گزارش آبی طرح شرکت کنندگان در اولین گردهمایی روسای دانشگاه های کشورهای عضو اکو، ˮدانشجویانˮ را اصلی ترین ذخایر کشورهای عضو اکو عنوان کرده و موافقت خویش را با راه اندازیˮشبکه دانشگاه های اکوˮ اعلام نمودند.به گزارش روز پنجشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی موسسه اکو، اولین گردهمایی روسای دانشگاههای کشورهای عضو اکو پنجشنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۹ به میزبانی "موسسه فرهنگی اکو" و دانشگاه علامه طباطبایی به صورت بر خط برگزار شد.

در این گردهمایی بین المللی که سران دانشگاههای ۱۰ کشور افغانستان، آذربایجان، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان در آن شرکت داشتند، زمینه های گسترش همکاریهای علمی در سطح منطقه اکو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این گردهمایی بین المللی، بعد از خوشامد گویی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، دبیرکل سازمان همکاریهای اقتصادی اکو، رئیس موسسه فرهنگی اکو، رئیس دانشکده بیمه اکو، رئیس بنیاد علمی اکو، رئیس موسسه آموزشی اکو و رئیس دانشکده جندی شاپور دزفول به طرح دیدگاههای خود پرداختند.

رئیس موسسه فرهنگی اکو طی سخنانی در این گردهمایی بین المللی حضور حداکثری روسای دانشگاههای اکو را در این سمپوزیوم تبریک گفت و آنرا نشانه تمایل به همکاریهای مشترک منطقه ای و نوید بخش آینده روشن علم و ارتقا فرهنگ مردم منطقه و حرکت سریع تر در راه توسعه پایدار قلمداد کرد.

سرور بختی در ادامه اضافه کرد: دانشجو محور اساسی و مبنای توسعه علمی و فرهنگی است و جوانان ما به خصوص دانشجویان، اصلی ترین ذخایر منطقه اکو محسوب می شوند.

وی همینطور با اشاره به اینکه بر ما و شما مدیران دانشگاهی تکلیف است که با برنامه ریزی دقیق و سنجیده و با نگاهی انسانی و علمی از این ذخیره های علمی و فکری بیشتر از پیش استفاده نماییم، تصریح کرد: در همه تصمیم گیری ها باید به این مهم توجه داشته باشیم که دانشجو، عامل اصلی وجود و توسعه دانشگاه و ارتقای علمی کشور، منطقه و دنیای بشریت است و دانشگاه باید بعنوان الگوی توسعه پایدار و متوازن درجامعه شناخته شده و نمود پیدا کند.

رئیس موسسه فرهنگی اکو ضمن اشاره به این نکته که "دانشگاهها باید درکنار تولید دانش به طراحی و ارائه سازوکارهایی بپردازند که درحل مشکلات تولیدی، صنعتی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه مؤثر باشند تا نقش خویش را در راه توسعه پایدار به خوبی ایفا نمایند"؛ افزود: موسسه فرهنگی اکو با هدف تقویت و ارتقای همکاری و مشارکت نزدیک بین مردم منطقه به وجود آمده و تاسیس شبکه ارتباطی بین مراکز فرهنگی، دانشگاهی، کتابخانه ها، موزه ها در جهت حفاظت از میراث فرهنگی غنی منطقه، همچون اهداف این نهاد می باشد.

بختی همینطور تصریح کرد: موسسه فرهنگی اکو از ابتکارات این نشست به منظور ارتقای هر چه بیشتر همکاری میان دانشگاه های کشورهای عضو اکو استقبال نموده و بستر لازم را برای توسعه همکاری ها در زمینه های متعدد آموزشی، بورس تحصیلی، کارگاه های آموزشی، دوره های آموزشی کوتاه و درازمدت، تبادل تجربیات، تخصص و اطلاعات در حوزه های مختلف فرهنگی، طرح های مشترک تحقیقاتی، تبادل استاد و دانشجو، طرح های مشترک در زمینه های مختلف مانند مرمت ابنیه تاریخی و نسخ خطی، برگزاری نمایشگاه ها و هفته های فرهنگی، موسیقی سنتی و سایر شاخه های مرتبط، فراهم می نماید.

در ادامه این گردهمایی بین المللی، روسای بیشتر از بیست دانشگاه در منطقه اکو طی سخنرانی های جداگانه، ضمن اشاره به پیوندهای تاریخی و فرهنگی میان جوامع این حوزه تمدنی و هم پیشینه پبوندهای علمی و گنجینه پرارزش آثار دانشمندان مشترک در این منطقه، همچون ابن سینا، بیرونی، خوارزمی و دیگر بزرگان دانش و ادب، بر ضرورت پیوندهای دوره علمی و فناوری با هدف دستیابی به توسعه منطقه ای تاکید نمودند.

همینطور در بیانیه پایانی این سمپوزیوم بین المللی، دانشگاههای شرکت کننده در این برنامه موافقت خویش را با راه اندازی"شبکه دانشگاه های اکو" جهت استفاده از ظرفیت فضای مجازی زمینه همکاری میان استادان، دانشجویان و پژوهشگران در سطح منطقه، اعلام نمودند.

در این نشست همینطور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در برگزاری این نشست مشارکت داشت اعلام نمود رایزنهای فرهنگی ایران در کشورهای منطقه اکو آماده هرگونه همکاری برای توسعه و تقویت پیوندهای علمی میان نخبگان فکری و فرهنگی در منطقه با همتایان خود هستند.

همچنین در انتهای این گردهمایی بین المللی، ویژه نامه نوروزی مجله "اکو هریتیج" که از جانب موسسه فرهنگی اکو با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی و تعدادی از دانشجویان منطقه اکو انتشار یافته، رونمایی گردید و حاضزین در این جلسه مجازی ابراز امیدواری نمودند تا ویژه نامه نوروزی مجله "اکو هریتیج"، سرآغاز همکاریهای بیشتر دانشگاهی و منطقه ای باشد.


1399/12/14
22:36:10
0.0 / 5
595
تگهای خبر: آموزش , استاد , بنیاد , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است