آئین نامه جدید نگارخانه ها پس از ۲۰ سال تدوین شد

آئین نامه جدید نگارخانه ها پس از ۲۰ سال تدوین شد به گزارش آبی طرح تدوین آئین نامه جدید مجوز تاسیس و فعالیت نگارخانه ها پس از ۲۰ سال در اداره کل هنرهای تجسمی انجام شد. گفته می شود فرایند تدوین و ساماندهی این آئین نامه، یک سال و نیم به طول انجامیده است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا و به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری ـ مدیرکل هنرهای تجسمی ـ در این حوزه توضیح داده است: این فرایند با یک پژوهش بین المللی که به استادان دانشگاه هنر سپرده شد شکل گرفت و وضعیت مدیریت نگارخانه ها در دیگر کشورهای دنیا بررسی و بر اساس آن و همینطور شرایط نگارخانه ها در کشور، آئین نامه قبلی و اسناد بالا دستی و شرایط و اقتضائات هنرهای تجسمی در کشور، آئین نامه جدید تدوین شد.
او درباره لزوم این تغییر خاطرنشان کرد: آیین صدور مجوز تاسیس و فعالیت نگارخانه ها مصوب ۲۳/ ۱۱/ ۱۳۷۹ بود و پس از ۲۰ سال لزوم بازبینی بر مفاد آن الزامی به نظر می رسید؛ ازاین رو بر مبنای مقتضیات و شرایط زمان و بررسی های همه جانبه برای توسعه هنرهای تجسمی در کشور و گستره بین المللی، در کمیته ساماندهی مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازبینی و تدوین شده است.
مظفری با اشاره به اینکه خصوصیت اصلی آئین نامه جدید این است که درباره مباحثی که پیش از این در آئین نامه مسکوت مانده بود و یا تصمیم گیری نشده بود، بازبینی شد و در این بازبینی جامعیت نگارخانه ها و گسترش هنرهای تجسمی مورد توجه قرار گرفت، تصریح کرد: چند تفاوت مهم در این آئین نامه با آئین نامه قبلی وجود دارد. در بازبینی، تعاریف در ارتباط با هنرهای تجسمی و نگارخانه ها با استانداردهای جهانی تطبیق یافت که امر مهمی است؛ چونکه در افکار عمومی واژه نگارخانه با معانی دیگری مترادف شده بود. در این آئین نامه تعریف نگارخانه منحصرا در حوزه هنرهای تجسمی عرضه شده است.
او اظهار داشت: تخصصی شدن شغل نگارخانه داری از خصوصیات این تعریف جدید است. پیش از این هر کسی بدون بررسی کارشناسی می توانست وارد این حرفه شود و ارتباط فرد با هنرهای تجسمی سنجیده نمی شد؛ اما در آئین نامه جدید شغل نگارخانه داری و ورود به حوزه تخصصی هنرهای تجسمی تعریف شده و صلاحیت افراد ارزیابی می شود. سازمان ها هم بعنوان شخصیت حقوقی با معرفی مدیر مسئول که شرایط لازم را داشته باشد، می توانند نگارخانه تخصصی هنرهای تجسمی تاسیس کنند. با این کار مسیر ورود متخصصان و تحصیلکردگان رشته های هنرهای تجسمی به بازار و اقتصاد هنر هم فراهم می شود.
مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نمود: از این پس تمام تقاضاهای تاسیس گالری، ارسال گزارش های ادواری و پیگیری امور مربوطه، به صورت برخط و غیرحضوری انجام می شود. سامانه ای اینترنتی برنامه نویسی شده که کار صدور مجوز و همه امور در ارتباط با نگارخانه ها را به صورت غیرحضوری میسر کرده است و نگارخانه داران جهت استفاده از این ظرفیت از راه پنجره واحد به نشانی http: //sso.farhang.gov.ir استفاده کنند.
او اضافه کرد: پیش تر در آئین نامه قبلی امکانی برای نگارخانه آنلاین و مجازی تعریف نشده بود که با عنایت به شرایط کرونا در این آئین نامه این مورد هم لحاظ شده است. یکی از مهم ترین بخش های آئین نامه جدید این است که مرجع صدور مجوز و بررسی عملکرد نگارخانه ها از نگاه مدیریتی صرف خارج شده و مراحل صدور مجوز و نظارت بر کار نگارخانه ها و دیگر امور به شورای هفت نفره واگذار شده است که در ماده ۴ آئین نامه جدید با جزئیات بیان شده و ترکیب اعضا که برای دو سال از جانب مدیرکل هنرهای تجسمی انتخاب می شوند عبارتند از یکی از معاونان اداره کل هنرهای تجسمی، یک نفر از کارشناسان اداره کل هنرهای تجسمی، سه نفر از کارشناسان و متخصصان هنرهای تجسمی با تایید اداره کل هنرهای تجسمی، یک نفر از اعضای انجمن صنفی نگارخانه داران و یک نفر از اعضای هیأت مدیره انجمن های هنرهای تجسمی.
او اظهار داشت: شورای مرکزی در اداره کل هنرهای تجسمی تشکیل می شود و در این آئین نامه تفویض اختیار به استان ها هم مشخص شده که شورای استانی هم با همین ترکیب اعضا کار صدور مجوز را انجام می دهند. تغییر مهم در این آئین نامه جدید این است که قبلا همه کارها را مدیرکل تجسمی یا مدیرکل استان انجام می داد که هم اکنون با تشکیل این شورا حضور هنرمندان در کار نگارخانه ها پُررنگ خواهد بود و این بزرگترین دستاورد این آئین نامه است.
او تصریح کرد: پیش از این خیلی از نگارخانه ها دولتی و یا زیر نظر نهادهای عام المنفعه بودند و بر این اساس ما آمار درستی از تعداد نگارخانه های کشور نداشتیم. اداره کل هنرهای تجسمی بر این اعتقاد است که نگارخانه ها باید خصوصی باشند؛ چونکه مسئله فروش و اقتصاد هنر اهمیت بسزایی دارد و نگارخانه های دولتی معمولا در اقتصاد هنر نقشی نداشتند و بیشتر به صورت نمایشگاه عمل می کردند. با به روز شدن مجوز نگارخانه ها، آنها از جانب شورای مرکزی صاحب شناسه ای می شوند که پروانه فعالیت و شماره صنفی آنها به حساب می آید. از این طریق پس از یک سال می توانیم به آمار دقیق نگارخانه ها در کشور دست پیدا نماییم و هم اکنون نگارخانه های سراسر کشور ۴ ماه فرصت دارند تا مجوز فعالیت خویش را طبق آئین نامه جدید به روز کنند.
مظفری تصریح کرد: ما معتقدیم که در مبحث بازار و اقتصاد هنر در رابطه بین هنرمند و مخاطب و نگارخانه دار نباید وارد جزئیات شد. اما در این آئین نامه، رابطه و نظام مندی بین هنرمند و گالری دار و مخاطب تا حد لازم تعریف شده است و حقوق هر یک از آنها در قانون مشخص است. در واقع نظام اقتصادی و بازار در حوزه هنر هم تابع عرضه و تقاضا است و صاحب اثر و نگارخانه دار و مشتری باید به توافق برسند. امکان دارد که در خیلی از خرید و فروش ها صاحب اثر یا هنرمند حضور نداشته باشد. اما حقوق هنرمند تعریف شده است.
او اظهار داشت: در آئین نامه جدید هم به تبعیت از آئین نامه قبلی مسئولیت برگزاری هر نمایشگاه با مدیر مسئول است و شامل تمام جوانب برگزاری نمایشگاه و فروش اثر و قوانین در رابطه با کپی رایت و حقوق معنوی هنرمندان است و مسئولیت اصالت اثر هم با مدیر نگارخانه است. اگر اثری فاقد اصالت و یا خلاف مقرارت و باورهای جامعه و باعث وهن باشد به عهده مدیر نگارخانه است که نمایش داده نشود. در عین حال حق فروش آثار عتیقه را ندارند. مباحث در ارتباط با کپی رایت و حقوق معنوی هنرمند و حتی مسئله مرمت آثار هم در آئین نامه جدید ذکر شده است.
مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: آئین نامه قبلی اشاره داشت که مدیر هر نگارخانه موظف است یک هفته پیش از برگزاری نمایشگاه برنامه های خویش را به اداره کل هنرهای تجسمی اعلام نماید. این مسئله در آئین نامه جدید هم وجود دارد. نکته حائز اهمیت این است که شاید مدیران نگارخانه ها چندان به این مسئله توجهی نکنند. خاطرنشان می کنم که گاهی مراجع قضایی درمورد عملکرد یک نگارخانه در بازه زمانی مشخص سوال کرده اند. وقتی گزارشی از جانب مدیر نگارخانه به اداره کل و شورای مرکزی رسیده باشد، شورا می تواند پاسخگو باشد. این کار برای آگاهی و اطلاع است. چون که در حوزه نگارخانه ها و نمایشگاه ها هم مانند نظارت بر آثار موسیقی، کتاب، سینما و قانون مطبوعات، نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد پسینی است و پس از اجرای برنامه و برگزاری نظارت انجام می شود. با این وجود اطلاع داشتن شورای مرکزی از جزئیات برنامه های نگارخانه ها رافع مشکلات آتی است.
او اظهار داشت: نکته دیگری که در آئین نامه جدید نسبت به آئین نامه قبلی تغییر کرده است شناور شدن حق العمل نگارخانه ها در فروش آثار است. حق العمل نگارخانه قبلا ۳۰ درصد بود و هم اکنون بین ۲۰ تا ۴۰ درصد شناور است که در صحبت با انجمن نگارخانه داران و مشورت با هنرمندان بر مبنای سوابق هنرمند و اثر و نوع نگارخانه و... این شناور بودن لحاظ شد.
مظفری در انتها اظهار داشت: در آئین نامه جدید به مواردی همچون فوت موسس و یا در مواردی که شخص فاقد شرایط مصرح در دستورالعمل باشد و حق مدیریت نگارخانه و تخلفات احتمالی از جانب نگارخانه دار هم تاکید گردیده است. برای مثال دیگر مثل گذشته مرجع انحلال فعالیت یک نگارخانه یک نفر با عنوان مدیر کل نیست و مراجع تصمیم برای انحلال فعالیت نگارخانه و شرایط آن بر مبنای نوع تخلف متغیر و متنوع است.
برای دریافت نسخه pdf دستور العمل صدور مجوز تاسیس نگارخانه ها اینجا را کلیک کنید.
منبع:

1400/02/01
16:25:39
5.0 / 5
594
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است