استاد دانشگاه تونس:

بیشتر از هر زمان دیگر به قدس نزدیک هستیم

بیشتر از هر زمان دیگر به قدس نزدیک هستیم به گزارش آبی طرح استاد دانشگاه تونس با بیان اینکه امروز بیشتر از هر زمان دیگری به فلسطین و «قدس شریف» نزدیک تر هستیم، اظهار داشت: «قدس شریف» همان محوری است که می تواند امت اسلامی را به وحدت و یکپارچگی برساند.


به گزارش دوشنبه شب گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هذیلی المنصر، استاد دانشگاه تونس در بیست و سومین وبینار از سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت، عنوان کرد: حقیقت این است در سالیان گذشته یک ارتباط عمیق و تنگاتنگی میان مسأله «وحدت اسلامی» و «مسأله فلسطین» شکل گرفته است، ما مشاهده کرده ایم که چه اتفاقاتی در اراضی فلسطین و بخصوص در اطراف «قدس شریف» به وقوع پیوست باید گفت این رویدادها جملگی فرا رسیدن یک آینده روشن را بشارت می دهند.
وی اضافه کرد: اندیشه تحقق یک آینده روشن در اراضی فلسطین و «قدس شریف» هیچ گاه از مخیله نسل های مختلف مسلمانان پاک نشده است، حقیقت این است که نبرد «شمشیر قدس» یک نبرد بسیار بزرگ بوده است، این نبرد نشان داد که نوعی یکپارچگی و وحدت در سرتاسر اراضی فلسطین وجود دارد و در یک چارچوب استراتژیک، سیاسی و بین الملل در حالیکه سران و رهبران سیاسی بلندپایه جهان در نشستی کار «قدس شریف» را تمام شده تلقی کردند، به وقوع پیوست و صحنه آرایی رهبران سیاسی جهان به صورت کلی برهم خورد باید گفت مقاومت مسلحانه گروههای مقاومت از یک سوی و خیزش گسترده شهروندان فلسطینی از طرفی، تمامی برنامه های ازپیش طراحی شده ضد قدس را به شکست کشاند.
المنصر در همین خصوص افزود: قبل از آغاز «نبرد شمشیر قدس» همواره از اراضی فلسطین و غزه به صورت جداگانه سخن گفته می شد اما بعد از آغاز نبرد مذکور ما شاهد شکل گیری وحدت جغرافیایی در اراضی اشغالی بودیم، این نبرد نشان داد که مَردان مقاومت در غزه از هیچ تلاشی برای ایستادن در مقابل اقدامات خصمانه صهیونیست ها ضد اهالی قدس دریغ نمی کنند.
استاد دانشگاه تونس خاطرنشان کرد: نبرد «شمشیر قدس» ثابت کرد که ملت فلسطین و هم ملت های اسلامی تحت هیچ شرایطی دست از پشتیبانی از اهالی قدس نمی کشند و معتقدیم که تمامی تلاش ها برای حذف کردن مسأله «قدس شریف» از اذهان با شکست روبرو شده است.
وی با اشاره به اینکه قبل از آغاز نبرد «شمشیر قدس» ما شاهد احیای فریادهای طایفه گرایانه و فرقه گرایانه مذهبی بودیم، عنوان کرد: پدیده تکفیرِ دیگران در نقاط مختلف جهان عرب و جهان اسلام گسترش پیدا کرده بود و باید اظهار داشت که نبرد شمشیر قدس باعث شد تا این شرّ و فتنه در امت اسلامی از بین برود.
المنصر خاطرنشان کرد: یکپارچگی امت اسلامی در پشتیبانی از قدس و مقاومت معجزه آسا بود، همه ما میدانیم که نبرد «شمشیر قدس» یک نبرد فکری و ذهنی بود، این بدان معنا نیست که سلسله پیروزی ها و دستاوردهای نظامی و امنیتی در جریان آن بی ارزش است، اصلا اینطور نیست. طبیعتا دستاوردهای نظامی و امنیتی بزرگی هم در نبرد مذکور محقق شد؛ پیشتر ما شاهد جنگ ها و نبردهایی در عرصه فکری و فرهنگی بوده ایم، اما هیچ گاه از نتایج و ثمرات این جنگ ها بهره برداری نشد.
استاد دانشگاه تونس افزود: شبکه های ارتباط جمعی در نبرد شمشیر قدس نقش متفاوت و در عین حال مهمی را ایفاء کردند و تا حدود زیادی هم در این حوزه موفق بودند و اقتدار گروههای مقاومت فلسطین را برای همگان به نمایش گذاشتند.
وی در همین خصوص خاطرنشان کرد: شبکه های ارتباط جمعی این حقیقت را به همگان گوشزد کردند که گروههای مقاومت اسلامی فلسطین تنها برای خود نمی جنگند، بلکه برای تأمین امنیت امت اسلامی مبارزه می کنند.
المنصر اذعان داشت: ما امروز بیشتر از هر زمان دیگری به فلسطین و «قدس شریف» نزدیک تر هستیم، امت اسلامی همواره نیازمند محوری است که همگان پیرامون آن به وحدت و یکپارچگی برسند بنابراین می توان اظهار داشت که «قدس شریف» همان محوری است که می تواند امت اسلامی را به وحدت و یکپارچگی برساند.
وی با اشاره به اینکه گروههای مقاومت اسلامی حماسه بزرگی را در جریان نبرد «شمشیر قدس» رقم زدند عنوان کرد: آنها عزم، اراده و اصرار خود بر تحقق پیروزی را به نمایش گذاشتند و اقتدارشان را به تصویر کشیدند و ثابت کردند که مسلمانان نه تنها ضعیف نیستند بلکه از چنان قدرتی برخوردار می باشند که به وسیله آن می توانند در مقابل دشمن تا دندان مسلح به پیروزی دست یابند.
المنصر در انتها اظهار داشت: حالا نخبگان فکری، دینی و فرهنگی وظیفه و مسئولیت بزرگی را بر دوش دارند و باید بدانیم که دوره متحمل شدن شکست و ناکامی به پایان رسیده است، امت اسلامی باید به سمت تحقق پیروزی حرکت نماید و در این میان، خداوند متعال هم این امت را یاری خواهد نمود.
شعارهای تکفیری، صدای شیطان است
مدرس حوزه علمیه قم در بیست ودومین وبینار از سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، ضمن اشاره به این که خداوند بشریت را از یک طینت آفرید و به سمت یک هدف هدایت فرمود، اظهار نمود: اگر مسلمانان استکبار را می شناختند، زیر بار استکبار نمی رفتند و اگر قرآن را محور قرار داده بودند به ۷۳ فرقه تقسیم نمی شدند.
آیت الله سید محمدرضا علم الهدی، افزود: فرقه گرایی و تحزب برای بخشی از زندگانی انسان طبیعی است، چون که انسان ها نمی توانند یک جور فکر کنند و یکنواخت زندگی کنند، اما در مساله توحید انبیا یک راه رفتند و مقابل شرک ایستادند.
استاد حوزه علمیه قم با تکیه بر این که امت واحده اسلامی گرفتار تزلزل و انحرافی شده است که دست استعمار آنرا مدیریت کرد. استعمار آمد برای جامعه خط و نشان خاص کشید. معیارهای تکفیری، معیار پرداخته شده استعمار برای شکستن عصای مسلمین است.
وی با اشاره به اینکه در مورد پیامبر و قرآن هیچ اختلافی میان مسلمانان نیست، اظهار داشت: این ها محورهای مشخص شده خداوند است و با این دو پایه مهم میتوان به صلح رسید.
علم الهدی ضمن اشاره به این که مذاهب اسلامی در واقع در مقابل اسلام نیستند، اظهار داشت: نباید گروهی بگویند ما مؤمنیم و دیگران کافر. این شعار تکفیری چوب دشمن و سر و صدای شیطان است که از حلقوم مسلمان بیرون می آید.
ایشان در ادامه به سیره زندگانی امام علی(ع) اشاره نمود و اظهار داشت: هیچگاه امیرالمومنین (ع) مسیر تفرقه را نرفتند و با کسانی که پیش از ایشان به آن خلفای ثلاثه اظهارعلاقه کرده بودند، دشمنی نورزیدند و بر سر حکومت هم با کسی منازعه نکردند؛ دلیلش این بود که نمی خواستند در بین امت تفرقه ای باشد.

امت اسلام به خاطر منافع مشترک همچون فلسطین متحد شوند
دبیرکل بنیاد فلسطین در پاکستان دربیست و سومین وبینار از سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی عنوان کرد: اگر پیامبر اسلام (ص) امروز در بین ما حضور داشتند، قطع به یقین ضد ظلم و توحشی که در عصر حاضر وجود دارد، قیام و برای مردم فلسطین مجاهدت می کردند؛ بنابراین پشتیبانی از مردم فلسطین کار انبیاست.
صابر کربلایی، با بیان این مطلب اضافه کرد: ازاین رو وظیفه ماست که به سیرت رسول خدا(ص) عمل کرده و در مقابل قدرت های ظالم و جابر از مظلومین دفاع نماییم و به داد آنها برسیم.
کربلایی اظهار داشت: باید محبت، همبستگی و اخوت و بالاتر از همه این ها وحدت را گسترش دهیم. موفقیت مسلمانان در این پیام نهفته است. اگر می خواهیم فلسطین را آزاد نماییم باید به خاطر وجود مقدس پیامبر اسلام(ص) با یکدیگر متحد شویم و بر اساس سیره پیامبر(ص) با یکدیگر ابراز همبستگی نماییم.
وی افزود: اگر می خواهیم مسلمانان را نجات دهیم باید حول محور شخصیت و ذات مبارک حضرت محمد(ص) جمع شویم. این پیام را به تمام مسلمانان دنیا می دهیم که اگر اختلافات جزیی با یکدیگر دارند آنها را فراموش کنند.
دبیرکل بنیاد فلسطین اظهار داشت: امت اسلامی باید برای منافع مشترکی همانند آزادی فلسطین و به دست آوردن باردیگر قبله اول ضد جنایت های رژیم غاصب صهیونیستی در سرزمین فلسطین متحد شود و به کمک مظلومان یمن، سوریه و لبنان بشتابد.
وی افزود: امت اسلامی باید ضد شقاوت و جنایت های تروریست جهانی یعنی شیطان بزرگ آمریکا و فرزند نامشروعش اسرائیل به پا خیزد و قیام کند. اگر می خواهیم به این اهداف دست یابیم ۱۰۰ درصد باید با یکدیگر متحد شویم.
کربلایی عنوان کرد: روز ولادت با سعادت پیامبر(ص) فرصت مناسبی است تا با یکدیگر متحد شویم و به صورت منسجم و یکپارچه ضد دشمن اجتماعی جهان اسلام و دشمن انسانیت یعنی آمریکا و فرزند نامشروعش اسرائیل و حامیان آنها به پاخیزیم، جهاد نماییم.


با افزایش بصیرت و آگاهی توطئه دشمنان برای ایجاد تفرقه را خنثی کنیم
فعال فرهنگی بیرجندی، در بیست و دومین وبینار از سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، با تاکید بر این که یکی از عوامل پیشرفت ملت ها و رمز پیروزی آنان پیوند و اتحاد است، اظهار نمود: همانگونه که با با پیوستن جوی های آب به همدیگر رودخانه های عظیم تشکیل می شود، با اتحاد انسان ها هم صفوف بزرگی تشکیل می شود که دشمن با نگاهش به وحشت افتاده و فکر تجاوز را از سر بیرون می کند.
سیده فاطمه فاضلی، اظهار داشت: قرآن مجید ملل اسلامی را به سمت وحدت، تمسک به حبل الله دعوت می کند و از هرگونه تفرقه برحذر می دارد و اختلافات و پراکندگی و به جان هم افتادن را یکی از بدترین عذاب ها به شمار می آورد.
فعال فرهنگی بیرجند افزود: حالا در عصری زندگی می نماییم که تمامی دشمنان برای نابودی اسلام هم پیمان گشته و تمامی امکانات سیاسی و اقتصادی خویش را برای سقوط اسلام به کار گرفته اند. ازاین رو مسلمانان در چنین عصری بیشتر از هر عصر دیگر به وحدت نیاز دارند.
وی ضمن اشاره به این که وحدت مهم ترین عامل مقابله با دشمنان نظام و انقلاب است و باید در جهت تقویت آن کوشا باشیم، خاطرنشان کرد: ما باید توطئه دشمنان برای ایجاد نفاق و تفرقه در کشور را با افزایش بصیرت و آگاهی مردم خنثی نماییم.
فاضلی با تاکید بر این که دشمن با شعارهای جذاب در چارچوب نیازهای اجتماعی، فردی و منطقه ای ورود می کند، اما نیت بسیار مخرب دارد، اظهار داشت: امروز پرچم اعتلای اسلام به دست رهبر انقلاب اسلامی به اهتزاز درآمده و زمان یاری رساندن کشورهای مختلف است.
این فعال حوزه تقریب اظهار داشت: تفرقه یکی از راهکارهای استعماری است و دشمنان می خواهند به این طریق، ممالک اسلامی را از دست مسلمانان بگیرند و یک بازار سیاه برای آنان درست کنند؛ عده ای در تلاش هستند تا جهان اسلام را مجبور به تفرقه کنند در حالیکه در قرآن کریم آمده است، ما باید از از خدا و رسولش تبعیت و از نزاع دوری نماییم.
وی از وقوع جنگ های نظامی در دنیای اسلام و جنگ نرم دشمن در شبکه های ماهواره ای و توهین به مقدسات یاد کرد و اظهار داشت: برخی می خواهند فرمانروایی خویش را در جهان ادامه دهند و به همین علت نگران حاکمیت اسلام هستند.
فاضلی با تکیه بر این که ما باید از جنگ داخلی و جنگ بین کشورهای اسلامی پرهیز نماییم اظهار داشت: کسانی که تریبون در اختیار دارند، نباید دست به مشاجره و توهین به مقدسات مذاهب و گروههای دیگر بزنند، چون که این امر از نظر شرعی حرام است.
وی ضمن اشاره به این که در قرآن کریم خداوند می فرماید حتی به مشرکین توهین نکنید، افزود: قرآن به تفرقه افکنان اخطار داده است و آنها را به غیر از اسلام و دشمن مسلمانان معرفی کرده است.

فاضلی با اشاره به اینکه در موقعیت فعلی هرگونه حرکت مشکوکی که باعث تفرقه میان صفوف مسلمانان باشد به نفع اسلام نیست، اظهار داشت: هرگونه فحش و ناسزا پیش از آنکه به وحدت میان مسلمین و تقریب بین مذاهب ضربه بزند، جلوه نورانی مکتب اسلام را در سطح بین الملل مخدوش و طبقه تحصیل کرده را به مکتب نورانی اسلام بدبین می کند.

کنفرانس وحدت اسلامی در یک نگاه
به گزارش آبی طرح به نقل از خبرگزاری ایرنا، مباحث سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در هشت محور جنگ و صلح عادلانه، اخوت اسلامی و مبارزه با تروریسم، آزاد اندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیری و افراطی گری، همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش ها و منازعات، احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین، تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی، فلسطین و مقاومت اسلامی و بزرگداشت مرحوم آیت الله محمدعلی تسخیری مطرح می شود.
هدف از برگزاری کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، ایجاد اتحاد و همبستگی در میان مسلمانان، همفکری علماء و دانشمندان جهت تقریب دیدگاه های علمی و فرهنگی آنان و هم بررسی و عرضه راهکارهای عملی جهت دستیابی به وحدت اسلامی و تشکیل امت واحده در جهان اسلام و حل مسائل و مشکلات مسلمانان و عرضه راه کارهای مناسب در این خصوص است.
در این کنفرانس ۵۱۴ سخنرانی شامل ۲۳۰ سخنرانی با حضور ۵۲ میهمان از ۱۶ کشور به صورت حضوری و ۱۸۰ سخنران هم از شخصیت های فرهنگی و سیاسی داخل کشور برگزار گردید. همینطور ۲۴ نشست وبیناری برای این دوره از کنفرانس تدارک دیده شده بود که هر نشست با حضور ۱۵ سخنران از شخصیت های جهان اسلام برگزار گردید. مجموعه افراد خارجی از ۳۹ کشور جهان در این جلسه ها و به صورت کلی کنفرانس حضور داشتند.
کنفرانس سی و پنجم دارای ۲ بخش علمی و اجرایی می باشد که در بخش اجرایی کارگروه های محتوا و اطلاعات ملی، محتوا و اطلاعات بین المللی، تدوین و تولید و کارگروه رسانه و تبلیغات فعالیت می نمایند.
هفته وحدت در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از جانب امام خمینی (ره) عنوان شد و همه ساله از ۱۲ ربیع الاول سالروز میلاد پیامبر اعظم (ص) به روایت اهل سنت شروع می شود و تا ۱۷ ربیع الاول سالروز ولادت رسول خدا (ص) به روایت شیعیان ادامه دارد. این هفته و کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی سال جاری از ۲۷ مهر شروع شده و روز شنبه با برگزاری اختتامیه به پایان رسید ولی برگزاری وبینارها همچنان ادامه دارد.


منبع:

1400/08/03
21:37:07
5.0 / 5
268
تگهای خبر: استاد , بنیاد , تحصیل , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است