روح حاکم بر جامعه، حقیقت فرهنگی هر ملت است

روح حاکم بر جامعه، حقیقت فرهنگی هر ملت است به گزارش آبی طرح قائم مقام وزیر میراث فرهنگی و معاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه میراث فرهنگی امری تک بعدی نیست، اظهار داشت: روح حاکم بر جامعه حقیقت فرهنگی هر ملت است و با اتکا به میراث فرهنگی کهن می توانیم به استقلال واقعی دست پیدا نماییم.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا از میراث آریا، علی دارابی در نشست هم اندیشی با اساتید و پیشکسوتان میراث فرهنگی، اظهار داشت: هدف از برگزاری این جلسه فراهم ساختن تشریک مساعی و تجارب آرا درباره میراث فرهنگی است. این جمع می تواند ما را در ارزیابی وضعیت میراث فرهنگی نسبت به گذشته، توصیف وضعیت موجود و چشم انداز آینده آن کمک نماید.
وی اضافه کرد: این اولین نشست هم اندیشی است و حدود صد نفر را جهت شرکت در این جلسه انتخاب کردیم، اما به سبب محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا حدود ۲۵ نفر امکان حضور داشتند و در جلسات بعدی از نظرات سایر پیشکسوتان و اساتید میراث فرهنگی هم استفاده خواهیم کرد.
معاون میراث فرهنگی کشور اشاره کرد: دیدگاه های مختلف را در زمینه میراث فرهنگی خواهیم شنید و آنچه را مهم و به صلاح این بخش است، انتخاب می نماییم و در تبیین سیاست ها و اولویت های وزارتخانه که مد نظر آقای ضرغامی است، استفاده خواهیم کرد.
دارابی اظهار داشت: درباره ایران بحث های فراوانی انجام شده و فراتر از تاریخ و گهواره تمدن بشری و میراث کهن است. به سبب سرمایه های زیادی که کشورمان در زمینه فرهنگ و هنر دارد، دارای جایگاه بالایی در سطح جهانی است.
وی اضافه کرد: در دوره مدیریت ضرغامی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفتمان جدیدی در خصوص تغییر، تحول، توسعه و نوآوری به وجود آمده و با برگزاری چنین نشست هایی مؤلفه های این گفتمان را جستجو می نماییم.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: در یک قرن اخیر میراث فرهنگی بر نگاه دولت محور شکل گرفته و جایگاه آن ارتقا پیدا کرده است، نظام ما مردم پایه است و به جهت اینکه میراث فرهنگی را تبدیل به فرهنگ عمومی نماییم باید نظرات اساتید و پیشکسوتان میراث فرهنگی را اضافه نماییم.
دارابی عنوان کرد: باتوجه به ظرفیتی که در زمینه میراث فرهنگی وجود دارد، برای صدور خدمات علمی و فرهنگی باید موضوعات مختلفی را دنبال نماییم.
معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: نکته بعدی که باید موردتوجه قرار گیرد این است که جایگاه میراث فرهنگی در زمینه برنامه توسعه کشور چیست؟
وی افزود: میراث فرهنگی امری تک بعدی نیست، روح حاکم بر جامعه حقیقت فرهنگی هر ملت است. با اتکا به میراث فرهنگی کهن می توانیم به استقلال واقعی دست پیدا نماییم و در مقابل بیگانگان بایستیم.


منبع:

1400/09/02
20:11:40
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است