وقفه احتمالی در پست کتاب را جدی بگیریم

وقفه احتمالی در پست کتاب را جدی بگیریم به گزارش آبی طرح در حالیکه دومین نمایشگاه مجازی کتاب در پیش است اگر اقدام موثری درباره پست کتاب صورت نگیرد، شاید در زمان برگزاری نمایشگاه، مشکل ارسال کتاب دامن ناشران و خریداران را بگیرد و همه اهالی کتاب متضرر شوند.


توسعه فروشگاه های آنلاین از زمان فراگیری محدودیت های کرونایی بگونه ای بوده که فعالان کمتر صنفی به این قافله مجازی نپیوسته اند. حالا این روزها مشتریان این صنوف کم کم از خریداری های حضوری فاصله می گیرند و به صف مشتریان دنیای مجازی می پیوندند. در این میان، صنف ناشران هم از مدتی قبل به شکل جدی وارد این عرصه شده اند و حالا کمتر ناشری است که در طول روز یا هفته با اداره پست سر و کار نداشته باشد. اوج این همکاری با اداره پست در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب (اول تا دهم بهمن ۱۳۹۹) بود که به قول مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، در بازه زمانی ۱۰ روزه، حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار جلد کتاب به ۸۵۰ هزار آدرس ارسال شده است.
حالا با عنایت به افزایش انواع تعرفه ها در صنف مختلف طی ماه های اخیر، ظاهرا قیمت های تعیین شده قبلی برای ادامه همکاری اداره پست با موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران هم دیگر مورد تایید اداره پست نیست و هنوز قرار تازه ای بین موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و اداره پست برای تداوم همکاری بسته نشده، در حالیکه دومین نمایشگاه مجازی کتاب در پیش است و اگر به موقع اقدام موثری در این حوزه صورت نگیرد، شاید در زمان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در دوره بعدی، مشکل ارسال کتاب دامن ناشران و خریداران را بگیرد و از این مساله همه اهالی کتاب متضرر خواهند شد.
در این زمینه و در ایام اخیر صحبت های مسؤلان هر دو سوی ماجرا؛ علی رمضانی، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و رمضانعلی سبحانی فر، مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران در رسانه ها انتشار یافته که هر دو به مشکل پیش آمده در زمینه افزایش تعرفه ها اشاره و اذعان کرده اند که برای تداوم همکاری باید توافق تازه ای در این حوزه حاصل شود وگرنه ادامه همکاری با شرایط قبلی، طرفین را گرفتار ضرر و زیان خواهد نمود.
به نظر می رسد در چنین شرایطی لازم و بهتر است پای طرف سوم هم به میان بیاید و آن گزینه، طبعا وزارت خانه، نهاد یا سازمان های فرهنگی بالادستی هستند که با عنایت به اختیارات سازمانی و طبعا منابع مالی که در اختیار دارند، قدرت برقراری تعادل و تعامل کاری بین موسسات فرهنگی مانند خانه کتاب و ادبیات ایران و شرکتهای خدماتی همچون شرکت پست جمهوری اسلامی ایران را دارند. در غیر این صورت، امکان دارد وقفه ای در کار ارسال کتاب از جانب ناشران برای خریداران غیرحضوری اتفاق بیفتد که علاوه بر اختلال در نظم کاری بازار نشر در کوتاه مدت، نتایج ناگواری هم برای عرصه فرهنگ در بلند مدت ایجاد نماید.
ازجمله این پیامدها، پایین تر آوردن سرانه مطالعه در کشور از وضعیت فعلی است و مبحث کتاب و کتابخوانی در جامعه ایران را باز هم به حاشیه براند. شایسته است هر گونه اقدامی در این حوزه که از وقفه احتمالی در کار ارسال کتاب برای مشتریان غیرحضوری پیشگیری خواهد کرد، همین امروز در دستور کار قرار گیرد، چونکه فردا دیر است و حوزه فرهنگ حالا به تدبیری شایسته از جانب مسؤلان مربوطه در این حوزه احتیاج دارد.
به گزارش آبی طرح به نقل از خبرگزاری ایرنا، در ایام اخیر با عرضه قرارداد جدید شرکت پست به معاونت امور فرهنگی، رایزنی هایی برای ایجاد تغییرات در این قرارداد، صورت گرفته است. قبل از این یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی، از تصمیم این وزارت خانه، برای ادامه همکاری با شرکت پست اطلاع داده بود و علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب در ایام آغازین آذر، اطلاع داد مبلغ پرداختی اعضای سامانه‌ی پست کتاب در شرایط جدید افزوده شده اما حمایت یارانه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنان باقی است و خانه کتاب و ادبیات ایران، همچنان از سامانه پست کتاب حمایت می کند.


منبع:

1400/09/09
11:28:49
5.0 / 5
285
تگهای خبر: ادبیات , خدمات , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است