کشف طرح مخفی زیر یک نقاشی پرارزش

کشف طرح مخفی زیر یک نقاشی پرارزش کارشناسان طرح مخفی را زیر یکی از تابلوهای نقاشی مشهور «ساندرو بوتیچلی» کشف کرده اند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، تابلو نقاشی «مرد اندوه و غم» اثر «ساندور بوتیچلی» که مقرر است در بیست و هفتم ژانویه با قیمت حدودی ۴۰ میلیون دلار به حراج گذاشته شود به علت این که از قرن نوزدهم تابحال در مجموعه های خصوصی نگهداری شده، چندان مورد بررسی قرار نگرفته است. با این همه بررسی های اخیری که توسط کارشناسان حراجی ساتبیز قرار گرفته، نشان داده است یک طرح مخفی از مریم مقدس (س) و مسیح (ع) در زیر لایه های رنگ این نقاشی وجود دارد.
«کریس آپوستل» که مدیر بخش آثار استادان قدیم نقاشی حراجی ساتبیز در نیویورک است این فرصت را در اختیار داشت که با دقت این تابلو نقاشی را مورد بررسی قرار دهد. او اعتقاد دارد در زیر لایه های رنگ این نقاشی، طرحی از مریم مقدس(س) که در آن مسیح (ع) را در آغوش گرفته و صورت او را به صورت خود نزدیک کرده وجود دارد که اگر وارونه و با کمک اشعه مادون قرمز به آن نگاه نماییم کاملا واضح است.


اما آیا کشف چنین طرح مخفی غیرمعمول است؟ «آپوستل» پیش از این با چنین موارد مشابهی روبرو شده است. به قول او با عنایت به این که بوم نقاشی در دوران رنسانس کالای ارزشمندی محسوب می شده، هنرمندی که طرح را ناتمام رها می کرد تمایل چندانی نداشت که تابلو را بیاندازد.
گمان می رود نقاشی دومی که بر روی این تابلو توسط «بوتیچلی» خلق شده است به حوالی ۱۵۰۰ میلادی بازگردد.
«مرد اندوه و غم» پرتره ای است که در آن مسیح در حالیکه تاجی از جنس خار بر سر دارد به تصویر کشیده شده است. در این نقاشی فرشتگان به نحوی دور سر مسیح نقاشی شده اند که هاله ای از نور بالای سر مسیح دیده شود. در اواخر قرن پانزدهم میلادی و اوایل قرن شانزدهم میلادی، یعنی در سالهای پایانی عمرش، «بوتیچلی» به خلق تابلوهای نقاشی با موضوعات مذهبی روی آورد؛ این درحالی است که وی در ابتدا بیشتر نقاشی هایی از اشراف زادگان فلورانسی خلق می کرد.
منبع:

1400/10/25
22:03:01
5.0 / 5
303
تگهای خبر: استاد , تصویر , طرح , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است