کوچکترین موزه های جهان را بشناسید

کوچکترین موزه های جهان را بشناسید به گزارش آبی طرح کارت ویزیتی از جنس پوست انسان و نسخه بازآفرینی شده کارگاه مایکل فارادی تنها دو مورد از کوچکترین موزه های جهان هستند.


به گزارش خبرنگار تجسمی ایرنا، هرچند قدم زدن در سالن بزرگ گالری ها و موزه های معروف جهان تجربه ای فوق العاده برای هنردوستان است اما موزه های کوچکی هم در این کره خاکی وجود دارند که با وجود ابعاد کوچک خوراک فرهنگی قابل توجهی را برای مخاطبان فراهم می کنند. در ادامه چند مورد از این مینی موزه ها را معرفی می کنیم:
موزه ویلیام برک در ادینبورگ


روی پیشخوان فروشگاه The Cadies & Witchery Tours یک موزه کوچک وجود دارد که کارت ویزیتی کوچک تنها اثر نمایشی آن است. این کارت یک کارت معمولی نیست و از پوست یک قاتل بدنام دوران ویکتوریا در ادینبورگ ساخته شده است! این قاتل که ویلیام برک نام داشت، جسد قربانیانش را به یک استاد دانشگاه می فروخت و در نهایت برای جنایاتش اعدام شد. یادگار وحشتناکی که در موزه ویلیام برگ به معرض نمایش گذاشته شده گواهی است بر دورانی تاریک از تاریخ شهر ادینبورگ.
اثر فارادی در لندن


مایکل فارادی القای الکترومغناطیسی را کشف کرد و با این کار سبب شد بیشتر جهان از نعمت برق بهره مند شوند. این موزه کوچک که در واقع یک آلونک است، در حاشیه یک بارانداز در شهر لندن و در نزدیکی جایی که فارادی برای بیشتر از ۳۰ سال در کار می کرد، واقع شده است. بازدیدکنندگان در این موزه می توانند از نسخه بازآفرینی شده کارگاه فارادی بازدید نمایند. دیوارهای این مینی موزه با اسناد تاریخی، طراحی های فنی و لوازم ماهیگیری پوشانده شده اند.
موزه قومی در مقدونیه شمالی


این موزه قوم نگاری درست مثل یک گاراژ کوچک با بیشتر از هزار شی متنوع پر شده است و در هر نوبت تنها یک نفر می تواند از آن بازدید کند. بیشتر اشیاء این موزه یادگارهای تاریخی مقدونیه از اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم هستند اما در آن همینطور میتوان بقایای سرامیک هایی را پیدا کرد که به بیشتر از ۵ هزار سال پیش تعلق دارند. در این موزه از توضیحات اضافی خبری نیست چون متولیان آن اعتقاد دارند اشیاء موجود در موزه خود گویای همه چیز هستند و احتیاج به توضیح ندارند.
موزه وارلی در انگلیس


وارلی یک روستای کوچک در غرب یورکشایر انگلیس است که به علت مینی موزه ای که در آن وجود دارد، خیلی از گردشگران ترغیب می شوند از این روستا بازدید نمایند. نمایشگاه های این موزه توسط ساکنان روستا و در داخل یک کیوسک تلفن قدیمی و قرمز رنگ برپا می شوند. کف این کیوسک با موزاییک هایی پوشانده شده که از کنار هم قرار گرفتن تکه های سفال محلی ساخته شده اند. در این مینی موزه جزئیاتی از تاریخ وارلی به معرض نمایش گذاشته می شود.
میکرو در سانفرانسیسکو


بیشتر موزه های کوچک جهان متشکل از نمایشگاهی کوچک در یک ساختمان نقلی هستند که صرفاً بر یک سوژه تمرکز دارد اما داستان موزه میکرو فرق می کند. نمایشگاه گردانان پشت این پروژه آنرا بعنوان ناوگانی از موزه های ۶ فوتی (۱.۸ متری) توصیف می کنند. به عبارت دیگر، موزه میکرو متشکل از ارتشی کامل از مینی گالری هاست که در سرتاسر شهر پراکنده شده اند. این مینی گالری ها پر از مصنوعات با سوژه موضوعات مختلف از نرم تنان گرفته تا علم حرکت دائمی و توضیحات در ارتباط با هر کدام هستند.
ام میوزیم در نیویورک


ام میوزیم خویش را بعنوان یک موزه تاریخ طبیعی مدرن توصیف می کند. این بدان معناست که در این موزه خبری از نمایشگاه های در ارتباط با دایناسورها یا اسکلت های انسانی نیست. در این نمایشگاه که در یک چاه سابق آسانسور برگزار شده اشیاء روزمره امروزی همچون متن پیامک هایی که مردم از عزیزانشان دریافت کرده اند، به معرض نمایش گذاشته شده است. به صورت کلی این مینی موزه جذاب محل نگهداری مجموعه ای عجیب و اثرگذار از اقلامی است که در ظاهر هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و هر ساعتی از روز میتوان از آنها بازدید کرد.


منبع:

1401/01/04
11:15:02
5.0 / 5
222
تگهای خبر: استاد , طراح , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است