محشر ی که در شیراز برپا شد

محشر ی که در شیراز برپا شد آبی طرح: سومین شب نمایش «محشر» شامگاه پنجشنبه 24 شهریورماه با تکمیل ظرفیت 6هزار نفری و حضور برخی مسئولان استان فارس در زمین مجاور کارخانه سیمان در شیراز برگزار شد؛ نمایشی که روایتگر جهان بعد از مرگ و فرصتی برای از میان برداشتن فاصله هنر؛ تئاتر و مردم است.


دُرست آن هنگام که خورشید در پایین ترین سطح اُفق قرار گرفت و می رفت تا در بین رنگ آبی آسمان ناپدید شود و جای خودرا به ماه و سایه های مُبهمِ شب بدهد، در گوشه ای از شهر شیراز شوری از جِنس مَحشر به پا بود.
به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا، زمینی وسیع جنب کارخانه سیمان در جنوب غربی شیراز، میعادگاه برگزاری نمایشی بود که سه شب اجرایش را در این مکان آغاز نموده و همچنان پذیرای حضور پُرشور شیفتگان و مشتاقان بود. زمینی که قلبش در تب و تاب محشر شدن می تپید و «اِذَا زُلزِلَتِ الاَرضُ زلزالها» را در خود معنا می کرد.
فضای خاکی و گسترده این زمین حاکی از آن بود که این نمایش از روال نمایش های میدانی معمول خارج است؛ نمایشی که قرار بود روایتگر واقعه عظیم قیامت باشد.
طولی نکشید که این محوطه با جمعیت قابل توجهی پُر شد، جمعیتی که زودتر از موعد مقرر برای تماشای نمایش در محل برگزاری این رویداد حاضر شده بودند. عده ای به تفکیک زن و مرد در صف ورود به محوطه نمایش ایستاده بودند و گروهی هم از غرفه های نمایشگاه فرهنگی که در جوار محل برگزاری نمایش برگزار شده بود بازدید می کردند. برخی غرفه ها کم رونق و بعضی هم حسابی شلوغ بود. در این میان اجرای گروه سرود فرزندان ایران به سرپرستی محمدمهدی اوجی و استقبال مشتاقانه مردم از این اجرا قبل از شروع نمایش نیز شور و حال خاصی به فضا بخشیده بود.
جمعیت لحظه به لحظه بیشتر می شد و با افزایش جمعیت، حضور مردم در صف ورود به محوطه نمایش پُررنگ تر. بعد از استقرار تماشاگران؛ اجرای نمایش با پخش آیات ۲۷ تا ۳۰ سوره فجر شروع شد. برای لحظه ای تاریکی همه جا را فرا گرفت و سپس با تابش نور به سمت راست و چپ صحنه، پرده ای از رستاخیز و احیای مردگان با موسیقی وهم انگیزی به معرض نمایش گذاشته شد.
هر بخش از این نمایش در یک پرده از روبه روی تماشاگر تا چپ و راست به روی صحنه می رفت و دکورها در هر صحنه پیوسته درحال تغییر بود. این نمایشِ آئینی که با تلفیقی از نور، رنگ و صدا و با بهره بردن از ابزارهای مختلف هنری همچون موسیقی، دکور و جلوه های ویژه بخش هایی از دنیای بعد از مرگ را در فضایی رازآلود به تصویر می کشید در پرده نخست با تابش نور به میانه صحنه روایتگر مردی بود که با مرگ وی به عنوان شخصیت اصلی نمایش در اثر تصادف با اتومبیل و تاریک شدن صحنه به انتها رسید. پایانی که سرآغاز ورود این فرد به عالم برزخ و زندگی بعد از مرگ بود.
قسمتی از این نمایش هم وضعیت اُسرای کربلا و شهادت امام حسین (ع) را بازگو کرد که این بخش از نمایش حضار را به شدت تحت تأثیر قرار داد. در این پرده که چند دقیقه ای نوحه و مداحی نیز پخش گردید، برخی تماشاگران چنان محو تماشای این صحنه شده بودند که گویا برای اولین بار است از چنین واقعه ای آگاه می شوند.
بخش دیگری از نمایش نیز به بازسازی عملیات چهار کربلا به فرماندهی سردار شهید حاج محمد اسلامی نسب فرمانده گردان امام رضا لشکر ۱۹ فجر اختصاص داشت؛ بخشی که به سبب بهره گیری از جلوه های بصری دود، آتش، و صدای انفجار و توپ و تیراندازی به عنوان یکی از نقاط قوت این نمایش به شمار می رفت. در این بخش، صحنه صحبت های سردار شهید اسلامی نسب قبل از شروع عملیات و گریه های شب هنگام او برای لقای پروردگار ناگهان به خط جبهه تبدیل شد و به نمایش گذاشتن ادوات جنگی، تانک، خاکریزها و انجام عملیات توسط رزمندگان برای لحظاتی مخاطبان را روی صندلی میخکوب کرد و آنها را در شوک عمیقی فرو برد؛ شاید نتوان این صحنه را با یک کار حرفه ای میدانی مقایسه کرد اما این پرده از نمایش هم در نوع خود تأثیرگذار و زیبا بود و توانست به خوبی از قسمتی از خاطرات جنگ غبارزدایی کند. برخی تماشاگران در این بخش از نمایش همراه با رزمندگان اشک ریختند، دعا خواندند و گریه کردند؛ تماشاگرانی که در آستانه اربعین حسینی به دیدن این نمایش آمده بودند و در آخر هم با حالی دگرگون شده محل را ترک کردند.
یکی از نقاط عطف این رویداد فرهنگی هنری، حضور منظم مردم در محوطه نمایش و همراهی لحظه به لحظه مخاطب با صحنه های مختلف نمایش بود. بنا بر گزارش خبرنگار ایرنا، نمایش بزرگ محشر با تمام کم و نقصان هایی که داشت توانست مخاطب را تا لحظه آخر با خود همراه کند. کمتر کسی محوطه نمایش را پیش از به انتها رسیدن آن ترک کرد و جمعیت حاضر تا اختتام با موسیقی و روایت همراه بودند.
این نمایش که محصول سازمان هنری رسانه ای اوج است و به همت مرکز هنری رسانه ای مُحرِم با مشارکت شهرداری شهر شیراز و همراهی سپاه فجر استان فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به روی صحنه رفته است از سه شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۱ با هنرنمایی ۱۵۰ هنرور در شهر شیراز شروع شده و هر شب ساعت ۲۰ و تا پنجم مهرماه ۱۴۰۱ روی صحنه است.
هرچند نمایش میدانی «محشر» به تهیه کنندگی مصطفی فتاحی و کارگردانی صادق فتاحی با وجود گستردگی مساحت و فضای اجرا و تعداد بالای بازیگران و هنروران که به بالای ۱۵۰ نفر می رسد در کنار ابعاد تکنیکی این نمایش و از همه مهم تر جلوه های ویژه میدانی این نمایش که بصورت کاملا زنده در مقابل دیدگان مخاطبان قرار می گیرد، توانسته مورد استقبال واقع شود اما توجه بیش از اندازه به نورپردازی و جلوه های ویژه در طول نمایش موجب می شد که در بعضی صحنه ها مخاطب بجای همراهی با کلمات و دریافت پیام آن صحنه تنها روی نور و موسیقی تمرکز کند. ضعیف بودن حرکات نمادین و ناهماهنگی بازی بدنی تعدادی از بازیگران با یکدیگر نیز از دیگر مشکلات این نمایش بود. این در حالیست که آمادگی بدنی نیاز اولیه یک بازیگر است و از آنجائیکه در اینطور نمایش ها تمامی دیالوگ ها و موسیقی در استودیو ضبط شده، لازم است که بازیگران هماهنگی بیشتری با صداهایی که پخش می شود داشته باشند.
بدون شک نمایش محشر نمایشی است که مخاطب را تحت تأثیر قرار می دهد و به فکر وامی دارد اما رفع کمبودهای زیرساختی و نوآوری و خلاقیت در اجرای هرچه بهتر این نمایش و همین طور استفاده از امکانات بیشتر در محوطه ورودی نمایش می تواند زمینه ساز حضور هر چه بیشتر مخاطبان و علاقمندان به هنرهای نمایشی را فراهم آورد.

1401/06/25
10:24:06
5.0 / 5
196
تگهای خبر: بازیگر , تصویر , زندگی , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است