جشنواره موسیقی نواحی ایران در ایستگاه 15

جشنواره موسیقی نواحی ایران در ایستگاه 15 آبی طرح: جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی به ایستگاه پانزدهم خود نزدیک می شود که با همه فراز و نشیب های دوره های قبل و باوجود برخی نقصها و موانع پیش رو امسال مقرر است پرقدرت تر از قبل به راه خود ادامه دهد تا چراغ موسیقی اصیل و بومی کشورمان همچنان پرفروغ بماند.


به گزارش آبی طرح به نقل از خبرگزاری ایرنا پاییز امسال مقرر است اولین دوره بعد از استقرار دبیرخانه دائمی این جشنواره ملی در کرمان، این جشنواره اجرا شود و این درحالی است که طی روزهای اخیر نیز نشست هماهنگی برای برگزاری این رویداد ملی با حضور عالی ترین مقام دولت در استان با مشارکت مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.
موسیقی نواحی مجوعه ای از نغمه ها، شعرها، گویه ها و روایت های اقوام و سرزمین های مختلف است که نسل به نسل و سینه به سینه منتقل و حفظ شده و ریشه در تاریخ و فرهنگ دارد؛ از این رویداد به عنوان یکی از پایه های اصلی موسیقی سنتی کشور نام برده می شود.
ارزش و اهمیت موسیقی نواحی را کارشناسان، بسیار بالاتر از نفس خود موسیقی می دانند برای اینکه با فرهنگ، آیین ها و سبک زندگی نیاکان ما گره خورده و گوشه هایی از هویت و تاریخ را با خود حمل می کند؛ ضمن این که در زندگی روزمره طیف های وسیعی از مردم مناطق مختلف با گویش ها و قومیت های مختلف ایران نیز جاری و ساری است.
بهره گیری از ظرفیت موسیقی نواحی با هدف هدایت خرده فرهنگ ها، کارکردهای مختلف در نتیجه سرمایه گذاری روی موسیقی نواحی و علقه هایی که مردم مناطق مختلف به این نوع از موسیقی دارند ضرورت ها و اهمیت آنرا زیاد کرده و این درحالی است که متاسفانه گلایه ها و فریادهای کارشناسان موسیقی نواحی طی سالهای اخیر درباره ی وضعیت این نوع از موسیقی همیشه بلند بوده است.
اگرچه موسیقی نواحی هیچ وقت به محاق نخواهد رفت چون قسمتی از زندگی و روح و روان مردم مناطق مختلف ایران است اما اگر حمایت های مادی و معنوی و هدایت مسیر علمی و درست این نوع موسیقی در دستور کار باشد، خروجی آن بسیار بیشتر و کارکردهای آن نیز افزون تر خواهد بود.
در باب اهمیت جایگاه موسیقی نواحی همین نکته بس که خیلی از مجربان حوزه فرهنگ معتقدند موسیقی نواحی سبب توسعه گردشگری و توسعه گردشگری سبب نجات موسیقی نواحی خواهد شد و ارتباط این دو بخش آنقدر زیاد و پراهمیت است که می تواند باب های بزرگی را در توسعه در کشور حتی از نظر تولیددرآمدهای پایدار بوجود آورد.
تاریخچه برگزاری جشنواره
برای پاسداشت و حفظ موسیقی نواحی و ارج نهادن به کوشش های اساتید، پیشکسوتان و هنرمندان این حوزه موسیقی اولین دوره جشنواره موسیقی نواحی در سال ۷۸ به میزبانی کرمان انجام شد اما بعد از برگزاری ۹ دوره، اجرای این جشنواره از سال ۸۶ متوقف گردید.
پس از ۹ سال وقفه اما برمبنای تفاهمنامه ای در سال ۹۴ بین استانداری کرمان و مدیرکل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان، دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی به مدت سه سال در کرمان ایجاد و برگزاری جشنواره موسیقی نواحی از سال ۹۵ مجدد از سر گرفته شد که نور امید در دل هواداران و دوستداران موسیقی نواحی ایران روشن شد.
برگزاری منظم و پیوسته شش دوره جشنواره موسیقی نواحی در دوره ی جدید خود در استان کرمان در حالی بود که حتی در اوج شیوع ویروس کرونا نیز مسئولان و دست اندرکاران این جشنواره برای برقرار بودن آن تلاش زیادی کردند تا در فضای مجازی جشنواره اجرا شود و دوره چهاردهم نیز به شکل حضوری انجام شد.
حال با بهبود شرایط کرونا در کشور جشنواره پانزدهم موسیقی نواحی نیز بصورت حضوری برگزار می شود و این درحالی است که تفاهم نامه ایجاد دبیرخانه دائمی این جشنواره در کرمان سال قبل بین مسئولان استان کرمان با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد گردید.
دیار کریمان به سبب تنوع اقلیمی و فرهنگی از مناطق ممتاز موسیقی نواحی در کشور بشمار می رود که علاوه بر وجود ۶۰ ساز بومی، هنرمندان زیادی را نیز در زمینه موسیقی نواحی پرورش داده که همین موضوع باعث شده است تا میزبانی کرمان برای جشنواره موسیقی استمرار داشته باشد و میزبانی بسیار عالی از هنرمندان و دست اندرکاران جشنواره نیز موجب تثبیت دائم دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی در این استان شود.
درباره جایگاه و اهمیت موسیقی نواحی در کشور و کرمان و نیز ضرورت زنده نگاه داشتن آن خبرگزاری ایرنا همزمان با برگزاری دوره چهاردهم این جشنواره مصاحبه ای با یکی از پژوهشگران این نوع موسیقی در سطح کشور انجام داد که در لینک زیر قابل مطالعه است:
گردشگری، راه نجات موسیقی نواحی ایران برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در استان کرمان با وجود هشت اثر جهانی، ۷۰۰ اثر ثبت ملی و هزاران جاذبه تاریخی فرصت بسیار خوبی است تا در کنار فعالیت ها و اجراهای موسیقیایی، گردشگران زیادی نیز از جاذبه های کرمان دیدن کنند.
هرچند برخی جاذبه های گردشگری مانند باغ شاهزاده ماهان، کویر لوت و کاروانسرای گنجعلیخان شهر کرمان در سالهای قبل میزبان برخی اجرا ها بوده است اما همچنان نیاز به برنامه ریزی بیشتر برای این رویداد فرهنگی و حلقه اتصال بیشتر موسیقی نواحی با گردشگری احساس می شود.
تلاش برای رفع نواقص
تلاش ها برای برگزاری دوره پانزدهم جشنواره موسیقی نواحی در حالی است که باوجود برگزاری ۱۴ دوره از جشنواره در کرمان و پیشینه و تجارب برگزار کنندگان آن، برخی نقصها مانند تبلیغات ضعیف شهری، نبود سالن استاندارد برای اجراهای تخصصی و نیز برخی ناهماهنگی ها در اجراهای سالهای قبل به چشم می خورد که بی گمان وقتی همه ارکان استان و کشور در بخش فرهنگ و هنر برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد پای کار بیاید، این نقصها نیز رفع خواهد شد.
به همین منظور جلسه شورای سیاست گذاری پانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران روز سه شنبه ۲۲ شهریور با حضور استاندار کرمان، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر اعضای متولی در محل معاونت هنری این وزارتخانه انجام شد تا برگزاری باشکوه این جشنواره اصیل با تدارک و هماهنگی هر چه بیشتر صورت گیرد.


معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با تشکر از میزبانی استان کرمان در دوره های گذشته جشنواره مذکور، ابراز امیدواری کرده دوره پانزدهم جشنواره با حضور پرشور هنرمندان داخلی و هنرمندانی از کشورهای همسایه اجرا شود.
استاندار کرمان نیز با اشاره به آثار مهم فرهنگی موسیقی بر روابط فرهنگی میان ملت ها اظهار داشت: موسیقی زبان مشترک اقوام است و باید کیفیت این رویداد در سطح قابل قبولی باشد.
محمد مهدی فداکار با اشاره به حضور هنرمندان کشورهای مختلف در استان کرمان اضافه کرد: کرمان مهد موسیقی نواحی کشور است و دراین زمینه هنرمندان نامی و شهیر دارد.
وی سپس از آمادگی مدیریت اجرائی استان برای میزبانی جشنواره آگاهی داد و اشاره کرد: اقدامات لازم برای برگزاری مطلوب جشنواره در حال انجام می باشد.
همچنین در این جلسه محمد علی مرآتی دبیر جشنواره، محسن روحی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد اللهیاری مدیرکل دفتر موسیقی هم دیدگاه هایشان را درباره ی جزئیات جشنواره بیان نمودند.
پانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران مقرر است پاییز امسال میزبانی استان کرمان اجرا شود و این در حالیست که تفاهم نامه ایجاد دبیرخانه دائمی و برگزاری سالانه جشنواره موسیقی نواحی ایران آبان سال قبل بین معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری کرمان به امضا رسید.
با تفاهم نامه ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان، انتظار می رود که این جشنواره که از غنای فرهنگی بالایی برخوردارست به لحاظ کمی و کیفی نیز شاهد ارتقا و بهبود در اجرا باشد.
آخرین و چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی از ۲۹ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ بصورت غیررقابتی در کرمان با حضور ۷۰ هنرمند از سراسر کشور انجام شد.


منبع:

1401/06/28
11:29:25
5.0 / 5
157
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است