نشست خبری رویداد ملی جان فدا برگزارشد

نشست خبری رویداد ملی جان فدا برگزارشد آبی طرح: آبی طرح: نشست خبری رویداد ملی «جان فدا» با رویکرد روایت قسمتی از ابعاد شخصیتی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از زبان هنر در مجمتع فرهنگی شهدای سرچشمه اجرا شد.به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، حجت الاسلام محمدجواد رنجبر، دبیر اجرائی رویداد ملی جان فدا در سخنانی بیان کرد: موضوع این جلسه خبری درباره ی شهید حاج قاسم سلیمانی است. او انسانی چند بعدی بود. حاج قاسم توانست مردم را دور هم جمع کند و اگر حالا اثر هنری تولید می شود به همین خاطر است. در وضعیت حساس امروزی ما از ظرفیت های مردمی استفاده می نماییم تا مردم دور هم با هر سلیقه ای جمع شوند.


وی افزود: توانمندی ایشان گویای این است که بعد از شهادت حاج قاسم چه جریان هنری توسط هنرمندان بوجود آمد. این ظرفیت بسیار عمیق و تاثیر گذار است. برای همین در بخش هنرهای و تجسمی ما تصمیم گرفتیم که این ظرفیت مردمی را پیرامون مکتب حاج قاسم سلیمانی دور هم جمع نماییم.


رنجبر با اشاره فضای کار اشتراکی در رویداد جان فدا، اظهار داشت: فضای کار اشتراکی که در حرم حضرت رضوی در مدت سه روز ایجاد می شود یک فرصت بی نظیر خواهد بود. این کارگاه فرصت هم افزایی هنرمندان است. بیش از ۲۰۰ هنرمند که نیمی از آنها خانم هستند به مشهد خواهند آمد. همین طور اساتید دانشگاه استاد فرشچیان خلق اثر خواهند کرد. این کارگاه تولیدی است و سفارشی در کار وجود ندارد.

دبیر اجرائی رویداد ملی جان فدا اشاره کرد: هنرمندانی که تا زمان سومین سالگرد شهادت حاج قاسم آثار خودرا به دبیرخانه ارسال می کنند، آثارشان داوری خواهد شد و در آخر دی ماه ۳۰ صاحب اثر به عنوان برگزیده مشخص خواهند شد. شرکت کنندگان باید آثار خودرا در سایت http: //Honareheyat.com ثبت کنند.

در ادامه این جلسه نوید سیم بَر، نقاش و مجسمه ساز با اشاره به این که چگونه می شود به سردار سلیمانی و همرزمانش بپردازیم؟ توضیح داد: هنر دفاع مقدس بعد از جنگ تحملی به هنر مقاومت تبدیل شد و این هنر از سر چشمه های اصیل ادبیات پایدار و اساطیری تغذیه می کند. در عصر امروز سردار سلیمانی نماد بزرگترین اسطوره زنده برای مبارزه با اهریمن هستند.

وی خاطرنشان کند: با بررسی ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی و همرزمانش متوجه می شویم که آنها اسطوره های واقعی هستند. اسطوره شخصیتی است که در زندگی، اخلاق، آزادگی و سایر بخش ها در حد اعلا زندگی می کند. هنرمندان ایران و منطقه علاوه بر اسطوره های قدیم و امروز همیشه درحال کار کردن درباره ی آنها بوده اند.

این هنرمند اضافه کرد: مستندات فراوانی از اسطوره امروزی خودمان یعنی حاج قاسم سلیمانی داریم که هنرمندان می توانند با رجوع به آنها در بیان ها و سبک های مختلف آنرا به تصویر بکشند. اگر سیستم های جهانی حالا بدنبال حذف تصویر شهید سلیمانی هستند؛ هنرمندان می توانند به شکلی این تمثیل ها را نشان بدهند که قابل حذف نباشند.

در بخش دیگر این جلسه خبری، هاجر سلیمی نمین عضو هیئت داوران رویداد ملی جان فدا بیان کرد: اسم و شخصیت حاج قاسم سلیمانی در سراسر جهان شناخته شده است. همین طور شخصیت ایشان برای عده ای جای سوال است. هنرمندان در این رویداد دور هم بصورت خودجوش و مردمی جمع شده اند تا به شخصیت حاج قاسم سلیمانی بپردازند.

وی تصریح کرد: گروهی از اساتید هنرمند و دانشجویان هنر در نظر دارند در مشهد مقدس درباره ی حاج قاسم سلیمانی خلق اثر کنند. حدود ۵۰ درصد شرکت کنندگان این روید را بانوان هنرمند تشکیل داده اند که به پیروی از حضرت زهرا (س) دور هم جمع شدند تا از حریم ولایت دفاع کنند.

سلیمی نمین اظهار داشت: این آثار هنری، کاربردی هستند و مسأله یا نیازی را در جامعه حل خواهند کرد. به عنوان مثال آنها در نوشت افزارها یا روی پیراهن چاپ خواهند شد و این آثار را در کالا یا محصولات روز استفاده خواهیم کرد. نقاشی، نگارگری، خوشنویسی، پوستر، تبلیغات شهری، موشن گرافی، تصویر سازی، کتیبه و پرچم، حروف نگاری و کارتون بخش های مختلف این رویداد هنری هستند. ۲۵۰ هنرمند از امشب تا آخر دی ماه در حرم حضرت رضوی دور هم جمع شوند و به تولید آثار تجسمی بپردازند. البته تمام هنرمندان می توانند در این رویداد شرکت نمایند.در پایان این جلسه خبری پوستر رویداد ملی جان فدا رونمایی گردید.
منبع:

1401/10/01
16:30:56
5.0 / 5
348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است