میراث باب راس به چه کسی رسید؟

میراث باب راس به چه کسی رسید؟ آبی طرح: «باب راس» نقاش معروف برنامه «لذت نقاشی» بعد از رسیدن به شهرت تنها حدود یک دهه زندگی کرد؛ اما بعد از مرگ، دعواهای حقوقی فراوانی بر سر دارایی های میلیون دلاری اش شکل گرفت.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، «باب راس» به عنوان یک چهره محبوب در دنیای نقاشی بوسیله برنامه «لذت نقاشی» که نخستین بار از شبکه «PBS» در دهه ۱۹۸۰ میلادی به روی آنتن می رفت، با حضوری آرام و در عین حال تأثیرگذار در تلویزیون، به شهرت فراوانی دست یافت.
او به سرعت بین سالهای ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ طرفداران زیادی پیدا کرد اما با مرگ غم انگیز این هنرمند در سال ۱۹۹۵، مدیریت میراث او متوقف نشد و شرکای تجاری اش، «والت» و «آنت کوالسکی» مسئولیت نظارت بر میراث او را بوسیله تأسیس یک شرکت با عنوان «باب راس» بر عهده گرفتند. با این وجود، طبق گزارش ها، در اواخر عمر «باب راس» بین او «کوالسکی » ها اختلافات حقوقی وجود داشته و این اختلافات حول حقوق نام «باب راس»، استفاده از تصویر و مالکیت معنوی باارزش او بوده است.

باب راس می خواست برادرش جیمی کاکس و پسرش استیو راس حقوق او را به ارث ببرند
شراکت بین «باب راس» و «کوالسکی »ها زمانی شروع شد که «والت» و «آنت کوالسکی» به «راس» کمک کردند تا برنامه تلویزیونی «لذت نقاشی» را در سال ۱۹۸۳ در شبکه«PBS» راه اندازی کند. موفقیت این برنامه، «راس» را بر آن داشت تا شرکت «باب راس» را تأسیس کند، شرکتی که حقوق استفاده از نام و تصویر او را در اختیار دارد. «جین» همسر «باب راس» نیز به عنوان یکی دیگر از سهامداران این شرکت به خانواده «کوالسکی» ملحق شد.
در سال ۱۹۹۲، همسر «راس» درگذشت و طبق قرارداد شرکت، سهام شریک متوفی بطور مساوی بین شرکای باقی مانده تقسیم می شد. با وجود اینکه راس چهره عمومی برجسته شرکت باب راس بود، این قرارداد موجب شد که «راس» تنها یک سوم سهام شرکت را به دست آورد.
بعد از مرگ همسرش، سلامتی «راس» نیز رو به افول گذاشت و در این بین «کوالسکی »ها در سال ۱۹۹۴ به او پیشنهاد دادند تمام حقوق تجاری نام، تصویر، صدا، آثار خلاقانه و حقوق زندگی نامه راس را به آنها اعطا کند و در ازای آن، «کوالسکی » ها متعهد می شدند که ۱۰ درصد از سود شرکت «باب راس» را در یک دهه آینده به او یا وارثانش بپردازند اما «راس» با این پیشنهاد به شدت مخالفت و از امضای قرارداد خودداری کرد. در عوض، او با هدف حفظ مالکیت حقوق معنوی هر چیزی که با باب راس و خانواده اش مرتبط می باشد، اقداماتی را برای تغییر شکل دارایی های خود انجام داد.
این اقدامات منجر به تأسیس «باب راس تراست» در سال ۱۹۹۴ شد، جایی که ۵۱ درصد از مالکیت معنوی به برادر ناتنی او «جیمی کاکس» و ۴۹ درصد باقی مانده به پسرش «استیو راس» اختصاص یافت. در زمان درگذشت «راس» در سال ۱۹۹۵، تخمین زده شد که دارایی خالص او حدودا ۱۰ میلیون دلار باشد.
استیو راس و جیمی کاکس در نبرد حقوقی بر سر دارایی های باب راس در مقابل کوالسکی ها شکست خوردند
مستند نتفلیکس درباره ی زندگی باب راس با عنوان «باب راس: رخدادهای شادی بخش، خیانت و طمع» به تحولات پیچیده درباره ی میراث هنری او می پردازد و اینکه چگونه همکاران تجاری او «آنت» و «والت کوالسکی» با در اختیار گرفتن کنترل نام، تصویر و نشان او، روی استعدادها و شهرت او سرمایه گذاری کردند.
«استیو راس» پسر این هنرمند به یاد می آورد که چگونه «کوالسکی» ها میراث پدرش را کاهش دادند. طبق وصیت نهایی «باب راس»، او دارایی و حقوق نام، نشان و دارایی خلاقانه خودرا به پسرش و برادر ناتنی اش، «جیمی کاکس» سپرد. با این وجود، «کوالسکی»ها با این ادعا که برمبنای قرارداد تجاری خود دارای حقوق مالکیت هستند، این مساله را به چالش کشیدند. در نهایت، آنها در یک دعوای حقوقی مقابل «راس» و «کاکس» پیروز شدند.
«کوالسکی ها» در کنار کوشش برای دستیابی به حقوق معنوی، بدنبال در اختیار داشتن تمام آثار هنری «راس» نیز بودند. «استیو راس» در این زمینه طی اطلاعیه ای به مجله «Vanity Fair» اظهار داشت: «آن چه با پدر و خانواده من انجام شد درست نبود». ارزش این شرکت بعد از درگذشت «باب راس» در سال ۱۹۹۵ میلادی، ۱۰ میلیون دلار بود و بنا بر گزارش ها، از آن زمان تا کنون به میزان قابل توجهی بالا رفته است. در سال ۲۰۱۲، خانواده «کوالسکی» کنار نشست و مالکیت کمپانی «باب راس» را به دخترشان «جوآن کوالسکی» منتقل کرد.
باتوجه به محدودیت های مالی که یک رویارویی طولانی مدت قانونی را با خانواده «کوالسکی» ناشدنی می کرد، «جیمی کاکس» در نهایت با «کوالسکی ها» توافق کرد و رسما هر یک از طرفین از هرگونه ادعا، تعهدات و اختلافات گذشته تبرئه شدند.
بیش از ۲۰ سال بعد از حل و فصل این شکایت، «استیو راس» بندی را در تراست پدرش کشف کرد که تمام حقوق نام، تصویر و هویت عمومی پدرش را به او اختصاص می داد. در این زمان، نام تجاری «باب راس» حتی قابل توجه تر و سودآورتر شده و پخش مجدد برنامه او ادامه یافته بود و پلت فرم هایی مانند نتفلیکس به پخش برنامه «لذت نقاشی» می پرداختند.
«استیو راس» اقدامی قانونی را مقابل «شرکت باب راس» شروع و ادعا کرد که معاملات تجاری و محصولات مختلفی که از نشان پدرش استفاده می نمایند، بدون مجوزند. او بدنبال جبران حقوق خود بود اما دادگاه فدرال به نفع او رای نداد.
در سال ۲۰۱۹، تصمیم دادگاه حاکی از آن بود که این حقوق نمی توانست بوسیله تراست به «استیو راس» داده شود، برای اینکه تراست در اصل شامل این حقوق نبوده است. این حکم اشاره کرد: شاکی مالکیت معنوی مورد بحث را نخواهد داشت برای اینکه تراست هیچ گاه مالک آن نبود. به همین ترتیب، از آنجائیکه باب راس در زمان حیاتش حق تبلیغاتش را به «شرکت باب راس» داده بود، بعد از مرگش نمی توانست آنرا به پسرش منتقل کند.
در نتیجه ادعاهای «استیو راس» رد شد و او هیچ سهمی از امپراتوری تجاری گسترده ای که برمبنای شخصیت و مهارتهای هنری پدرش بوجود آمد، دریافت نکرد.

باب راس در کنار پسرش استیو راس


منبع:

1402/06/11
08:29:19
5.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است