ركورد

گران ترین اثر نقاشی جهان

گران ترین اثر نقاشی جهان به گزارش آبی طرح آخرین اثر لئوناردو داوینچی به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار در یك حراجی فروخته شد كه گران ترین اثر نقاشی جهان لقب گرفت.


به گزارش آبی طرح به نقل از رویترز، در حراجی كریستیز نیویورك، نقاشی «لئوناردو داوینچی» از حضرت مسیح (ع) با عنوان «سالواتور موندی» با فروش ۴۵۰ میلیون دلاری، ركورد گران ترین اثر نقاشی كه تابحال در یك حراجی به فروش رفته را بیش از دوبرابر افزایش داد.
برای این نقاشی كه به تازگی پیدا شده و در اختیار مجموعه داران خصوصی بود، پیش از شروع حراجی قیمت حدودی ۱۰۰ میلیون دلاری تخمین زده شده بود اما یك خریدار ناشناس با بیش از چهار برابر ارزش تخمینی این اثر هنری را خرید تا ركورد پیشین گران ترین اثر هنری را كه با ۱۷۹. ۴ میلیون دلار در اختیار نقاشی «زنان الجزایر» از «پابلو پیكاسو» بود را با اختلاف فراوان جا به جا كند.
نقاشی «داونیچی» توسط یك خریدار ناشناس و با استفاده از تلفن و بعد از ۲۰ دقیقه رقابت در خانه حراج نیویورك به فروش رفت. دراین حراجی در مجموع ۷۸۵. ۹ میلیون دلار اثر هنری فروخته شد كه بیش از از، نیمی از آن به نقاشی «داوینچی» اختصاص داشت.
قدمت نقاشی «سالواترو موندی» (ناجی جهان) به سال ۱۵۰۰ میلادی بازمی گردد و یكی از حدود ۲۰ نقاشی به جای مانده از «داونیچی» نقاشی نامدار رنسانس است.
در این نقاشی حضرت مسیح (ع) با لباسی آبی با نوارهای قرمز و در حالی كه گوی بلورینی در دست دارد به تصویر كشیده شده است. این اثر نقاشی نخستین بار به سفارش مجموعه شخصی پادشاه چارلز اول كشیده شد و در سال ۱۹۷۳ چوب حراج خورد اما بعد از آن تا سال ۱۹۰۰ ناپدید شد. این نقاشی در سال ۱۹۵۸ در حراجی ساتبی به یك مجموعه دار آمریكایی فروخته شد و مجددا در سال ۲۰۰۵ در اختیار كنسرسیوم آثار هنری قرار گرفت و مرمت های فراوانی روی آن صورت گرفت.


«لئوناردو داوینچی» متولد سال ۱۴۵۲ میلادی در فلورانس ایتالیا بود و در مدت ۶۷ سال از عمر خود، صدها اثر هنری را كه مشهورترین آن ها تابلوی «مونالیزا» یا «لبخد ژكوند» است، خلق كرد.
هرچند بیشتر شهرت «داوینچی» به علت خلق دو شاهكار نقاشی جهان، یعنی «شام آخر» و «مونالیزا» است اما او علاوه بر تبحر در نقاشی در مجسمه سازی، طراحی و مهندسی بناهای تاریخی هم یك استاد بود. 

1396/08/28
00:33:06
5.0 / 5
4947
تگهای خبر: اثر هنری , نقاشی , هنر , داوینچی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است