درباره زن و مردی با دست و پای دراز

درباره زن و مردی با دست و پای دراز آبی طرح: تا چند وقت پیش گذر هر كس به محوطه بیرونی موزه هنرهای معاصر می افتاد، زن و مرد برنزی قدبلندی را می دید كه با دست و پای كشیده خود در آنجا جا خوش كرده بودند؛ اما حالا این دو از باد و بوران خسته شده اند و قصد دارند جایی را در داخل ساختمان موزه برای خود پیدا كنند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، «مرد در حال قدم زدن» و «زن ایستاده» دو مجسمه از هنرمند سوئیسی، آلبرتو جاكومتی هستند كه سال های سال در محوطه بیرونی موزه هنرهای معاصر تهران توجه بازدیدكنندگان را به خود جلب می كردند. نمونه های دیگری از این مجسمه مرد در موزه های دیگر دنیا نگهداری می گردد. این دو مجسمه از آثار شاخص جاكومتی هستند.
با این حال از چند روز پیش با حضور مرمت كار ارشد آثار جاكومتی در ایران، این دو مجسمه در حال مرمت بوده و مقرر است امروز (۹ اسفند) در فضای داخلی موزه جانمایی شوند.
حمید شانس ـ هنرمند مجسمه ساز و كارشناس مرمت آثار هنری ـ سال ۱۳۹۱ در گفت وگویی با یكی از رسانه ها با اشاره به اینكه «آثار برنزی تنها به وسیله مواد اسیدی و خورنده فلز مثل شوره های برنز در معرض تخریب قرار می گیرند» درباره مرمت این دو مجسمه اظهار كرده بود: این مورد بسیار حساس است و باید حتما با نظارت یك كارشناس و متخصص آثار هنری صورت گیرد. چندین سال پیش این دو اثر به صورت غیر اصولی مرمت شده بودند، كه بعدها با آوردن یك كارشناس هنری و متخصص از اروپا این آثار به درستی مرمت شدند.
جمشید مرادیان ـ هنرمند مجسمه ساز ـ به دنبال خبر این جانمایی و مرمت، درباره جاكومتی و آثارش به ایسنا می گوید: به نظر من آدم هایی كه جاكومتی می سازد، از زیر خاكستر جنگ بیرون آمدند، آن ها سیاه، تكیده و یك بعدی هستند.
او ادامه می دهد: جامعه سرمایه داری و جامعه مدرن در جهت بی هویت كردن آدم ها، خیلی كارها انجام داده اند زیرا می خواستند از روی برندها به آن ها هویت بدهند. این بی هویت و شكل هم شدن آدم ها در آثار جاكومتی قابل مشاهده می باشد.
مرادیان اضافه می كند: جاكومتی تنهاترین مرد پاریس است؛ او خودش را در آتلیه اش حبس می كند تا می میرد؛ یكی از دستاوردهای جامعه مدرن اعتیاد، خودكشی و تنهایی خودگزیده است.
این مجسمه ساز درباره «مرد در حال قدم زدن» و «زن ایستاده» می گوید: در بین این دو اثر، یكی با گام بلند حركت را القا می كند و دیگری كاملا صاف و میخكوب است. من تضاد این دو مجسمه را دوست دارم. یكی از زیبایی های آثار تجسمی اعمال تضاد است. این آثار هوشمندانه خریداری شدند؛ ما تضاد در سكون و حركت را شاهد می باشیم كه شاید دیالكتیك زندگی را نشان داده است.
او بیان می كند: به نظر من این دو مجسمه از گران ترین مجسمه هایی هستند كه می توان در موزه ها آن ها را پیدا كرد. اگر آن ها در معرض بلایای طبیعی باشند از عمرشان كاسته می گردد. من موافق هستم آن ها در حفاظ باشند یا به داخل موزه آورده شوند. این به نفع مجسمه ها است.
آلبرتو جاكومتی

1396/12/09
14:01:58
5.0 / 5
4887
تگهای خبر: مرمت , موزه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است