رییس اسبق موزه هنرهای معاصر:

كپی آثار معروف مانعی ندارد

كپی آثار معروف مانعی ندارد آبی طرح: یك هنرمند نقاش معتقد است: كپی آثار هنرمندان معروفی همانند «ادوارد مونش» مانعی ندارد و در همه جای دنیا هم این كار صورت می گیرد؛ چراكه همه از اصالت این كارها آگاه هستند.


حبیب الله صادقی ـ نقاش، منتقد هنری و كاریكاتوریست ـ در گفت وگو با ایسنا تصریح كرد: در تمام دنیا كارهای هنرمندان معروف كپی می شوند و هیچ ایرادی هم ندارد؛ چراكه همه می دانند این كارها كپی هستند و نسخه اصلی آنها در جاهای مخصوص همانند موزه نگهداری می گردد.
او كه در دوره ای از سال ۸۴ ریاست موزه هنرهای معاصر تهران را عهده دار بوده است، اضافه كرد: زمانی كه رییس موزه هنرهای معاصر بودم یك كشتی چینی قصد وارد كردن حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ اثر نقاشی كپی از كار هنرمندان معروف دنیا را به بازار ایران داشت. در آن زمان یك و نیم سال در برابر این جریان ایستادم و مانع ورود این كارهای تقلبی به كشور شدم. ولی به محض خروجم از موزه هنرهای معاصر این كارهای كپی به بازار هنر ایران وارد شدند.
وی همینطور اعتقاد دارد كه هم اكنون تعداد زیادی از بازاریانِ هنر، زندگی خویش را با استفاده از فروش كپی آثار هنری می گذرانند و این امر به هیچ عنوان مشكلی ندارد.
صادقی در همین راستا افزود: كپی آثار بزرگان هنر نه تنها مانعی ندارد، بلكه در دانشگاه ها هم درسی تحت عنوان كپی آثار نقاشان بزرگ وجود دارد كه هنرجویان آثار پیشكسوتان نقاشی را تكرار می كنند.
او خاطرنشان كرد: همینطور كپی آثار نقاشی در زمینه كتاب یا نمونه سازی در همه جای دنیا وجود دارد؛ بعنوان نمونه تعداد زیادی از آثار استاد محمود فرشچیان (نقاش معاصر ایرانی) و یا پرویز كلانتری (نقاش معاصر ایرانی) بر روی فرش ها كپی شده اند و در بازارهای فرش سراسر ایران به فروش می رسند. در واقع آثار نقاشان سرشناس دنیا برندهای هنری هستند كه بعضی از جریانات هنری تلاش دارند با كپی این آثار یك نوع شباهت بعنوان دانش افزایی تولید كنند.
این هنرمند در ادامه سخنانش بیان كرد كه كپی آثار هنری هنرمندان كم تر شناخته شده و عرضه یك كار تقلبی از این آثار، كار درستی نیست و از اخلاقیات به دور است.
او اضافه كرد: اگر هنرمندان ادب، اخلاق و احترام دیگر هنرمندان را رعایت نمایند، چنین اتفاقاتی نخواهد افتاد. در واقع برای جلوگیری از كپی و تقلب در عرضه آثار هنری نمی توان به شكایت كردن و پیگیری بسنده كرد؛ چراكه در اغلب مواقع اتفاقی نخواهد افتاد. تنها باور به وجدان شخصی می تواند هنرمند را از تقلب دور نگه دارد.1397/08/14
12:08:40
5.0 / 5
4951
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است