پژمانفر: كارشناسان چارچوب برگزاری كنسرت های خیابانی مجانی را مشخص كنند

پژمانفر: كارشناسان چارچوب برگزاری كنسرت های خیابانی مجانی را مشخص كنند آبی طرح: یك عضو كمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: پیش از هر اقدامی در برگزاری كنسرت های خیابانی رایگان، كارشناسان و صاحب نظران باید درباره ابعاد آن گفت وگو كنند تا از افراط و تفریط ها جلوگیری شود.حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: برای تولید نشاط اجتماعی در مردم باید ریشه های نگرانی در حوزه اقتصادی و معیشتی را در آنان خشكاند.

وی افزود: ریشه نگرانی در فكر و دل كارگری كه بامداد اول وقت سر گذر یا كنار معابر و میدان ها می ایستد تا شهروندی دست او را بگیرد و به سر كار ببرد با بهترین برنامه های نمایشی هم از بین نمی رود چون كه در دل او بحران شدیدی برای تامین معیشتش نهادینه شده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس رفع مشكلات اقتصادی جامعه و تولید اشتغال برای جوانان را در تولید نشاط اجتماعی حائز اهمیت دانست و اضافه كرد: وقتی برای جوان یك خانواده شغلی به وجود بیایید یا مشكلات اقتصادی جامعه در بخش های مختلف رفع گردد، شاهد نشاط اجتماعی فراگیر در كشور خواهیم بود.

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس احیای گفت وگو و تقویت عواطف خانوادگی را هم در تولید نشاط اجتماعی موثر دانست و اضافه كرد: در دورانی به سر می بریم كه رفت و آمد خانوادگی و فامیلی و گفت وگو و عواطف بین اعضای خانواده ها به شدت كم رنگ شده است. خلاء این مسائل باعث از بین رفتن پایه ترین عنصر نشاط اجتماعی شده است.

پژمانفر سینما را دارای كاركرد نشاط اجتماعی پایدار دانست و اضافه كرد: سینما بعنوان یك ابزار بسیار موثر در تولید نشاط اجتماعی و خانوادگی اكنون به محلی برای مطرح شدن مطالب آزاردهنده و تلخ اجتماعی یا عرضه نوعی از طنز كه توام با شوخیهای ركیك جنسی بی پرواگونه است بنابراین بخشی از خانواده ها خویش را از رفتن به سینما محروم كرده اند البته وضعیت حاكم بر سینمای امروز باعث سوال بنده از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است.

به اعتقاد وی، دستگاه های فرهنگی در تولید نشاط اجتماعی پایدار می توانند بسیار موثر باشند.

وی در پاسخ به این پرسش كه برگزاری كنسرتهای خیابانی مجانی در چارچوب های مشخص شده چقدر می تواند در تزریق شور و نشاط در جامعه موثر باشد، اظهار داشت: پیش از هر اقدامی در این زمینه كارشناسان و صاحبنظران باید درباره ابعاد آن گفت وگو كنند تا از افراط و تفریطها جلوگیری شود. موضوعاتی در گذشته در جامعه صورت گرفت كه با وجودی كه در شروع كار واكنش منفی نسبت به آن نبود و این موضوعات می رفت كه رفته رفته به یك فرهنگ اجتماعی پایدار بدل شود اما برخی، واكنشهای متفاوت نشان داده و مانع شدند.

نماینده مردم مشهد در مجلس تصریح كرد: پیش از صحبت درباره كنسرتهای خیابانی باید نظر كارشناسان و فعالان در این حوزه و نظرات فرهنگی و خرده فرهنگهای جامعه و همینطور محدودیتهای حاكم مورد توجه قرار گیرد و برای آن چارچوب مشخص كرد، این می گردد قانون و طبیعتا وقتی رفتاری برپایه یك نگاه كارشناسی، مسیر قانونی را بپیماید و تبدیل به ضوابط شود، مورد احترام همه است و ما هم در جهت تحقق این قانون باید از همه ظرفیت مان استفاده نماییم.

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس تعیین چارچوب برای برگزاری كنسرتهای خیابانی را مشروط به اظهارنظر كارشناسان، دست اندركاران، صاحبنظران و مقامات مسؤول دانست و اضافه كرد: كارشناسان و افراد باتجربه فعال در این حوزه در كنار سایر مسؤولان كشور باید ملزومات و حمایت های مورد نیاز را پیشنهاد دهند تا ساز و كارهای قانونی لازم با عنایت به قوانین عادی و بالادستی در این حوزه در قالب پیش نویس تهیه شود. این كار، كار دشواری نیست و می گردد به نتیجه رساند.

پژمانفر افزود: اجرای سرودهای ملی و وحدت بخش در قالب كنسرتهای خیابانی هم اگر در چارچوب و ضوابط صورت گیرد نقش زیادی در تولید نشاط اجتماعی خواهد داشت.

وی با بیان مثالی، افزود: اگر مثلا گروه كُر ارتش بخواهد در این قالب مبادرت به اجرای زنده برای مردم كند طبیعتا باعث بسته شدن معابر و خیابانهای شهر می گردد ازاین رو باید در قالب ضوابط و ملزومات، محل برگزاری كنسرتهای ملی و وحدت بخش و حتی كنسرتهای خیابانی به صورت كارشناسی، مشخص شود به بیان دیگر وظایف دستگاه های مسؤول در حوزه نظم شهری مثل نیروی انتظامی و مسؤولان حوزه فرهنگی مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه های ذیربط در قالب این ملزومات و چارچوبها مشخص شود.

نماینده مردم مشهد در مجلس پرداختن به شكل، محتوا و قالب برگزاری كنسرتهای خیابانی پیش از اجرایی شدن آنرا مانع از عقیم ماندن آن دانست و اضافه كرد: اگر به این مسئله به صورت ریشه ای و درست پرداخته شود در آینده با چالش ها و مشكلات مختلف نظیر مخالفت با برگزاری این مراسم ها یا برخورد سلبی با برگزاركنندگان آنها پیشگیری می گردد.

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس افزود: وقتی این مسئله قانونی شد و چارچوب و ملزومات آن مشخص شد، رسانه ها همچون صدا و سیما و سازمانهای مردم نهاد موظف به تبلیغ و پشتیبانی از آن هستند اما هنوز این مسئله به قانون مبدل نشده یا در حقیقت ضابطه مند و قانونمند نشده بنابراین هنوز مورد وفاق نظام نیست.
1397/08/16
14:13:56
5.0 / 5
4243
تگهای خبر: دستگاه , سازمان , سینما , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است