در شب موسیقی تلویزیون عنوان شد

مهدی یراحی خواستار اجرای عدالت است

مهدی یراحی خواستار اجرای عدالت است آبی طرح: پخش كلیپی از مهدی یراحی این روزها برای این خواننده دردسرساز شده و حتی بحث ممنوع الفعالیتی وی به میان آمد كه در ادامه این خبر تكذیب شد.روز گذشته برنامه شب موسیقی با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت و این مجری در بخشی از نشست كارشناسی با سوژه موسیقی جوان ممنوع الفعالیتی مهدی یراحی را مثال زد و عنوان كرد: «ایشان به سبب برداشتی كه از كلیپش شده معذرت خواهی كرده و گفته منظور من چیز دیگری بوده است و گفته دوست دارم عدالت برای من هم برقرار شود.»در این برنامه همین طور مطالبی درباره اجرای پلی بك توسط خوانندگان در كنسرت ها عنوان و اینگونه بیان شد كه از قدیم این اتفاق می افتاده است.


به گزارش آبی طرح به نقل از روابط عمومی شبكه چهار سیما، «شب موسیقی» در چهاردهمین نشست خود، شامگاه یكشنبه (۱۶ دی ماه) با سوژه «موسیقی جوان» و اجرای رضا مهدوی، میزبان بابك زرین، موسیقیدان و آهنگساز و بهروز صفاریان، آهنگساز و تنظیم كننده بود.
صفاریان در مقدمه ای از موسیقی جوان اظهار داشت: نمی گردد به سبك خاصی گفت موسیقی جوان. جوانان هم موسیقی تجاری و هم فاخر گوش می دهند.
صفاریان در پاسخ به اینكه برای جوان چه موسیقی باید تولید كرد كه هم امروزی باشد و هم ریشه دار؟ اظهار داشت: نسل جدید همیشه دوست دارد كه با نسل قدیم خودش یك فاصله ای داشته باشد و به دنبال چیزی می رود كه متفاوت از آن چیزی است كه برای نسل قدیم است. متاسفانه هم اكنون موسیقی ای به مردم نمایش میگردد كه محتوای خوبی ندارند. آدم هایی كه دانش این مساله را دارند باید این شكاف را پر كنند.
زرین اضافه كرد: نمی توان از این گذشت كه الان در دنیا هم ریتم در موسیقی زیاد شده است.از قدیم خواننده ها در كنسرت ها از پلی بك استفاده می كردند
زرین بعنوان یك تولیدكننده موسیقی در پاسخ به اینكه چگونه یك شبه آهنگ های یك جوان مطرح می شود؟ اظهار داشت: اینها هر كدام مراحلی دارد؛ مثلا كمپانی می گوید من این خواننده را می خواهم ۹ ماه دیگر روی استیج بیاورم و مراحلی طی میگردد و سرمایه گذاری برای پخش موسیقی صورت می گیرد تا به این نقطه برسیم.
وی درباره پخش پلی بك در كنسرت ها اظهار داشت: از قدیم حتی خواننده های معروف هم این كار را می كردند كه البته به سبب داشتن یك شو و برنامه از قبل طراحی شده، روی صحنه بوده. انصاف نیست یك خواننده ای را به این علت گوشه رینگ بندازیم و بزنیم. بگذاریم مردم قضاوت كنند نه ما. متاسفانه كسانی كه كنسرت گذار هستند به دنبال این هستند كه خواننده ای را بیاورند چند سالی از او استفاده منفعتی كنند و بعد رهایش كنند.

تولیدات برمبنای بازار است نه تفكر
صفاریان اضافه كرد: البته مردم گاهی خوب قضاوت نمی كنند و وظیفه هنرمندان مؤلف است كه خط بدهند. صرف صنعتی و تجاری بودن بد نیست منتها باید هنر و دانشی پشت آن باشد. در اینجا تهیه كننده ها از نظر من سرمایه گذارند و نه تهیه كننده، و هنرمند را تحت هر فشاری می گذارند تا از او پول دربیاورند. برای همین تولیدات برمبنای بازار است نه تفكر. در كارهای ماندگار احساس و آرت هست و تكرار نمی شوند.قوانین خیلی مشخص نیستند و اولویت ها اولویت مالی است
صفاریان سپس درباره اینكه چگونه و از كجا این شركت ها مجوز می گیرند در حالیكه دفتر موسیقی به اینها مجوز نمی دهد و چگونه حتی در كشوری مثل كانادا كنسرت می گذارند؟ با اشاره به رانتی كه این كمپانی ها دارند بیان كرد: كارهای غیرممكن به راحتی برای این افراد ممكن شده است. اگر كسی با رادیو جوان كار كند از نظر قوانین اینجا عملا دیگر نباید بتواند اینجا كار كند، اما خیلی آرتیست ها با اینكه آرتیست اختصاصی رادیو جوان هستند اما چون پول سازند به راحتی اینجا كنسرت می دهند و كسی نمی داند چگونه. اما شخص دیگری خیلی بی خود گرفتار ممنوع الكاری میگردد یا اصطحكاك برایش زیاد است. قوانین خیلی مشخص نیستند و اولویت ها اولویت مالی است.

خوانندگان سنتی دیده نمی شوند
صفاریان در ادامه در مورد بحث داغ بودن كنسرتهای ریتمیك و شاد نسبت به سنتی پرسید: اگر فضاهایی احداث شود كه مردم بتوانند هیجاناتشان را آنجا خالی كنند، آیا فكر می كنید مردم این استقبال را از كنسرت ها خواهند كرد؟ در مورد موسیقی پاپ به شدت ریزش خواهدنمود.
زرین افزود: هزینه ای كه برای پخش یك موسیقی پاپ در فضای مجازی میگردد بسیار بالاتر از موسیقی سنتی است. معلوم است كه این كار بیشتر دیده میگردد و خواننده سنتی دیده نمی گردد.چرا همه همچون هنرپیشه ها و فوتبالیست ها می خواهند خواننده شوند؟
صفاریان پاسخ داد: اینكه كسی از حوزه دیگر وارد شود و بخواهد خواننده شود به شرطی كه كارش را درست انجام دهد اشكالی ندارد. ولی در بیشتر موارد در حال استفاده از شهرت اندوخته قبلی خود هستند و با چند كار متوسط به فكر درآمد زایی اند كه این امر موجب احداث فساد ماركتی شده است.

خواننده شدن امروزه به سرمایه نیاز دارد
زرین در مورد دانش موسیقی اظهار داشت: دانش به معنای دانشگاه رفتن نیست. به معنای مطالعه و تجربه است. نسل جدید بیشتر با تكنولوژی كار كرده اند. بعنوان یك دوست به آنها می گویم كتاب شعر و موسیقی بخوانید.
در ادامه برنامه به مافیای موسیقی كه در پخش اثر دخالت مستقیم دارند و اینكه خواننده شدن امروزه به سرمایه نیاز دارد اشاره شد.

اول بشنویم و بعد قضاوت كنیم
صفاریان درباره ورود تكنولوژی به موسیقی اظهار داشت: تكنولوژی اگر برای تسریع كار باشد خوب است اما نه اینكه مانند چیزی كه الان شاهدش هستیم منجر به این شود كه همه چیز مثل سری دوزی كپی شود.
زرین در جمع بندی اظهار داشت: احترام گذاشتن به جوان و كسی كه پس از تو است، احترام گذاشتن به خود است. اول بشنویم و بعد قضاوت نماییم.
«شب موسیقی» یكی از برنامه های « شب های هنر» است كه به تهیه كنندگی حبیب الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یك شنبه شب ها ساعت ۲۳ به صورت زنده، از شبكه ۴ سیما پخش میگردد.1397/10/17
21:32:56
5.0 / 5
4321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است