سومین شب موسیقی فجر در نیاوران

از موسیقی دستگاهی ما تا شش مقامی ازبكی ها

از موسیقی دستگاهی ما تا شش مقامی ازبكی ها آبی طرح: گروه موسیقی ثقیل از كشور ازبكستان در سومین شب از جشنواره موسیقی فجر، متشكل از جوان میانسال و سالمند كنار هم نشستند و به اجرا پرداختند تا بگویند موسیقی كلاسیك در نسل ها در حركت است، تداوم پیدا می كند و زنده است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، سومین شب از جشنواره موسیقی فجر كه با ۱۵ كنسرت همراه بود، در بخش بین الملل كنسرت ثقیل از كشور ازبكستان به اجرا درآمد.

در بخش ابتدایی اجرا یكنواختی اجرای این گروه در فرهنگسرای نیاوران حاضران در سالن را به سكوت دعوت كرد اما در ادامه در اجرای قطعات با ریتم تندتر و همین طور اجرای نوازنده فلوت در تك نوازی بارها سبب تشویق حاضران قرار گرفت. كنسرت گروه ثقیل به مدت دو ساعت به اجرا در آمد و نوازندگان اصلی گروه از اساتید مطرح موسیقی كلاسیك در ازبكستان بودند.
بر طبق این گزارش، همانگونه كه ما در كشورمان در موسیقی كلاسیك، سبك موسیقی مطرح دستگاهی داریم، این كشور باز سبك موسیقی شش مقامی را دارد كه این شش مقام اصلی ترین نوع موسیقی كلاسیك در این كشور شمرده می شود و در بالاترین حد از كیفیت بین موزیسین ها نمایش داده می شود.
این كشور نوع دیگری از سبك موسیقی با عنوان خوارزم و تاشكند را هم دارد اما در نهایت اصلی ترین سبك موسیقی كلاسیك ازبكستان همان سبك شش مقام است كه باید موزیسین های قدر به آن تسلط داشته باشند.
حسن دین عطا سرپرست گروه موسیقی ثقیل در گفت و گویی با ایسنا، با اشاره به اینكه این گروه نخستین بار است در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر شركت می كند، مطرح كرد: از خیلی وقت پیش ها درباره برگزاری جشنواره می دانستیم.
وی درباره موسیقی ایران اظهار داشت: ما درباره موسیقی ایران میدانیم كه یك موسیقی غنی است و شنونده هایش به موسیقی خوب و غنی عادت دارند و موسیقی را خوب می شناسند ما در واقع شنونده خوبی را انتخاب كردیم. اگر از باب كلی به این جشنواره نگاه نماییم باید بگویم این جشنواره تمام توانسته موسیقی های مختلف را از فرهنگ های مختلف به هم نزدیك كند.
وی درباره گروه موسیقی كلاسیك ثقیل ازبكستان توضیح داد: ثقیل كلمه خاص به معنای ی یك قسمتی از موسیقی و ساز سنتی در كشور ما است نوازندگان اصلی گروه از اساتید بزرگ و سنتی ازبكستان هستند
حسن الدین عطا درانتها در پاسخ به این پرسش كه آیا در كشور ازبكستان موسیقی كلاسیك طرفدار بیشتری دارد یا موسیقی پاپ؟ اظهار نمود: متأسفانه این یك مشكل جهانی است و فقط مختص كشور ما نیست درست است كه ما شنونده های كمی داریم اما شنونده های واقعی و پیگیر موسیقی كلاسیك هستند.
.
به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا گروه كنسرت ثقیل به سرپرستی عبدالرحمان نوازنده سنتور و همراهی چهار نوازنده دیگر درانتها مراسم با تشویق همراهان حاضران در مراسم سالن روبه رو شدند تقریباً نیمی از حاضران در مراسم را مهمانان ازبكستانی به همراه كودكانشان تشكیل می دادند.1397/11/27
14:07:16
5.0 / 5
4666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است