این نمایشگاه به خصوصی ترین قسمت زندگی هنرمندان سرك كشیده است

این نمایشگاه به خصوصی ترین قسمت زندگی هنرمندان سرك كشیده است آبی طرح: كامبیز درم بخش درباره برگزاری نمایشگاه «از كجا به كجا» اظهار نمود: این نمایشگاه یك ورك شاپ برای مردمی است كه معمولاً اطلاعی از چگونگی خلق یك اثر ندارند. گاهی می شنویم كه در نگاه خیلی از افراد كارهای ما هنرمندان چند خط ساده است، اما این نمایشگاه مقداری از كوشش هایمان را به تصویر كشیده است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، نشست خبری سومین نمایشگاه پژوهشی «از كجا به كجا» با حضور كامبیز درم بخش (گرافیست و كاریكاتوریست)، بابك اطمینانی (هنرمند نقاش)، سروش میلانی زاده (نمایشگاه گردان) و سینا جعفریه (مدیر گالری ثالث) امروز (چهارشنبه ۲۲ اسفند ماه) در گالری ثالث انجام شد.
میلانی زاده در ابتدای این نشست بیان كرد: امسال سومین دوره این پروژه است و همزمان با یك سالگی گالری ثالث آغاز شد. بازخوردهای سال اول بسیار عالی بود و انگیزه ای برای برگزاری دوباره این نمایشگاه در ما به وجود آمد.
او درباره واژه پژوهش در عنوان این نمایشگاه توضیح داد: حتی هنرمندان ۷۰ ساله ما هم از واژه study اطلاع نداشتند، در حالیكه زندگی هنری شان مملو از آن بوده است. بحث نمایشگاه برای ما چندان مهم نیست، بلكه وجه پژوهشی و آموزشی آن مهم تر است. در همین راستا باز از سال اول در خدمت استادانی همچون، كامبیز درم بخش و بابك اطمینانی بوده ایم كه فقط هنرمند نیستند بلكه پژوهشگر هستند. نخستین وزنه ای كه واژه پژوهشی برای این رویداد هنری به وجود می آورد این است كه بار مالی ندارد و حتی هزینه زیادی هم برای ما دارد.
میلانی زاده اضافه كرد: ۲۳ فروردین كتاب نفیس ادوار نمایشگاه «از كجا به كجا» را رونمایی می كنیم؛ نفیس به معنای جامع و خارج شدن از فرم كلیشه ای كاتالوگ ها است. طراحی این كتاب را مهدی فاتحی انجام داده و به سبب وسواس هایی كه داشتیم، رونمایی آن به افتتاحیه نمایشگاه نرسید، اما ایونتی برای رونمایی از این كتاب در طول برگزاری جشنواره خواهیم داشت. در مقدمه این كتاب امیر سقراطی، حسین ماهر، كامبیز صبری، عین الدین صادق زاده و مصطفی دشتی قلم فرسایی كرده اند.
او اشاره كرد: ما بیشتر از یك ماه را به سومین نمایشگاه «از كجا به كجا» اختصاص داده ایم و نمایشگاه تا ۲۸ فروردین ادامه دارد. هنرمندان این رویداد با وسواس های زیاد انتخاب شده اند و فعال در شاخه های مختلف هنری هستند. سال اول تلفیقی از هنرمندان مسن تر و هنرمندان جوان ۴۰ سال به بالا در نمایشگاه حضور داشتند، امسال هم تلفیقی از این مجموعه را داریم و علاوه بر اتودهای اساتید، هنرمندان جوان باز در سومین دوره از این نمایشگاه حضور دارند.
نمایشگاه گردان «از كجا به كجا ۳» اظهار داشت: نمایشگاهی به این صورت نزدیك به شش ماه زمان برای برگزاری نیاز دارد. چون طی آن اهتمام می نماییم تجربه زیست هنرمندان را بیرون بكشیم و نمایش دهیم. جالب اینكه چیزهایی كه نشان داده ایم حتی برای خود هنرمندان هم جالب بوده، چون جنسی از برهنگی (بدون نقاب) را برای خود هنرمند داشته است. این نمایشگاه جوابی به كنجكاوی مخاطبان نیست، بلكه سوال های بیشتری در ذهن آنها درباره هنرمند مورد علاقه شأن به وجود آورده و كمكی برای كشف زوایای دیگری از هنرمند است. مثلاً چیزی كه از استاد اطمینانی نمایش دادیم، بارها و بارها خودشان به آن فكر كردند كه این كار را بكنند یا نه؟دیوارنگاری خصوصی یك نقاش در نمایشگاه
بابك اطمینانی، هنرمند نقاش باز در سخنانی اظهار نمود: موقع نقاشی هر زمان چیزی به ذهنم می رسد، آنرا روی دیوارهای آتلیه می نویسم. برای همین آتلیه من یك فضای خصوصی برای لحظه كشف و شهود است و فقط دو یا سه نفر تابحال به آن راه پیدا كرده اند. ابتدا این همكاری را نپذیرفتم، شاید اگر خارج از ایران چنین پیشنهادی می دادند سریع تر قبول می كردم، اما اینجا هم سرانجام قبول كردم عكسی از دیوار گرفته و چاپ شود.
این هنرمند بیان كرد: این نوشته ها خیلی خصوصی بود و شاید قبل از این تمایل به دیده شدن، دیوار نوشت های توأم با رنگ های پاشیده بر آنرا پس از مرگ داشتم. این اتفاق همچون انتشار نامه های عاشقانه از هنرمند شخصی است.
او درانتها صحبت های خود درباره اهمیت این نمایشگاه اشاره كرد: هنرمند ناگهان شكل نمی گیرد، بلكه در یك روند تاریخی پیش می رود. اگر این روند نباشد، هنرمند به جای كاشتن دانه و صبر برای ثمره اش، از دیوار باغ همسایه بالا می رود و میوه را می چیند. هنرمند در حقیقت یك قلمرو است و میزان وسعت و عمق هنر به مرتبه درونی هنرمند بر می گردد. همانطور كه حرف بعضی هنرمندان سال ها پس از مرگشان درك می شود. حال اشتراك گذاری این فضای شخصی تا حدی مخاطب را از وسعت هنرمند و دغدغه های وی آگاه می كند.

تأثیر دورهای پیشین این نمایشگاه بر هنرمندان جوان
همین طور سینا جعفریه، مدیر گالری «ثالث» باز درباره نمایشگاه «از كجا به كجا ۳» اظهار داشت: این نمایشگاه به خصوصی ترین قسمت زندگی هنرمندان سرك كشیده است، جایی كه ما به آن دسترسی نداریم و همیشه اثر نهایی را دیده ایم، نه اتودها و طرح های قبل از آنرا.
او اشاره كرد: بیشتر هنرمندان ما در گالری ثالث با آنها كار كرده ایم، زیر ۳۰ سال دارند و معمولاً بیشتر آنها بلافاصله پشت بوم نشسته اند و اثری را خلق كرده اند، اما با وجود ارزشمندی هنر در لحظه، طراحی مرحله به مرحله بسیار مهم می باشد و سپس برگزاری این نمایشگاه، هنرمندان از این شیوه آگاه شدند و تازگی مراحل كار خودرا پیش از نمایش اثر برای نمایشگاه به ما نمایش می دهند.
۳ نكته درباره نمایشگاه «از كجا به كجا»
كامبیز درم بخش، هنرمند كاریكاتوریست باز درباره كلیت نمایشگاه «از كجا به كجا» اظهار داشت: سه اتفاق جالب در این رویداد رخ داده است؛ نخست اینكه یك گالری فضای خودرا به بلاعوض در اختیار هنرمند می گذارد، بدون اینكه قصد فروش اثر و كار اقتصادی داشته باشد. دوم اینكه چنین كاری برای نخستین بار در ایران اتفاق افتاده است و نشان داده است سروش میلانی زاده برای به عمل رسیدن ایده اش سال ها فكر كرده است. سومین نكته همكاری بی منت هنرمندانی است كه با وجود آگاهی از اینكه نمایش كارشان در این نمایشگاه هیچ فروش و عایدی ندارد، مشتاق به همراهی در این فعالیت شده اند.
او اظهار نمود: به نظرم «از كجا به كجا» یك ورك شاپ برای مردم است كه معمولاً اطلاعی از چگونگی خلق یك اثر ندارند. من درباره كارهای خودم چنین كرده ام و اتودها را در پوشه ای به نام «پشت صحنه» برای خود نگه داشته ام. گاهی می شنویم كه در نگاه خیلی از افراد كارهای ما هنرمندان چند خط ساده است، اما این نمایشگاه مقداری از كوشش هایمان را به تصویر كشیده است.
درم بخش تصریح كرد: در این نمایشگاه شاهد تولد كارهای خیلی از هنرمندان هستیم، حتی هنرمندانی كه كه كارهایشان را به نمایش نمی گذارند در این مجموعه آثارشان را به مخاطب نشان می دهند و این بخش آغازین می تواند گوشه ای از عمق وجود هنرمند را نشان دهد.1397/12/24
00:15:16
5.0 / 5
4141
تگهای خبر: استاد , تصویر , جشنواره , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است