در گفت وگو با ایسنا اعلام شد

ثبت ملی استاد محمود فرشچیان در یونسكو، آمادگی برای ثبت جهانی مینیاتور به اتفاق 3 كشور

ثبت ملی استاد محمود فرشچیان در یونسكو، آمادگی برای ثبت جهانی مینیاتور به اتفاق 3 كشور آبی طرح: سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان با اشاره به اینكه فرهنگ ایرانی بهترین فرهنگ برای صیانت از هنرهای نگارگری و مینیاتور است، از ثبت ملی ˮاستاد محمود فرشچیانˮ بعنوان اولین گنجینه ملی زنده مینیاتور در یونسكو آگاهی داد و اضافه كرد: پرونده قابل توجهی برای جهانی شدن مینیاتور و ثبت مشترك میان ایران، تركیه، آذربایجان و قزاقستان تهیه شده كه اگر ثبت گردد، ایران نقش مهمی را در آن ایفا خواهدنمود.


بهمن نامور مطلق در گفت و گو با ایسنا درباره این مساله توضیح داد: بعنوان میراث ناملموس، فعالیت ها و آثار را در یونسكو ثبت می نماییم كه در درجه اول ملی و بعد بین المللی است.

وی با اشاره به اینكه یكی از حوزه های ثبت به هنرها و مهارت های هنری برمی گردد، اظهار داشت: "نگارگری" و "مینیاتور" باز از هنرهای ثمین منطقه ما به شمار می آیند. در چند ماه گذشته متوجه شدیم تركیه به اتفاق سه كشور دیگر، پرونده ای را برای ثبت بین المللی مینیاتور در یونسكو آماده كرده اند.

سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان افزود: اگر این اتفاق می افتاد، كشور تركیه بعنوان داعیه دار مینیاتور در خاورمیانه و حتی كشورهای آسیای مركزی و هند شناخته می شد.

نامور مطلق با اشاره به اینكه خوشبختانه دوستان ما در میراث فرهنگی با جدیت نسبت به این مساله اقدام نموده اند، اظهار داشت: یك پرونده برای ثبت ملی مینیاتور در یونسكو و پرونده دیگری هم برای ثبت بین المللی آن از طرف میراث فرهنگی آماده شد.

وی درباره پرونده ملی مینیاتور تشریح كرد: در پرونده ملی باید نشان داده می شد كه مینیاتور در ایران فعال است، بعنوان یكی از هنرهای مهم و اصلی در ایران تدریس می شود و با عنایت به پرورش شاگردان در این عرصه، در آینده باز فعال خواهد بود.

سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان اشاره كرد: خوشبختانه در عرصه مینیاتور كشورمان یك سرمایه نمادین داریم كه آن استاد محمود فرشچیان است؛ ایشان مهم ترین سرمایه نمادین معاصر و همین طور مهم ترین سرمایه مینیاتور جهان معاصر محسوب می شوند.

نامور مطلق اضافه كرد: با همكاری دانشگاه استاد فرشچیان، كمیسیون ملی یونسكو و میراث فرهنگی تصمیم گرفته شد استاد فرشچیان بعنوان اولین گنجینه زنده مینیاتور، در یونسكو به ثبت ملی برسد. این مهم با توافق همه دست اندكاران انجام شد و ۵ استاد مطرح این عرصه یعنی استاد آقامیری، مهرگان، پاكستانی، زرگری و خانم افشان پور هم بعنوان ادامه دهندگان راه ایشان ثبت شدند. بدین ترتیب پرونده خوبی در سطح ملی ثبت گردید و با كمك همین نهادها، پرونده ای هم آماده شد كه در سطح جهانی نمایش شود.

وی با اشاره به آماده شدن گواهی در این رابطه از طرف دانشگاه استاد فرشچیان و ۵ استاد نامبرده، توضیح داد: پرونده قابل توجهی برای جهانی شدن مینیاتور و ثبت مشترك میان ایران، تركیه، آذربایجان و قزاقستان تهیه شده كه اگر ثبت گردد، ایران نقش مهمی را در آن ایفا خواهدنمود. اگر تلاش های اخیر صورت نمی گرفت، مینیاتور بدون حضور ایران ثبت جهانی می شد؛ در حالیكه كانون مینیاتور در فرهنگ ایرانی است.

سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان با اشاره به اینكه در صورت ثبت نشدن نام ایران در عرصه مینیاتور، مكاتب تبریز، اصفهان، قزوین، شیراز و مشهد نادیده گرفته می شد، تاكید كرد: فرهنگ ایرانی بهترین فرهنگ برای صیانت، حفاظت و تكثیر هنرهای نگارگری و مینیاتور است، چونكه این موارد با زندگی روزمره ما همچون تزئینات شهری، وسایل روزمره، معماری و… گره خورده و همین طور فرآیند آموزش آنها به شكل گسترده وجود دارد.
1397/12/28
21:50:52
5.0 / 5
4019
تگهای خبر: آموزش , استاد , سرمایه , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است