نگاهی به هنر كهن چنته بافی

چه چیزی در چنته داری؟

چه چیزی در چنته داری؟ آبی طرح: شاید كمتر كسی بداند كه ضرب المثل «چه در چنته ات داری؟» برگرفته شده از هنر كهن چنته بافی است؛ هنری كه مدتی است به دست فراموشی سپرده شده و آنطور كه باید شناخته شده نیست.


از دیرباز زردشتیان شهرستان ابركوه در استان یزد این رسم را داشتند كه داماد سنگ قیمتی یا طلا را در داخل چنته می گذاشت و تقدیم به خانواده عروس می كرد. خانواده عروس هم منتظر بودند كه ببینند داماد چه هدیه ای در چنته دارد.
حامد اكرمی _ احیاگر و تولیدكننده صنایع دستی و سوغات شهرستان ابركوه _ درباره وضعیت امروز هنر چنته بافی به ایسنا می گوید: نوع بافت چنته، مربوط به دوران زردشتیان است و معنای آن كیسه حمل اشیای قیمتی است. علت اینكه به این هنر چنته گفته می شود باز به این خاطر است كه از چند سوزن برای بافت استفاده می شود و در واقع به معنای چند بافی است. در گذشته رسم بر این بوده كه خانواده داماد هدیه خودرا برای عروس در داخل چنته می گذاشتند و خانواده عروس هم منتظر بودند كه ببینند آنها چه چیزی در چنته دارند.
او چنته بافی را هنری اصیل ایرانی برشمارد و یادآور می شود: به مرور زمان و با پررنگ شدن اسلام در ایران، رسم پیش گذارون باز افزوده شد كه خانواده عروس پس از مراسم روبازكنون چنته هایی را كه در آنها مهر گذاشته شده بود را به اعضای درجه اول خانواده داماد هدیه می دادند. اما حدود ۵۰ سال است كه دیگر این هنر به دست فراموشی سپرده شد و نه كسی این رسم ها را اجرا می آورد و نه كسی از چنته استفاده می نماید.
نمونه ای از چنته بافی شهرستان ابركوه

1398/01/08
14:17:43
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: صنایع دستی , هدیه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است