عكس سلفی چونكه نه؟!

عكس سلفی چونكه نه؟! آبی طرح: «مشكل ما این است كه هر وقت مردم جامعه ما از یك چیزی خوششان آمد و استقبال كردند سریع می گوییم نه! بد است. چرا باید بد باشد؟ چرا نباید با عینك خوش بینی به آن نگاه كنیم؟»


«سلفی» یكی از دستاوردهای دنیای مدرن امروزی به حساب می آید كه افراد با كمك آن می توانند به راحتی در هر موقعیتی تصاویر دلخواهشان را ثبت كنند. عده ای این توانایی عكسبرداری را نفی كرده و با آن مخالف هستند. با این وجود افرادی هم هستند كه با این نوع عكس برداری مخالفتی ندارند.
ایسنا در این زمینه نظر بعضی از عكاسان را جویا شد و در ادامه در گفت وگویی با مجید سعیدی، عكاس نظر او را هم جویا شد.
سعیدی در این راستا معتقد می باشد كه «صرفاً همه دستاوردهای تكنولوژی خوب نیست ولی با این وجود باور دارم كه سلفی جزو ابزارهای خوب و مفید آن است. برای اینكه با كمك دوربین موبایل، هنر عكاسی خیلی مردمی و پرطرفدار شده و همه می توانند به راحتی عكس برداری كنند.»
او بیان می كند كه عكاسی آسان به وسیله موبایل، برای هنر عكاسی مفید واقع شده؛ چونكه مردم با عكس، هنر و دوربین آشنا شدند.
این عكاس اضافه می كند: «سال ها قبل اگر كسی به عكاسی علاقه مند بود، حتما باید یك دوربین گران قیمت تهیه می كرد و اگر پول نداشت نمی توانست علاقه خودرا دنبال كند و سرخورده می شد. ولی با ورود دوربین های موبایل و سلفی افرادی كه به عكاسی علاقه دارند با ثبت تصویر خود حتی به صورت سلفی لذت می برند و همین لذت بردن آنها كافی است؛ چونكه انسان متولد شده تا از زندگی خود لذت ببرد. در كل اینكه یك نفر اهتمام كند به شكلی از خود عكس بگیرد كه زیبا به تصویر كشیده شود، كار جالبی است و ضرری ندارد.»
مجید سعیدی می گوید كه بعضی از كارشناسان و صاحب نظران معتقدند كه سلفی خیلی خوب نیست برای اینكه خطرناك و مشكل ساز است ولی او به این امر اعتقاد ندارد برای اینكه همان گونه كه عده ای آدم علاف در هر اتفاقی ظاهر می شوند و دست به كمر تماشا می كنند، افراد عادی هم هستند كه تنها از خود سلفی می گیرند و كار بدی انجام نمی دهند.
سعیدی در همین راستا با ذكر مثال تصاویر سیل چند وقت اخیر بعضی از شهرهای ایران كه توسط مردم عادی گرفته شده بود، بیان می كند: «زمانی كه سیل آمد مدام انتقاد می شد كه مردم سلفی و عكس نگیرند در حالیكه ۹۹ درصد عكسهایی كه از وضعیت وخیم سیل زده ها منتشر گردید را مردم عادی گرفتند وگرنه عكسی به دست ما نمی رسید. مضر و بد شمردن این سبك عكاسی همانند نفی كردن اتومبیل است؛ چونكه به خاطر آن هم افراد زیادی لطمه دیده و جان خودرا از دست داده اند.»
وی ادامه می دهد: «البته عده ای معتقدند كه در جریان سیل، مردم با سلفی و عكس گرفتن برای امداد رسانی ایجاد مزاحمت كردند. گرچه كه زمانی كه قصد امدادرسانی به جایی وجود دارد در آن محل صدها آدم علاف دیده می شود، حال چهار نفر آنها عكس بگیرند چیزی نمی گردد و اصلاً به چشم نمی آید. البته خود مردم باید دقت كنند كه وقت شناسی داشته باشند و با عكس گرفتن خود مانع كار امداد رسانی نشوند.»
او با ابراز امیدواری برای پیشرفت عكاسی موبایلی و لذت بردن از آن، می گوید: «در انسان یك سری امیال همانند شهوت، قدرت و ثروت وجود دارد كه قسمتی از آن باز به میل به زیبایی بازمی گردد. حال بهتر است كه این میل انسان جای اینكه در كارهای دیگر بروز كند در عكاسی و سلفی گرفتن دیده شود، چون ضرری به كسی نمی زند و فرد تنها برای ارضای نیاز زیبا دیده شدن خود سلفی می گیرد.»
سعیدی در انتهای سخنان خود درباره جنبه هنری عكس سلفی اظهار می كند: «به نظر من وقتی یك نفر سلفی می گیرد حتما تمایلی به عكاسی یا زیبا دیده شدن دارد و امكان دارد به مرور به هنر عكاسی علاقه مند شود و كم كم از دوربین اصلی گوشی هم استفاده نماید و از دیگران یا طبیعت هم عكس برداری كند. این امر موجب می شود هنر عكاسی به مرور پیشرفت كند. حتما كه نباید همه هنرمندان حرفه ای باشند. گاهی در حد معمولی هم بد نیست؛ البته افراد زیادی هم هستند كه با گوشیهای همراه خود تصاویر بسیار خوبی را ثبت می كنند و از منی كه ادعایی در عكاسی دارم بهتر عكس می گیرند. در كل هنر یك چیز ذاتی و درونی است و حتما نیازی به تجربه و آموزش ندارد.»1398/02/01
15:41:59
5.0 / 5
4185
تگهای خبر: عكاسی , عكس , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است