عكاسی یا كمك به همنوع؟ مسئله این است!

عكاسی یا كمك به همنوع؟ مسئله این است! آبی طرح: رسالت عكاسی در مواقع بحران بحث مهمی است. زمانی كه حادثه رخ می دهد عكاسان خبری به آن محل می روند و به ثبت عكس از اتفاق می پردازند. در چنین شرایطی رسانه، مردم و حتی دنیا منتظر دیدن آن عكس هستند تا بدانند اتفاق پیش آمده چه نتایجی به دنبال داشته است. حال سوال اینجاست! آیا زمانی كه عكاس در محل حادثه برای ثبت تصویر اعزام شده اگر یكی از همنوعان خودرا در حال از دست رفتن ببیند باید به كارش ادامه دهد یا به او كمك كند؟ برای پاسخ به این سوال از وحید سالمی ـ عكاس خبری ـ سوال كردیم تا نظر او را جویا شویم.


سالمی در مصاحبه با ایسنا می گوید: مواقعی كه عكاس در یك حادثه مشغول عكس گرفتن است و همزمان سوژه او یا فرد دیگری در اطرافش نیاز به كمك دارد باید خودرا جای آن فرد قرار دهیم و ببینم اگر جای او بودیم دوست داشتیم نفر مقابل چه كند؟ طبیعتاً دوست داریم ما را نجات دهند؛ بدین سبب در آن لحظه عكس برداری، فیلم برداری و هر كار دیگری تعطیل می باشد و باید به نجات آن فرد بشتابیم.
او ادامه می دهد: البته این امر برای موارد اورژانسی است. بعنوان مثال اگر كودكی در حال افتادن از جایی باشد و اطراف او كسی برای نجات دادنش نباشد، طبیعتاً در چنین موردی به كمك كودك می رویم. ولی اینكه عكاس خودرا در نقش یك امدادگر قرار دهد و در كارها كمك نماید دیگر نمی تواند عكس بگیرد كه این امر درست نیست، برای اینكه در اینجا وظیفه عكاس، عكاسی است و با انجام كارهای غیرضروری از نقش خود خارج می شود و بیشتر امدادگر خواهد بود تا عكاس.سالمی بیان می كند: زمانی كه عكاس برای عكاسی به محل وقوع یك حادثه می رود با انجام كارهای غیرضروری از لحاظ انسانی كار درستی را انجام می دهد ولی دیگر نمی تواند خودرا خبرنگار یا عكاس بنامد چون نتوانسته برای رسانه خود و مخاطبانش كه منتظر هستند ببینند در آن حادثه چه رخ داده خبر مفیدی تهیه نماید.
او تصریح می كند: عكاس برای تهیه خبر و تصویر از آن اتفاق به محل حادثه اعزام شده نه برای كارهای امدادی. بنا بر این تنها زمانی باید به كمك بشتابد كه فوریت دارد و اگر او كمك نكند یك نفر جان خودرا از دست بدهد در غیر این صورت تنها از كار خود می افتد.
این عكاس در ادامه برای شفافیت سخنان خود یك مثال می زند: مثلاً در زمان وقوع زلزله یك زلزله زده می خواهد كمدی را از زیر آوار بیرون بكشد، عكاس می تواند پس از انجام كار خود به آن فرد باز كمك نماید و حتی از قبل به او این اطمینان را بدهد كه به او كمك خواهدنمود. درواقع باید با آن فرد لطمه دیده ارتباط برقرار كند. گفت و گو در كار عكاسی و خبر بسیار مهم می باشد. ارتباط چشمی و گفتاری كه ما برقرار می نماییم موجب اعتماد و ایجاد حس همدردی در آن لحظه می شود.
وی همینطور درباره افرادی كه با حادثه پیش آمده سلفی می گیرند و موجب اختلال در امدادرسانی می شوند بیان می كند: گمان می كنم در قانون بخشی درباره مجازات افرادی كه در عمل به قانون، انجام وظیفه یا امدادرسانی اختلال ایجاد می كنند، داشته باشیم. ولی منطق حكم می كند فردی كه برای جامعه ضرر دارد می تواند مجازات شود. مثلاً اگر یك نفر بخواهد حتی خودكشی هم بكند و حق انسانی خود یعنی زندگی كردن را از خود بگیرد اجازه این كار برایش وجود ندارد. حال چه برسد كسی بخواهد برای دیگران، بودجه كشور و یا در موارد دیگر اختلال ایجاد كند حتما قانون ساكت نخواهد نشست.منبع:

1398/02/07
14:55:59
5.0 / 5
4172
تگهای خبر: تصویر , عكاس , عكاسی , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است