ون گوگ در هواخوری زندانیان به دنبال چیست؟

ون گوگ در هواخوری زندانیان به دنبال چیست؟ آبی طرح: «ونسان ون گوگ» استاد چیره دست هلندی سبك «اكسپرسیونیسم» در تابلو نقاشی «هواخوری زندانیان» طرز فكر ناآرام ذهنش كه در تله روزمرگی گیر كرده و نمی تواند از آن فرار كند را در اغراق آمیزترین شكل بیان احساسات  به تصویر كشیده است.


به گزارش آبی طرح به نقل از گاردین، این اثر در سال ۱۸۹۰ و در زمانی خلق شد كه «ون گوگ» به شدت درگیر افسردگی بود و در تیمارستانی در «سن رمی دو» زندگی می كرد و این تابلو نقاشی در «اكسپرسیونیسم» ترین حالت ممكن نقاشی شده است.
حلقه ای از زندانیان كه در حیاط زندان آهسته قدم برمی دارند در حالیكه چندین نفر اعمال آنها را نظارت می كند به بهترین نحو ممكن طرز فكر هنرمند را كه درگیر روزمرگی شده را به خوبی به بیننده القا می كند. تصویر به حدی گویاست كه حتی می توان صدای كشیده شدن پوتین های روی زمین را شنید.
«ون گوگ» در حقیقت این اثر را با الهام از تابلو نقاشی «حیاط نیوگیت» اثر «گوستاو دوره» كه یكی از محبوب ترین هنرمندان «ون گوگ» بود، خلق كرده است.
نقش های سیاه و سفید «دوره» زندانیان را به اعماق سایه ها جایی كه بنظر می رسد دیوارها اختتام ندارند سوق می دهد. اما در نسخه ای كه « ون گوگ» آنرا طراحی نموده است، رنگ های آبی و طلایی می درخشند.
نكته ای كه در این نقاشی بیشتر از هرچیزی جلب توجه می كند حضور یك فرد در مركز حلقه زندانیان است كه با صورت بیمارگونه خود به بینندگان نگاه می كند این فرد در حقیقت خود « ونسان ون گوگ» است.
««ون سان ون گوگ» نقاش نامدار هلندی بااینكه در زمان حیاتش در گمنامی كامل به سر برد، اما حالا بعنوان یكی از تأثیرگذارترین نقاشان پست امپرسیونیسم شناخته می شود. وی در ۳۰ مارس ۱۸۵۳ در ایالت برابانت هلند نزدیك مرز بلژیك به دنیا آمد.
«ون گوگ» فعالیت هنری خودرا بعنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷ سالگی شروع كرد. بعضی از مشهورترین كارهای وی در دو سال پایانی عمرش خلق شدند.
او فقط در دو ماه پایانی عمرش، ۹۰ نقاشی از خود باقی گذاشت. خالق «شب های پرستاره» و «گل های آفتابگردان» در ۲۹ جولای ۱۸۹۰ در سن ۳۷ سالگی در بین كشتزارها، گلوله ای به سینه خود شلیك كرد و روز بعد درگذشت.1398/02/14
15:27:09
5.0 / 5
4174
تگهای خبر: استاد , طراحی , نقاشی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است