رئیس پژوهشكده هنرهای سنتی ایران:

ثبت جهانی صنایع دستی ایران سبب رونق صنعت گردشگری

ثبت جهانی صنایع دستی ایران سبب رونق صنعت گردشگری آبی طرح: رئیس پژوهشكده هنرهای سنتی ایران، ثبت جهانی صنایع دستی را سبب رونق صنعت گردشگری دانست و اظهار داشت: باید علاوه بر فروش صنایع دستی در بازارهای داخلی و ایجاد درآمد و اشتغال برای هنرمندان، به دنبال حضور صنایع دستی ایران در بازارهای جهانی باشیم.به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، سید عبدالمجید شریف زاده در همایش ملی هنرهای سنتی گیلان كه در شهرستان رودسر برگزار شد، با اشاره به پیوند هنرهای سنتی و صنایع دستی با تاریخ و فرهنگ یك كشور و ملت، اظهار نمود: صنایع دستی شناسنامه فرهنگی ماست.

وی انتقال سینه به سینه هنرهای بومی و محلی را عامل حیات و پویایی آن دانست و اضافه كرد: مردم نقش مهمی در احیا و ماندگاری هنرهای سنتی و صنایع دستی دارند.

رئیس پژوهشكده هنرهای سنتی ایران با اشاره به اینكه ثبت ملی و جهانی صنایع دستی از فراموشی آنها جلوگیری می كند، خاطرنشان كرد: همانگونه كه آثار باستانی منحصر به فرد هستند، بعضی از صنایع دستی هم میراث فرهنگی به حساب می آید و باید برای معرفی آن به توریستهای داخلی و خارجی تلاش نماییم.

شریف زاده با اشاره به ارتقای جایگاه صنایع دستی طی سال های پس از انقلاب، عنوان كرد: امروز نگاه تشریفاتی به هنرهای سنتی و صنایع دستی وجود ندارد و میراث فرهنگی و هنرمندان بومی كشور ارزشگذاری می شوند؛ حتی رشته های دانشگاهی در این بخش فعال شده و پژوهشكده های هنرهای بومی و محلی داریم.

وی معرفی درست و دقیق هنرهای سنتی و صنایع دستی را نیازمند تحقیق و پژوهش دانست و تصریح كرد: ایران جز سه كشور برتر دنیا در حوزه تنوع صنایع دستی است كه این مورد جایگاه فرهنگی ایران را ارتقا می بخشد.

رئیس پژوهشكده هنرهای سنتی ایران ثبت جهانی صنایع دستی را باعث رونق صنعت گردشگری دانست و اظهار داشت: باید علاوه بر فروش صنایع دستی در بازارهای داخلی و ایجاد درآمد و اشتغال برای هنرمندان، به دنبال حضور صنایع دستی ایران در بازارهای جهانی باشیم.

شریف زاده همایش ملی هنرهای سنتی گیلان را اولین برنامه با محوریت صنایع دستی دانست و افزود: امروزه ۲۵ دانشگاه در زمینه صنایع دستی فعالیت می كند و كتاب های خوبی در این بخش به چاپ رسیده است. همینطور شاهد حضور جوانان در حوزه طراحی و آموزش هنرهای سنتی و بومی هستیم، اما ضعف هایی در برنامه ریزی ها وجود دارد.


منبع:

1398/03/25
16:56:34
5.0 / 5
4013
تگهای خبر: آموزش , چاپ , صنایع دستی , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است