تجلیل یونسكو از ۵ دهه فعالیت یدالله كابلی در خط شكسته ایرانی

تجلیل یونسكو از ۵ دهه فعالیت یدالله كابلی در خط شكسته ایرانی آبی طرح: كمیسیون ملی یونسكوی ایران، در مراسمی از پنج دهه تلاش یدالله كابلی در احیا و ترویج خط شكسته ایرانی تقدیر می نماید.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی كمیسیون ملی یونسكو ـ ایران، این نكوداشت در جهت وظایف كمیسیون ملی یونسكو ـ ایران در بزرگداشت مروجان علم و فرهنگ و آموزش صورت می پذیرد.
این كمیسیون سال قبل با راه اندازی برنامه ای به نام تماشای خورشید، ثابت قدمی و تلاش نام آوران حوزه فكر، قلم، اندیشه و هنر را گرامی داشته است. در سال ۱۳۹۷ در مراسمی، محمدعلی موحد در اولین برنامه تماشای خورشید تجلیل و نشان عالی كمیسیون ملی یونسكو ـ ایران در دانشگاه تهران به او اهدا شد. امسال هم یدالله كابلی، چهره فرهنگ و هنر ایران با همكاری كتابخانه ملی تجلیل خواهد شد.
بزرگداشت این استاد خط، ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه روز ۲۹ تیرماه در سالن همایش های كتابخانه ملی برگزار می گردد.
یدالله كابلی در سال ۱۳۲۸ در شهرستان خوانسار به دنیا آمد. او نخستین گواهینامه استادی خط شكسته انجمن خوشنویسان ایران را در سال ۱۳۶۸ دریافت كرد. كابلی استاد انجمن خوشنویسان ایران و شورایعالی تشخیص و ارزشیابی هنری استادی، عضو شورایعالی ارزشیابی هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همینطور عضو شورای ارزشیابی سازمان میراث فرهنگی كشور و دارای گواهینامه درجه یك هنری است. این استاد همینطور بعنوان چهره ماندگار خوشنویسی كشور در سال ۱۳۸۵ انتخاب گردید.
از فعالیت های هنری، آموزشی و اجتماعی كابلی می توان به مسئولیت راه اندازی و آغاز دوره جدید تعلیم خط شكسته معاصر از سال ۱۳۵۰ در كلاس های آزاد خوشنویسی ایران، عضویت و فعالیت ۲۰ ساله آموزشی هنری و فرهنگی در شورایعالی و ساختار و تشكیلات انجمن خوشنویسان ایران، آموزش هنرجویان و تربیت مدرس جهت توسعه امر خوشنویسی در تهران و تمامی شعبات شهرستانی، مشاور فنی و هنری در شورای انتشارات، عضویت مؤثر در كادر اجرایی، برگزاری جشنواره های فرهنگی و همایش های هنری سراسر كشور، عضویت مؤثر در كادر اجرایی برگزاری گرامی داشت درویش عبدالمجید طالقانی در مهران طالقان سال ۱۳۵۷ و سید علی اكبر گلستانه (میراث فرهنگی) سال ۱۳۷۷، كارشناس هنری خوشنویسی در میراث فرهنگی كشور و وزارت فرهنگ و ارشاد و داوری جشنواره ها و همایش های داخلی و خارجی اشاره نمود.
همچون آثار مكتوب و انتشار یافته كابلی از سال ۱۳۹۰ـ ۱۳۶۱ عبارتند از: كتاب های شكسته نویسی و شكسته خوانی، سماع قلم، كلك شیدایی، دو بیتی های بابا طاهر، مجموعه های نمایشگاهی محراب خیال، باغ نظر، نقش شوق، دولت قرآن، كتاب مجموعه آثار منحنی عشق، كتاب آموزشی شكسته پیوسته برای دوره تكمیلی فوق ممتاز، دیوان خواجه حافظ شیرازی، مجموعه آئینه ادراك و مجموعه نمایشگاهی مرقع گلرخ.
از دیگر فعالیت های وی هم می توان به برگزاری ۱۵ نمایشگاه انفرادی در موزه ها و گالری های تهران و شركت در تمامی نمایشگاه های جمعی خوشنویسی كشور، برگزاری ۳۰ نمایشگاه انفرادی در موزه ها، دانشگاه ها، گالری های معتبر خارج از كشور همچون: لندن، پاریس، رم، مادرید، كراچی، لاهور، دبی، ابوظبی، تركمنستان، لس آنجلس و منترال كانادا اشاره نمود.
منبع:

1398/04/21
14:15:52
5.0 / 5
3960
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است